شربت ذرت با فروکتوز بالا چیست و آیا برای سلامتی مضر است؟

آوریل 10th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

شاید اسم شربت ذرت با فروکتوز بالا به گوشتان خورده باشد. اما آیا می‌دانید که ترکیبات تشکیل‌دهنده آن چیست یا چا اثری بر روی سلامتی دارد؟ در این مطلب می‌خواهیم تمام اطلاعاتی که در این زمینه باید بدانید در اختیار شما قرار بدهیم.

High-Fructose-Corn-Syrup

شربت ذرت با فروکتوز بالا عموماً در نوشابه‌ها، دسرها و برخی از غلات صبحانه یافت می‌شود و آن رو مسئول چاقی در نسل جدید می‌دانند. همچنین با مشکلات بالینی مزمن مثل دیابت،‌بیماری قلبی و حتی برخی از سرطان‌ها در ارتباط است.

این شربت، نوعی شیرین‌کننده است که در طی فرایندهایی از نشاسته ذرت تهیه می‌شود. نشاسته از زنجیره قند به هم پیوسته تشکیل شده است. شربت ذرت با فروکتوز بالا از طریق شکستن نشاسته و تبدیل آن به قند گلوکز ساخته می‌شود. کارخانجات به این محصول، آنزیم‌هایی رو اضافه می‌کنند تا برخی از گلوکز موجود در آن رو به  فروکتوز تبدیل کنند زیرا فروکتوز طعم بسیار شیرین‌تری دارد.

اما چرا برای شیرین کردن خوراکی‌ها از شکر معمولی استفاده نمی‌کنند؟ زیرا شربت ذرت با فروکتوز بالا خیلی ارزان‌تر از شکر است و به همین دلیل از دهه 1970 به بعد استفاده از آن بسیار متداول شده است. تحقیقات نشان می‌دهند که حیواناتی که در رژیم غذایی آنها از شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده می‌شود، بیشتر از حیواناتی که از این محصول استفاده نمی‌کنند، دچار اضافه‌وزن می‌شوند. اما نکته بدتر اینکه شربت ذرت با فروکتوز بالا آنها رو سیر نمی‌کند و باعث می‌شود که بیشتر به پرخوری روی بیاورند.

نسبت گلوکز به فروکتوز در شربت ذرت با فروکتوز بالا مانند شکر است. هر دوی این شیرین‌کننده‌ها هم چاق‌کننده هستند. بنابراین گرچه شربت ذرت با فروکتوز بالا از شکر بدتر نیست اما بهتر از آن هم نیست و مشکلاتی مثل اضافه‌وزن و دیابت رو برای سلامتی به همراه دارد.

پس برای حفظ سلامتی خود باید مصرف هرگونه شیرین‌کننده و افزودنی شیرین رو کاهش داد و شربت ذرت با فروکتوز بالا نیز مستثنی نیست و باید کاهش داده شود. سعی کنید که روزانه بیشتر از 40 گرم شربت ذرت با فروکتوز بالا (یعنی تقریباً 10 قاشق چایخوری) از این محصول استفاده نکنید. فراموش نکنید که همانطور که گفته شد در تهیه نوشابه، دسرها، سس‌ها و برخی از غلات صبحانه و برخی محصولات دیگر از شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده می‌شود و باید حتماً برچسب غذایی محصولات رو مطالعه کنید تا از وجود شربت ذرت با فروکتوز بالا در آنها مطلع شوید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


هشت × 3 =