8 خطری که در اثر میگرن ما را تهدید می‌کنند

ژوئن 30th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با میگرن دست و پنجه نرم می‌کنند (سه‌چهارم از این جمعیت رو زنان تشکیل می‌دهند)، شاید ندانید که پشت این درد چه خطرات دیگری ممکن است نهفته باشد. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

Health-Risks-Linked-to-Migraines

سکته مغزی

یک‌سوم از کسانی که به میگرن مبتلا هستند از حساسیت به نور و گزگز صورت و دست‌ها شکایت دارند. به خصوص اگر فردی که این علائم رو دارد یک خانم در سنین بین 35 تا 45 ساله باشد، خطر سکته مغزی در وی بیشتر است. در این افراد، خطر ایجاد لخته خون افزایش پیدا می‌کند. مصرف قرص ضدبارداری و استعمال دخانیات نیز خطر لخته شدن خون رو بیشتر می‌کنند. به همین دلایل، خانم‌هایی که مشکل میگرن دارند بهتر است که از روش‌های دیگری برای کنترل بارداری استفاده کنند (مثل کاندوم). همچنین باید از استعمال دخانیات پرهیز نمایند.

مشکلات قلبی

خطر بیماری‌های قلبی نیز در مبتلایان به میگرن، بیشتر است. بنابراین باید از استعمال دخانیات پرهیز کرده و علاوه بر آن در مصرف داروهای ضد میگرن مثل triptans هم احتیاط کنند. این داروها باعث تنگی رگ‌های مغزی و قلبی می‌شوند.

افزایش حملات میگرن

میگرن، میگرن بیشتری به وجود می‌آورد. این موضوع باعث می‌شود که افراد مبتلا، با تحریکات کوچک هم دچار سردرد شوند. نخوردن وعده‌های غذایی، نوشیدن قهوه در زمان‌هایی که معمولاً قهوه نمی‌نوشید یا بدخوابی از عوامل  تحریک‌کننده هستند. در نتیجه باید این عوامل رو در زندگی خود به حداقل برسانید تا میگرن تشدید نشود.

یک عامل دیگر نیز مشغولیت طولانی‌مدت است. به همین دلیل باید بعد از 90 دقیقه کار مداوم و تمرکز بر یک کار، دست از کار بکشید و چند دقیقه به یک فعالیت دیگر بپردازید. حتماً در طول روز استراحت کنید و در روزهای آخر هفته کار نکنید و برای خود برنامه تفریحی ترتیب بدهید.

افزایش احتمال بیماری فیبرومیالژی

در این بیماری، عضلات بدن دچار حساسیت و درد می‌شوند. نیمی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند میگرن رو نیز تجربه می‌کنند. علت اینکه این دو مشکل شانه به شانه هم عمل می‌ کنند، هنوز مشخص نیست.

افسردگی

میگرون در افرادی که به افسردگی و مشکل دوقطبی مبتلا هستند، بیشتر شایع است. مشخص نیست که آیا سردرد به طور مستقیم باعث افسردگی می‌شود و یا خیر. اما اگر بتوان بر افسردگی فایق آمد می‌توان از میگرن نیز جلوگیری کرد. روزانه 20 دقیقه در محیط آزاد پیاده‌روی کنید و شب‌ها به میزان کافی بخوابید.

اضطراب

حدود 50 درصد از کسانی که میگرن مزمن دارند، اضطراب هم دارند. برخی معتقدند که میگرن باعث بروز اضطراب در فرد می‌شود. البته نحوه ارسال پیام‌های شیمیایی از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر نیز می‌تواند در این امر دخیل باشد.

فلج بل

کسانی که میگرن دارند دو برابر بیش از دیگران در معرض فلج بل هستند. در این بیماری، باعث فلج صورت می‌شود. فلج بل بر روی اعصابی که حرکات صورت رو کنترل می‌کنند و بر عضلات، اثر می‌گذارد. البته علاوه بر میگرن، التهاب، مشکلات قلبی و مشکلات جریان خون هم می‌تواند در فلج بل تأثیر داشته باشند.

بیماری پارکینسون

اگر سردرد میگرنی شما با علائم دیگری مثل احساس برق در چشم همراه است احتمال بروز پارکینسون در شما دو برابر می‌شود (به خصوص اگر در میانسالی هستید). به نظر می‌رسد که انتقال‌دهنده دوپامین در این امر نقش داشته باشد. دوپامین در کسانی که به پارکینسون مبتلا هستند نیز دچار اختلال می‌شود.

صرح

کسانی که به میگرن مبتلا هستند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به صرع قرار دارند. کسانی هم که به صرع مبتلا هستند، دو برابر بیشتر از دیگران دچار میگرن می‌شوند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


2 × سه =