قوانین رژیمی که باید شکسته شوند (قسمت سوم)

مارس 12th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

در پست قبلی درد دلهای رژیمی که با کلیک بر روی اینجا، می‌توانید آن رو بخوانید، چند نمونه از قوانین قدمی و نادرست رژیم کاهش رو برشمردیم. در ادامه، به برخی دیگر از این قوانین نادرست اشاره می‌کنیم.

Diet-Rules-Should-Change

پنجمین قانون اشتباه و قدیمی: رژیم کم‌کربوهیدرات موفقیت در کاهش وزن رو دوچندان می‌کند!

تا مدت‌ها این تصور در بین مردم وجود داشت که رژیم کم‌کربوهیدرات، کلید موفقیت در کاهش وزن است. اما باید بدانیم که کربوهیدرات، منبع انرژی بسیار مهمی برای بدن است و برای کاهش وزن ایمن، یکنواخت و ماندگار باید از کربوهیدرات در برنامه غذایی خود استفاده کنیم. بدن ما حتی برای چربی‌سوزی نیز به کربوهیدرات نیاز دارد. یک نکته بسیار مهم دیگر اینکه، تنها منبع انرژی و سوخت برای مغز، کربوهیدرات است. بنابراین، پرهیز از کربوهیدرات، نه تنها به کاهش وزن کمک نمی‌کند بلکه به تلاش‌های ما برای کاهش وزن و نیز به سلامتی ما صدمه می‌زند.

به این نکته توجه داشته باید که کربوهیدرات، انواع مختلفی دارد. در حالی که برخی از انواع آن برای بدن مفید نیستند، برخی دیگر بسیار مفید و ضروری‌اند. بنابراین، از مصرف کربوهیدرات‌های مضر و فراوری‌شده پرهیز کرده و در عوض از کربوهیدرات‌های کامل و پیچیده استفاده کنید. کربوهیرات‌هایی مثل غلات کامل، سبزیجات، حبوبات و امثال اینها برای بدن مفید و کربوهیدرات‌هایی مثل نان سفید، غلات شیرین و قندها و شیرینی‌جات برای بدن مضر هستند.

توصیه می‌شود که از برنج قهوه‌ای، کینوآ، نان تهیه شده از غلات کامل و سبوس‌دار، جو دوسر و نظایر اینها استفاده کنیم و مصرف آرد بدون سبوس و نوشیدنی‌های شیرین رو محدود نماییم.

ششمین قانون اشتباه و قدیمی:  لب نزدن به غذاهای چاق‌کننده مورد علاقه!

این مورد یکی از رایج‌ترین اشتباهات در کاهش وزن است و مقاومت کسانی رو هم که قدرت اراده آهنین و انگیزه فراوان برای کاهش وزن دارند رو در مقطعی بالاخره در هم می‌شکند. ما باید انتظارات واقع‌گرایانه از خود داشته باشیم و لب نزدن به تمام خوراکی‌های مورد علاقه، یکی از آن توقعات غیرواقعی از خود است.

افرادی که از خوردن غذاهای مورد علاقه خود به کلی امتناع می‌کنند،‌ معمولاً پس از مدتی گرفتار همان غذاها شده و نه تنها شروع به خوردن آنها می‌کنند، بلکه انقدر نسبت به آن غذاهای ممنوع ولع دارند که در دام پرخوری و عدم کنترل خود می‌افتند زیرا مدت‌هاست که بر روی آرزوی قلبی خود برای خوردن آن غذاها، سرپوش گذاشته و میل خود رو سرکوب کرده‌اند.

با تقسیم‌بندی غذاها به دو گروه “خوب” و “بد”، ما خودمان رو طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که نسبت به غذاهایی که برای خود ممنوع کرده‌ایم، کنجکاوی و تمایل بیشتری پیدا کنیم. از سوی دیگر، به غذاهای خوب، به چشم وسیله تنبیه خود نگاه می‌کنیم و آن غذاها برای ما حکم عذاب رو پیدا می‌کنند.

بنابراین، بهتر است که اگر منع پزشکی نداریم، از همه غذاها استفاده کنیم اما حد اعتدال رو رعایت کنیم. به جای اینکه خودتان رو مجبور به خوردن غذاهای خاص کنید و لب به برخی غذاهای خاص نزنید، محدودیت رو از برنامه غذایی خود بردارید. با کنترل مقدار مصرف و رعایت تعادل، هم از غذاهای مورد علاقه خود لذت می‌برید و هم به هدف وزنی خود می‌رسید.

می‌توانید به جای خوردن یک بسته شکلات کامل، آن رو به تکه‌های کوچک تقسیم کرده و فقط یک یا دو تکه از آن رو بر روی جو دوسر ریخته و میل کنید. یا به جای خوردن چند قاشق کره بادام زمینی، یک قاشق کره بادام‌زمینی رو روی یک ساقه کرفس مالیده و بخورید. با همین شیوه، تمام خوراکی‌های مورد علاقه‌تان رو مصرف می‌کنید و به تدریج، هوس شدید خوردن این خوراکی‌ها در شما فروکش می‌کند و در دام پرخوری هم نمی‌افتید.

همانطور که در این سلسله پست‌ها درباره قوانین قدیمی و نادرست کاهش وزن دیدیم، قوانین جدید،‌ دست و پا گیر نبوده و به ما کمک می‌کنند تا رژیم کاهش وزن راحت‌تر و نتایج ماندگارتری داشته باشیم. و اما حرف آخر اینکه به ندای بدن خود گوش کنید،‌ ورزش منظم انجام بدهید، اندازه غذایی که می‌خورید رو کنترل کنید و عادات سالم رو به تدریج جایگزین عادات قدیمی ناسالم کنید. به قوانین صحیح رژیمی که با شما در میان گذاشتیم، توجه کنید و در آخر از اینکه تغییرات مثبت تدریجی و کوچک، چه اثرات چشمگیری بر کاهش وزن می‌گذارند، شگفت‌زده خواهید شد.

برای خواندن قسمت قبلی این مطلب، بر روی اینجا، کلیک کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.sparkpeople.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

یک دیدگاه

  1. sajjad می‌گه:

    سپاس خیلی کامل بود

پاسخ دهید


× 8 = چهل