5 علامت هشداردهنده که نشانه عفونت آپاندیس هستند

ژوئن 2nd, 2018 به‌دست admin پاسخ »

اکثر افراد با مشکلات گوارشی مثل یبوست، اسهال، مسمومیت غذایی و میکروبی آشنایی دارند. عفونت آپاندیس گرچه شایع نیست اما 5٪ از جمعیت با این مشکل مواجه می‌شوند و اگر شما هم جزء این افراد بدشانس باشید باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. در ادامه به برخی علائم هشداردهنده که حاکی از عفونت آپاندیس هستند اشاره می‌کنیم.

Appendicitis-Symptoms

درد شکمی که بیش از حد معمول باشد

عفونت آپاندیس معمولاً به دردهای جدی منجر می‌شود که از ناف تا بخش زیرین سمت راست شکم امتداد پیدا کرده و گسترش می‌یابد. این درد می‌تواند در افراد مختلف به شکل‌های مختلف ظهور کند. مثلاً ممکن است که در حین راه رفتن یا سرفه خود رو نشان بدهد. در این صورت، تمام دیواره شکمی دچار عفونت شده است.

حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی

البته همه کسانی که دچار عفونت آپاندیس شده‌اند، ممکن است که این علائم رو نداشته باشند. اما اگر علاوه بر این علائم، درد هم دارید، می‌تواند نشانه عفونت آپاندیس باشد. التهاب آپاندیس گاهی بر روی سایر جنبه‌ها در لوله گوارشی و سیستم عصبی اثر گذاشته و به حالت تهوع و استفراغ منجر می‌شود.

تکرر ادرار

در برخی از افراد، آپاندیس در مکانی پایین‌تر در لگن قرار گرفته است و به مثانه بسیار نزدیک است. وقتی که مثانه در تماس با آپاندیس ملتهب قرار می‌گیرد، مثانه نیز دچار التهاب و تحریک می‌شود. در نتیجه احساس می‌ کنید که دائم باید ادرار رو تخلیه کنید و وقتی هم که تخلیه می‌کنید دچار درد می‌شوید. البته این مورد می‌تواند ناشی از بیماری‌های دیگری نیز باشد اما وقتی که با سایر علائم عفونت آپاندیس همراه می‌شود، احتمال اینکه مشکل از آپاندیس باشد، بیشتر می‌شود.

تب و لرز

تب سرد از نشانه‌های التهاب در جایی در بدن است. اگر آپاندیس دچار التهاب شده باشد، بدن شروع به ترشح ترکیبات شیمیایی متعددی می‌کند تا زنگ خطر رو به صدا درآورده و سلول‌های سرباز رو به محل التهاب اعزام می‌کند. در نتیجه دچار تب سرد و لرز می‌شویم.

احساس گیجی و سرگردانی

اگر گیج هستید و نمی‌توانید تمرکز کنید، این احتمال وجود دارد که عفونت در حال وخیم‌تر شدن است و حتی ممکن است که وارد جریان خون شده باشد. این مورد بسیار خطرناک و حتی کشنده است. عفونت شروع به تغذیه از منابع بدن، از جمله از اکسیژن می‌کند و مغز به قدر کافی اکسیژن دریافت نکرده و به طور طبیعی  کار نمی‌کند. بنابراین هر زمان که متوجه شدید فردی رفتار غیرعادی و سرگردان دارد، چه ناشی از عفونت آپاندیس باشد یا هر مشکل دیگر مثل سکته، باید بلافاصله وی رو به پزشک برسانید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


− 2 = چهار