خلاص شدن از دردهای شکم

می 12th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

درد شکم می‌تواند از هر چیزی ناشی شود، از پرخوری گرفته تا سرطان روده بزرگ. اگر این دردها مزمن و طولانی‌مدت شده‌اند باید حتماً به پزشک مراجعه کرد. اگر هم درد شدید باشد و با گذشت زمان در طول چند ساعت شروع به بدتر شدن کند، باید حتماً به اورژانس بیمارستان مراجعه نمود. اما در  اکثر موارد درد شکم یک مشکل ساده است که می‌توان آن رو با روش‌های خانگیپ برطرف کرد.

Remedies-For-Stomach-Ache

درد شکم ناشی از استرس

در این صورت بهترین درمان این است که پیاده‌روی کنید. رابطه بین روده و مغز بسیار قوی است. وقتی که دچار استرس می‌شویم، اعصابی که در لوله‌های گوارشی وجود دارند، حساسیت بیشتری پیدا می‌کنند و لذا احساس انقباض و یا حتی تهوع می‌کنیم. در چنین شرایطی باید استرس رو از خودمان دور کنیم و یکی از دم دست‌ترین روش‌ها برای برطرف نمودن استرس، پیاده‌روی، صحبت با دوستان و یا تنفس عمیق است.

درد شکم ناشی از یبوست

در صورت یبوست می‌توانید از وان نمک فرنگی (سولفات منیزیم) کمک بگیرید. برخی از افراد از مکمل منیزیم برای رفع یبوست استفاده می‌کنند اما برای رفع این مشکل، وان نمک فرنگی هم به خوبی عمل می‌کند. یک فنجان و نصفی نمک فرنگی رو به آب وان اضافه کرده و در آن بنشینید. حتی می‌توانید مقداری نمک فرنگی خیس رو مستقیماً بر روی شکم خود بمالید. این نمک، خاصیت ملین اوسموتیک دارد و مایعات رو در روده‌ها به حرکت در می‌آورد و در نتیجه مدفوع رو به جلو می‌راند.

درد شکم ناشی از گرفتگی شکم

استفاده از کیسه آب جوش و چای نعناع، روش خوبی برای مقابله با این نوع درد شکم است. نعناع باعث آرامش دستگاه گوارش و لذا توقف انقباضات می‌شود. گرم کردن شکم به مدت 20 دقیقه نیز جریان خون رو در معده افزایش داده و به کاهش انقباض عضلات شکم کمک می‌کند.

درد شکم ناشی از حالت تهوع

حالت تهوع خود رو با جویدن زنجبیل از بین ببرید. زنجبیل در اشکال مختلف، مثل کپسول یا به شکل چای کیسه‌ای، یافت می‌شود اما زنجبیل تازه اثر بهتری دارد. بنابراین از زنجبیل تازه استفاده کنید زیرا بسیاری از محصولاتی که مدعی وجود زنجبیل در خود هستند، یا اصلاً زنجبیل واقعی در خود ندارند و یا مقدار آن کم است.

ریشه یک زنجبیل تازه و خام رو کمی بجوید و یا مقدار کمی از آن رو در آب داغ ریخته و با آن چای درست کنید. همچنین می‌توانید زنجبیل خرد‌شده رو داخل اسموتی بریزید.

درد شکم ناشی از اسهال

برای برطرف کردن این نوع درد باید از نوشیدن مایعات کمک گرفت. اسهال معمولاً‌ در اثر ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. مایعات به بدن کمک می‌کنند تا این میکروب‌ها رو دفع کند. رساندن مایعات به بدن از کم‌آبی بدن نیز که یکی از عوارض اسهال است، جلوگیری می‌کند. علاوه بر آب، بهتر است که در چنین شرایطی از مایعات حاوی مقادیر کمی قند و نمک استفاده کنید تا قند و مواد معدنی از دست‌رفته بدن جایگزین شوند.

شکم دردی با منشأ نامشخص

در این صورت از ماساژ استفاده کنید. یک دست خود رو بر روی دست دیگر گذاشته و روی موضوع درد قرار بدهید. فشار خفیفی آورده و با دست خود، 10 تا 20 مرتبه حرکات دورانی انجام بدهید. بر روی تنفس خود تمرکز کنید. با شماره‌های 1، 2 و 3 از طریق بینی نفس بکشید و تا 3 شماره نفس رو حبش کنید و سپس با شمارش 1 تا 4،‌ نفس رو از طریق دهان،‌ خارج کنید. افزایش اکسیژن،‌ جریان خون رو بیشتر کرده و درد رو تسکین می‌دهد.

اگر با این روش،‌ درد تسکین پیدا نکرد، روی زمین دراز کشیده و زانوهای خود رو به قفسه سینه نزدیک کنید طوری که پاها در ارتفاعی بالاتر از قلب قرار بگیرند و سپس به آرامی، 10 تا 20 مرتبه حرکت گهواره رو انجام بدهید و در همین  حین بر روی تنفس خود نیز تمرکز داشته باشید.

اگر هیچ‌یک از روش‌های فوق‌الذکر، درد شکم شما رو بهبود نبخشیدند یا اگر چندین بار در ماه دچار شکم‌درد می‌شوید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. شاید دچار اختلالات گوارشی شده‌اید که نیاز به درمان دارند و یا شاید لازم باشد که رژیم غذایی خود رو اصلاح کنید. مثلاً این احتمال وجود دارد که فقدان فیبر در برنامه غذایی یا حساسیت به غذا به شکم‌درد منجر شده باشد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


2 + = شش