آیا رژیم پالئو می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

آوریل 16th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

رژیم پالئو به نوعی همان رژیم غذایی نیاکان ماست که به جای کاشت و برداشت مواد غذایی، اقدام به شکار و ذخیره موادی غذایی که پیدا می‌کردند، می‌نمودند. این رژیم، پرپروتئین و پرفیبر است. حتماً می‌دانید که یکی از راهکارهای مفید برای کاهش وزن استفاده از پروتئین و فیبر در برنامه غذایی است تا ما رو مدت طولانی‌تری سیر نگه دارند زیرا دیرهضم هستند. اما کربوهیدرات‌های ساده خیلی زود هضم شده و باعث می‌شوند که خیلی زود احساس گرسنگی کنیم.

paleo-Diet

همانطور که گفته شد، یکی از مشخصات رژیم پالئو وجود مقدار زیادی فیبر در آن است. فیبر هضم نمی‌شود و حجم مدفوع رو افزایش می‌دهد. بدین ترتیب باعث سرکوب اشتها می‌شود و علائم گرسنگی رو به نوعی خاموش می‌کند. اما آیا در عمل هم با مصرف فیبر شاهد کاهش وزن خواهیم بود؟

دانشمندان برای بررسی صحت این موضوع آزمایشاتی رو بر روی مدفوع میمون‌هایی که رژیم غذایی آنها مشابه انسان‌های اولیه بود انجام دادند. همین آزمایش بر روی نمونه‌های انسانی نیز انجام شد. سپس به رژیم غذایی میون‌ها، علف و به رژیم غذایی انسان‌ها سیب‌زمینی اضافه کردند تا تغییرات باکتری‌های موجود در مدفوع رو که مسئول هضم و شکستن فیبر هستند، بررسی کنند.

انتظار می‌رفت که میون‌هایی که با علف تغذیه شده بودند، مقدار بیشتری هورون سرکوب‌کننده اشتها تولید کنند زیرا علف معده رو پر می‌کند. اما برعکس،‌ نتایج نشان دادند که در بدن انسان‌های مورد آزمایش که سیب‌زمینی مصرف کرده بودند، هورمون ضد اشتهای بیشتری تولید شد.

شاید علت این باشد که علف به اندازه سیب‌زمینی دارای مواد مغذی یا انرژی نیست. بنابراین، نیاکان ما مجبور بودند که در تمام طول روز در حال علف خوردن باشند تا مواد مغذی و انرژی بیشتری دریافت کنند. همچنین علف‌هایی که نیاکان ما مصرف می‌کردند حاوی فیبر نامحلول بود که بدن ما قادر به هضم آن نیست. بنابراین، نمی‌توانست مثل فیبرهای محلول، علائم ضداشتها رو به مغز مخابره کند.

البته این بدین معنی نیست که فیبر نامحلول برای ما مفید نیست (این نوع فیبر در سبزیجات برگدار، برخی از میوه‌ها و بسیاری از سبزیجات وجود دارد). بلکه فقط می‌خواهیم بدانید که فیبر نامحلول علائم سیری رو به مغز نمی‌فرستد. بلکه فیبر محلول است که این کار رو انجام می‌دهد و علائم سیری رو به مغز ما مخابره می‌کند.

توجه داشته باشید که تمام انواع فیبر برای بدن مفید هستند اما اگر می‌خواهید وزن کم کرده و هوس‌های غذایی خود رو کنترل کنید بهتر است که از مقدار زیادی فیبر محلول در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این نوع فیبر در رژیم غذایی پالئو وجود دارد. مثل عدس، لوبیا، میوه‌ها،‌مغزها، دانه کتان، خیار، کرفس و هویج. به عبارتی برای کاهش اشتهای خود از رژیم سرشار از پروتئین و فیبر محلول کمک بگیرید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


+ 2 = سه