باکتری‌های روده ممکن است که در چاقی شما نقش داشته باشند

آوریل 12th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

در طی دهه‌های اخیر میانگین وزن در افراد جامعه و به خصوص در زنان بالاتر رفته است. این مسأله به کنار، آمار نشان می‌دهد که در این مدت، زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به مشکلات گوارشی و سندرم روده تحریک‌پذیر قرار داشته‌اند. همین موضوع باعث شده است که محققان نگاه دقیق‌تری به رابطه مشکلات گوارشی و افزایش وزن بیاندازند.

Intestine-Microbiota

در روده ما در حدود یک صد تریلون باکتری زندگی می‌کنند که به آنها در اصطلاح، میکروب‌های طبیعی روده گفته می‌شود. باکتری‌هایی که در روده بزرگ زندگی می‌کنند، فیبر موجود در غذاهای گیاهی رو می‌شکنند. این موضوع رو دو دهه است که می‌دانیم اما آنچه که به تازگی مورد توجه بیشتر قرار گرفته است این می‌باشد که اگر فیبر کافی به باکتری‌های روده نرسد و یا اگر با مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها و هورمون استرس به آنها آسیب برساند، به درستی عمل نخواهند کرد و وزن و گوارش و سیستم ایمنی،‌ همگی با هم دچار اختلال می‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهند که کسانی که تناسب اندام دارند، باکتری مفید بیشتری در روده‌شان وجود دارد و تنوع این باکتری‌ها نیز نسبت به کسانی که چاق هستند، بیشتر است. این افراد کمتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌ها شایع مزمن مثل بیماری قلبی و دیابت نوع 2 قرار می‌گیرند.

شاید فکر کنید که کسانی که تناسب اندام دارند، خوش‌شانس به دنیا آمده‌اند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که افراد چاقی که رژیم کم‌انرژی و پرفیبر می‌گیرند، نه تنها وزن کم می‌کنند بلکه تنوع باکتری‌های روده آنها نیز بیشتر شده و شباهت بیشتری به باکتری روده افرادی که به طور طبیعی لاغر هستند، پیدا می‌کنند.

ما قادر هستیم که ژن‌های باکتری‌های روده رو تغییر بدهیم و بدین ترتیب می توانیم اثر چشمگیری بر روی سلامتی، احساس شادابی و نیز وزن و ظاهر خود بگذاریم.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


سه + 7 =