8 کاری که نباید همراه با نوشیدن سرکه سیب انجام بدهید

ژوئن 12th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

سرکه سیب برای سلامتی مفید است اما مصرف آن، بایدها و نبایدهایی دارد. اگر از سرکه سیب به شکل نادرستی استفاده شود می‌تواند ناسالم و خطرناک باشد. با هم در ادامه مطلب، نگاهی به این موضوع می‌اندازیم.

Apple-Cider-Vinegar

سرکه سیب رو خالص و لاجرعه مصرف نکنید

طعم سرکه سیب بسیار بد است و به همین دلیل معمولاً افراد آن رو لاجرعه و بدون رقیق کردن، سر می‌کشند و بعد هم بلافاصله تکه‌ای خوراکی می‌خورند تا طعم تلخ سرکه سیب از دهان آنها زدوده شود. اما این کار بسیار مضر است زیرا سرکه سیب، طبیعت اسیدی دارد و می‌تواند به مری و معده آسیب بزند. حتماً سرکه سیب رو در آب حل کرده و رقیق کنید تا هم مشکلی برای گلو و معده‌تان پیش نیاید و هم طعم آن دلپذیرتر شود. توصیه می‌شود که به ازای یک واحد سرکه سیب، ده واحد آب به آن اضافه کنید.

سرکه سیب رو بلافاصله بعد از غذا،‌ ننوشید

در واقع نوشیدن سرکه سیب با معده خالی بهترین راه برای بهینه‌سازی فواید آن است. برخی از غذاهایی که بلافاصله پس از نوشیدن سرکه سیب می‌خورید، اثرات مفید سرکه سیب رو کم می‌‌کنند. نوشیدن آن قبل از غذا این حسن رو هم دارد که توانایی بدن در فراوری غذا رو بیشتر می‌کند. پس ابتدا سرکه سیب رقیق‌شده در آب رو بنوشید و سپس 20 دقیقه صبر کنید و غذا بخورید.

سرکه سیب رو استنشاق نکنید

هر قدر که نوشیدن سرکه سیب برای گوارش و قلب مفید است، بوییدن آن برای ریه‌ها ضرر دارد. به همین دلیل وقتی که آن رو می‌نوشید باید مراقب باشید که با عمل دم، آن رو وارد ریه‌ها نکنید. بوییدن سرکه سیب باعث سوزش ریه‌ها می‌شود.

جرعه بزرگ و طولانی ننوشید

حتی وقتی هم که سرکه سیب رقیق شده باشد باز هم بسیار اسیدی است و لذا می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب برساند. برای جلوگیری از این امر این نوشیدنی رو با کمک نی بنوشید تا کمتر در مجاورت دندان‌ها قرار بگیرد. همچنین حداقل تا 30 دقیقه پس از مصرف،‌ دندان‌های خود رو مسواک نکنید.

 در مصرف سرکه سیب زیاده‌روی نکنید

زیاده‌روی در مصرف هر چیز، هر قدر هم که خوب باشد، مضر است. مخصوصاً اگر به تازگی شروع به نوشیدن سرکه سیب کرده‌اید باید  مراقب باشید که زیاده‌روی نکنید. باید در مقادیر کم مصرف کنید تا عکس‌العمل بدن خود رو نسبت به آن ببینید. اگر با نوشیدن آن دچار مشکللات گوارشی یا احساس سوزش شدید، مقدار رو کم کنید تا این مشکلات از بین بروند. همچنین با افزایش تدریجی آن، به طعم آن نیز رفته‌رفته عادت می‌کنید. حتی اگر هیچ مشکلی هم با نوشیدن سرکه سیب پیدا نکردید باز هم نباید بیش از دو قاشق غذاخوری درهر بار، مصرف نمایید و هرگز فراموش نکنید که آن رو با آب رقیق کنید.

سرکه سیب رو بلافاصله قبل از خواب ننوشید

علت این است که ممکن است در حین خواب این ماده اسیدی از معده به سمت بالا و به مری بازگردد و مری رو بسوزاند. هر زمان از روز که از سرکه سیب استفاده کردید، به مدت 30 دقیقه از دراز کشیدن پرهیز کنید و به صورت عمودی قرار بگیرید تا از بالا آمدن آن جلوگیری کنید.

اگر به باکتری هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستید از نوشیدن سرکه سیب پرهیز کنید

این باکتری باعث بروز زخم در معده می‌شود. نوشیدن سرکه سیب در شرایطی که معده دچار زخم شده است، باعث تحریک بیشتر این زخم می‌شود.

سرکه سیب رو مستقیماً بر روی پوست خود قرار ندهید

از سرکه سیب می‌توان برای از بین بردن آکنه و شوره سر استفاده کرد و یا حتی آفتاب‌سوختگی رو برطرف نمود. اما بایدها و نبایدهایی در این زمینه وجود دارد. حتماً باید سرکه سیب رو ابتدا رقیق کنید و مدت زمان تماس با پوست رو به حداقل برسانید. قرار گرفتن طولانی در معرض این ماده به شدت اسیدی باعث مرگ سلول‌های پوست می‌شود، پوست رو دچار فرسایش می‌کند و حتی باعث سوختگی نیمه‌همیشگی پوست می‌شود.

هرگز فراموش نکنید که حتماً به ازای هر یک واحد سرکه سیب، هشت تا ده واحد آب به آن اضافه کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


9 − هشت =