از صدمات ورزشی تا ورزش با شکم خالی

می 6th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

خیلی از ما با باورهای ورزشی روبرو می‌شویم که فکر می‌کنیم درست هستند اما خیلی از این باورها در واقع اشتباهند و نه تنها باعث می‌شوند که نتیجه کافی از ورزش نگیریم بلکه حتی ممکن است که به صدمات ورزشی و به خطر افتادن سلامتی ما منجر شوند. با هم نگاهی به برخی از تصورات نادرست ورزشی می‌اندازیم.

Stretch-After-Workout

آیا یوگا یک ورزش ملایم است که هیچ صدمه‌ای به بدن نمی‌زند؟

احتمال صدمات ورزشی در یوگا، ده برابر بیشتر از آن چیزیست که اکثر افراد تصور می‌کنند. در تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته‌اند، 10 درصد از افرادی که یوگا کار می‌کنند به درد عضلانی اشاره کرده‌اند و 21 درصد هم که از قبل درد عضلانی داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که دردشان بیشتر شده است. با این وجود یوگا فواید بسیاری دارد، از افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت بدن گرفته تا کاهش فشار خون. 74 درصد از کسانی که یوگا کار می‌کنند معتقدند که یوگا دردهای عضلانی آنها رو کاهش می‌دهد.

برای پرهیز از بروز مشکلات در حین یوگا، باید دقت کنید که حرکات رو به درستی انجام بدهید. به بدن خود توجه کنید. وقتی که یک جای کار ایراد دارد، بدن ما به طریقی به ما اخطار می‌دهد. بهتر است که یوگا رو زیر نظر مربی حرفه‌ای انجام بدهید تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود.

آیا انجام حرکات کششی قبل از ورزش از آسیب بدن  در ورزش اصلی جلوگیری می‌کند؟

انجام حرکات کششی قبل از شروع ورزش اصلی  در واقع نه تنها باعث بهبود عملکرد ورزشی ما نمی‌شود بلکه می‌تواند به بدن ما صدمه بزند. حرکات کششی رو باید به پایان ورزش اصلی موکول کرد. قبل از ورزش اصلی باید حرکات گرم‌کننده بدن رو انجام بدهیم. مثلاً باید از یک ورزش هوازی سبک شروع کنیم و سپس حرکات کششی پویا مثل حرکت پروانه رو انجام بدهیم تا عضلات رو برای ورزش اصلی آماده کنیم. اما حرکات کششی ایستا رو باید در انتهای ورزش انجام بدهیم.

آیا ورزش با معده خالی در ابتدای صبح، سرعت چربی‌سوزی رو بیشتر می‌کند؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که اگر با معده خالی ورزش کنند، بدن آنها از چربی به عنوان انرژی و سوخت استفاده می‌کند. اما واقعیت این است که بدن ممکن است که به جای اینکه انرژی مورد نیاز خود رو از چربی تأمین کند، به سراغ عضلات رفته و عضلات رو تحلیل ببرد. انرژی که بدین طریق به دست بیاید، کافی نیست و به کم‌آبی بدن،‌بالا رفتن قند خون و احساس سبکی در سر نیز منجر می‌شود. برخی از کارشناسان هشدار می‌دهند که این کار متابولیسم بدن رو نیز پایین می‌آورد. برای بهینه‌سازی ورزشی که انجام می‌دهید، 90 دقیقه قبل از ورزش صبحگاهی، یک وعده سبک و سهل‌الهضم بخورید.

آیا استفاده از دستگاه ورزشی،‌ ایمنی بیشتری نسبت به وزنه آزاد دارد؟

درست است که وقتی که با دستگاه ورزشی کار می‌کنید، وزنه یا توپ بر روی پای شما نمی‌افتد، اما حتی با دستگاه ورزشی هم احتمال صدمه دیدن وجود دارد. دستگاه‌هایی که باید مهار شوند می‌توانند در مفاصل، دردهای مزمن ایجاد کنند. حتماً زیر نظر مربی حرفه‌ای به کار با دستگاه‌ها اقدام کنید.

آیا ورزش، اثرات منفی یکجا نشستن به مدت طولانی رو خنثی می‌کند؟

باور کنید یا نکنید، اگر سن‌تان بالای 45 سال است، احتمالاً از 16 ساعتی که در طول روز بیدار هستید، 12/3 ساعت رو در حال نشسته به سر می‌برید و این یک مشکل بزرگ است زیرا هر قدر که مدت نشستن ما طولانی‌تر باشد، احتمال مرگ زودرس هم بیشتر می‌شود. یکجانشینی به مدت بیش از 13 ساعت در روز، احتمال مرگ رو در مقایسه با کسانی که روزانه کمتر از 11 ساعت می‌نشینند، تا 200 درصد بیشتر می‌کند. اما یک حرکت فعالیت ساده هم می‌تواند تفاوت چشمگیری در سلامتی ما ایفا کند. پس از جای خود بلند شده و به مدت 30 دقیقه در اطراف چرخی بزنید تا احتمال مرگ زودرس رو به نصف کاهش بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


3 × سه =