دوست دارم هر غذایی دلم خواست بخورم اما چاق می‌شوم

می 31st, 2018 به‌دست admin پاسخ »

غذا خوردن از لذت‌های بزرگ زندگی است. یعنی جدای از جنبه جسمی و انرژی‌رسانی بدن برای بقا، ما از لحاظ روحی هم به خوردن غذا نیاز داریم. به نظر می‌رسد که رژیم کاهش وزن یعنی دل کندن از این لذت زندگی و چشمپوشی از خوردن غذاهای دلخواه. اما آیا راه حلی وجود دارد که هم بتوان به وزن مطلوب رسید و هم از لذت غذا خوردن محروم نشد؟

Food-Lovers

راه حل این است که اگر عادت به خوردن غذاهای ناسالم مثل غذاهای  سرخ‌کرده، شیرینی و کیک دارید، خوردن این نوع غذاها رو به طور کامل متوقف نکنید و خود رو کاملاً محروم نکنید. بلکه مقدار مصرف رو کاهش داده و به حداقل برسانید. پس لازم نیست که این خوراکی‌ها رو کاملاً از رژیم غذایی خود حذف کنید.

فهرستی از غذاهای چاق‌کننده مورد علاقه خود تهیه کنید. بعد طرز تهیه هریک رو بنویسید. ببینید که چگونه می‌توان همان غذاها رو با جایگزین کردن مواد تشکیل‌دهنده و سبک‌تر کردن غذا، تهیه کرد. وقتی که دست به کار شده و فهرست رو تهیه کنید، خودتان هم از هزاران راه که می‌توان از طریق آنها غذاها رو سبک‌تر تهیه کرد،‌ تعجب می‌کنید و شگفت‌زده می‌شوید.

در زیر به چند نمونه جایگزینی خوراکی‌ها اشاره می‌کنیم:

سالاد ماهی تن یا سالاد تخم‌مرغ

به جای استفاده از سس مایونز پرچرب در سالاد ماهی تن یا سالاد تخم‌مرغ، از ماست یونانی یا پنیر کاتیج به عنوان سس استفغده کنید تا مانند ‍ژل، اجزای سالاد رو در کنار یکدیگر نگه دارد و در عین حال، چربی اضافی و غیرضروری هم در آن به کار نرفته باشد.

سس سالاد

مقدار مایونز یا هر بخش چاق‌کننده سالادی که تهیه می‌کنید رو نصف کنید. یعنی اگر قبلاً دو قاشق غذاخوری مایونز در سس می‌ریختید، از این به بعد یک قاشق بریزید.

مافین‌ها

نیمی از آردی که برای تهیه مافین به کار می‌برید رو از نوع آرد سبوس‌دار انتخاب کنید. همچنین به جای نیمی از کره‌ای که قبلاً در مافین می‌ریختید، از سس سیب استفاده کنید. مطمئن باشید که خودتان هم متوجه تفاوت این مافین با مافین‌های قبلی که می‌پختید نخواهید شد.

مثال برای جایگزینی ترکیبات مواد غذایی، بیشمار است و کافیست که در این زمینه جستجو کنید و دستورهای پخت جدید رو شناسایی کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.sparkpeople.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


8 × یک =