باورهای غلط درباره آب لیمو

آوریل 7th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

هیچ‌کس منکر فواید آب لیمو برای سلامتی نیست. این نوشیدنی منبع خوب ویتامین C است. به همین دلیل سیستم ایمنی رو تقویت نموده،‌ جذب آهن رو افزایش داده و خطر بروز برخی از سرطان‌ها رو کاهش می‌دهد. به علاوه به بدن آبرسانی نیز می‌کند و به عملکرد دستگاه گوارش نیز کمک می‌نماید. اما آیا تمام ادعاها درباره فواید آب لیمو صحیح هستند. در ادامه مطلب به بررسی پنج نمونه از باورهای غلط درباره آب لیمو می‌پردازیم.

Myths-About-Lemon-Water

آیا آب لیمو به کاهش وزن کمک می‌کند؟

برخی معتقدند که آب لیمو به دلیل وجود پکتین در آن که نوعی فیبر است که در سیب نیز یافت می‌شود، باعث می‌شود که فرد احساس سیری نموده و در نتیجه منجر به کاهش وزن می‌شود. اما واقعیت این است که مقدار فیبر موجود در آب لیمو خیلی جزئی است و لذا اثری بر روی احساس سیری ندارد.

به جای تکیه بر فیبر آب لیمو بهتر است از سایر منابع پرفیبر مثل جودوسر، لوبیا و حبوبات در برنامه غذایی خود استفاده کنیم. آب لیمو تنها در صورتی به کاهش وزن کمک می‌کند که آن رو جایگزین نوشیدنی‌های چاق‌کننده مثل نوشابه کنیم.

آیا آب لیمو هیچ عارضه‌ای برای بدن ندارد؟

اسید موجود در آب لیمو در صورتی که به طور مرتب مصرف شود باعث پوسیدگی مینای دندان‌ها می‌شود. مراقب باشید که بلافاصله پس از نوشیدن آب لیمو دندان‌های خود رو مسواک نکنید زیرا باعث تشدید اثر اسید بر روی مینای دندان‌ها می‌شود. به جای مسواک زدن،‌ آب معمولی رو در دهان خود قرقره کنید. همچنین آب لیمو برای کسانی که مشکل رفلاکس اسید معده و سوزش سر دل دارند، مفید نیست.

آیا آب لیمو بدن رو سمزدایی می‌کند؟

این ادعا هیچ پشتوانه علمی ندارد و فقط در حد یک نظریه می‌باشد. تنها اهمیت آن در وجود مقادیر زیادی ویتامین C در آن است که البته این ویتامین در منابع غذایی دیگر نیز یافت می‌شود. اما هیچ مدرکی دال بر سمزدا بودن آب لیمو وجود ندارد. در حقیقت بدن ما نیازی به سمزدایی از طریق آب لیمو ندارد زیرا کلیه‌ها و کبد تمام احتیاجات سمزدایی از بدن رو انجام می‌دهند.

آیا آب لیمو متابولیسم رو افزایش می‌دهد؟

متأسفانه از موضوع نیز پشتوانه علمی ندارد. برخی از مواد غذایی مثل فلفل کاین، متابولیسم رو به دلیل اثر گرمایی که دارند به صورت موقت افزایش می‌دهند اما هیچ مطالعه علمی در مورد آب لیمو چنین اثری رو نشان نمی‌دهد. البته اگر افزودن لیمو به آب باعث بشود که شما آب بیشتری بنوشید، مفید است، زیرا در واقع این آب است که متابولیسم رو افزایش می‌دهد چون آب در عملکرد تمام دستگاه‌های بدن نقش دارد و با وجود آن دستگاه‌ها فعال بوده و متابولیسم رو بالا می‌برند.

آیا آب لیمو معجزه ضد پیری است؟

گرچه آب لیمو حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است اما نمی‌تواند روند پیری رو برعکس کند. ویتامین C موجود در آب لیمو با کمک به تشکیل کلاژن در سلامتی پوست نقش ایفا می‌کند. کلاژن پروتئینی است که مانع از چین و چروک پوست می‌شود. اما مواد غذایی زیاد دیگری نیز وجود دارند که حاوی مقدارزیادی ویتامین C هستند و بهتر است که به جای تکیه بر آب لیمو از آنها نیز در برنامه غذایی استفاده شود. رژیم غذایی باید حاوی انواع متعادلی از میوه‌ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی مثل گوشت بوقلمون یا سالمون و نیز دانه‌ها باشد تا مواد مغذی مورد نیاز برای تولید و حفظ کلاژن رو در بدن تأمین کند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


4 × پنج =