آیا طب سوزنی بر کاهش وزن مؤثر است؟

می 17th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

طب سوزنی، شهرت جالبی در بهبود سلامتی دارد. برخی معتقدند که این روش، انرژی بدن رو از طریق جریان آن در بدن، متعادل‌سازی می‌کند. حتی دانش مندرن نیز حاکی از آن است که سوزن طب سوزنی باعث تحریک اعصاب و عضلات شده و درد رو تسکین می‌دهد. تحقیقات زیادی نشان‌دهنده این هستند که طب سوزنی به تسکین سردرد، کمردرد، دردگردن، سندرم پیش از قاعدگی و اوستئوآرتریت کمک می‌کند. اما جالب اینجاست که اخیراً مطالعاتی در زمینه اثر طب سوزنی بر کاهش وزن نیز انجام شده است.

acupuncture-for-weight-loss

شاید فکر کنید که طب سوزنی از طریق چربی‌سوزی باعث کاهش وزن می‌شود اما به طور دقیق اینطور نیست. پس این روش چگونه بر روی وزن اثر می‌گذارد؟

بر چه اساس گفته می‌شود که طب سوزنی منجر به کاهش وزن می‌شود؟

برخی معتقدند که طب سوزنی از طریق تنظیم هضم غذا، مقدار انسولین و هورمون‌ها، باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. در طب چینی اعتقاد بر این است که وقتی که اندام‌های اصلی گوارش و هضم غذا، 100 درصد به درستی عمل نمی‌کنند، متابولیسم دچار افت می‌شود. بدن ما برای چربی‌سوزی به انرژی زیادی نیاز دارد. اما اگر متابولیسم کند شده و سطح انرژی پایین بیاید، بدن وارد فازی می‌شود که کاهش وزن را برای آن سخت می‌کند.

تحریک نقاط خاصی از بدن می‌تواند این روند کند شدن متابولیسم رو متوقف کند زیرا جریان انرژی رو در بدن بالا برده و لذا توانایی چربی‌سوزی رو بیشتر می‌کند. همچنین به سرکوب اشتها نیز کمک می‌کند. گرسنگی، علامتی است که نشان می‌دهد انرژی بدن کاهش پیدا کرده است. پس وقتی که انرژی متعادل شود دیگر دچار گرسنگی و اشتهای کاذب نمی‌شویم.

اما نظر علم در اینباره چیست؟

محققان دلایل دیگری برای تأثیر طب سوزنی بر کاهش وزن عنوان می‌کنند. برخی از این دلایل به شرح زیر می‌باشند:

احتمال دارد که طب سوزنی باعث کاهش التهاب در بدن شود

به نظر می‌رسد که طب سوزنی با افزایش ترشح هورمون آرامش‌بخش سروتونین و کاهش هورمون گرسنگی (هورمون گرلین)، اشتها رو کاهش می‌دهد.

طب سوزنی خلق و خو رو بهبود می‌بخشد

گفته می‌شود که طب سوزنی بر هورمون‌هایی مثل هورمون کورتیزول یا اکسی‌توسین اثر می‌گذارد و هر دوی این هورمون‌ها بر روی وزن و اشتها اثر می‌گذارند. همچنین به نظر می‌رسد که طب سوزنی بر روی اندروفین نیز اثر می‌گذارد. طب سوزنی با تحریک اعصاب باعث افزایش ترشح اندروفین می‌شود و لذا اشتها رو کاهش داده و خلق و خو رو نیز بهتر می‌کند. به این ترتیب، احتمال پرخوری احساسی و عصبی، کمتر می‌شود.

پس آیا طب سوزنی حقیقتاً به کاهش وزن کمک می‌کند؟

با توجه به محدود بودن تحقیقات در این زمینه، هنوز زود است که بخواهیم طب سوزنی رو درمانی برای چاقی بدانیم. ضمن اینکه اثر مفید طب سوزنی بر وزن زمانی خواهد بود که فرد همچنان از روش‌های معمول کاهش وزن مثل رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی نیز استفاده کند. بنابراین، در حال حاضر فقط می‌توان به آن به عنوان یک روش کمکی و جانبی در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، نگاه کرد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


− 4 = دو