تعادل خود را با این 3 قدم تقویت کنید

جولای 11th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

داشتن تعادل در حرکت، حتی برای انجام کارهای عادی و روزمره هم لذتبخش و کمک‌کننده است. بدن ما حتی زمان‌هایی که خودمان متوجه نیستیم، در حال برقراری تعادل است. اما افزایش توان حفظ تعادل در اعمال حرکتی باعث می‌شود که زندگی پربارتری داشته باشیم. اکثر افراد زمانی به فکر تقویت تعادل خود می‌افتند که دیر شده است و بعد از اینکه دچار آسیب می‌شوند به یاد این مساله می‌افتند. اما تقویت تعادل بدن فقط مختص افراد مسن نیست بلکه برای همه افراد،‌ از ورزشکار گرفته تا افراد غیرورزشکار، اهمیت دارد.

Balance-Exercises

در این پست درباره حرکات چند‌منظوره‌ای صحبت می‌کنیم که در حین اینکه عضلات رو تقویت می‌کنند، تعادل رو هم بهبود می‌بخشند. به این ترتیب لازم نیست که مدتی رو به ورزش عضلات و زمانی رو هم به تعادل اختصال بدهید و هر دوی اینها رو در قالب چند حرکت ساده به دست خواهید آورد.

1 -  سطح پشتیبان خود رو عوض کنید

تعادل یعنی توانایی در حفظ مرکز ثقل بدن حول محوری که به آن تکیه می‌کنید. وقتی که ایستاده‌اید، پاها محور تکیه شما به حساب می‌آیند. هر قدر فاصله پاها رو از هم بیشتر کنید، تعادل هم بهتر حفظ می‌شود. پس هر قدر که پاها به هم نزدیک‌تر باشند حفظ تعادل سخت‌تر می‌شود. برای تقویت تعادل خود باید نزدیک نگه داشتن پاها به همدیگر رو تمرین کنید.

پس هر ورزشی که انجام می‌دهید و نیاز به ایستادن دارد رو به گونه‌ای انجام بدهید که پاهایتان نزدیک به هم قرار گیرند. لازم نیست که از همان بار اول پاها رو خیلی نزدیک به هم نگه دارید. بلکه به تدریج در هر تمرین، فاصله دو پا رو نزدیک‌تر کنید. در هنگام انجام تمرینات شکم رو داخل نگه دارید و به عقب خم نشوید. در تمرینات با توپ پیلاتس هم می‌توانید در حینی که روی توپ دراز کشیده‌اید یا نشسته‌اید هم این تمرین رو انجام بدهید.

2 -  ایستادن بر روی یک پا

وقتی که انجام تمرین شماره 1 برای‌تان آسان شد نوبت به این تمرین می‌رسد. در این تمرین باید بر روی ایستادن روی یک پا و حفظ تعادل خود کار کنید. یعنی به جای اینکه هر دو پا روی زمین باشد، در حین انجام حرکات ورزشی، یک پا رو از زمین بلند کنید. ابتدا لازم نیست که پا رو کاملاً از زمین بردارید و می‌توانید نوک پنجه پا رو روی زمین قرار بدهید. به مرور خواهید توانست پای خود رو به کلی از زمین جدا کنید. می‌توانید پا رو در جلو یا عقب یا در طرفین خود در هوا نگه داشته و حرکات ورزشی رو انجام بدهید. این تمرین رو برای پای دیگر هم انجام بدهید تا عضلات هر دو پا تقویت شوند.

3 -  بستن چشم‌ها

حس بینایی نقش بسیار بزرگی در حفظ تعادل ما دارد و دوشادوش گوش داخلی به وظیفه برقراری تعادل می‌پردازد و از افتادن ما بر روی زمین جلوگیری می‌کند. اگر بر روی یک نقطه تمرکز و نگاه کنیم و حرکات سر و چشم‌ها رو به حداقل برسانیم، تعادل رو راحت‌تر حفظ می‌کنیم. پس اگر حرکت سر رو زیاد کنیم یا به یک نقطه خیره نشویم و نگاه ما بر نقاط مختلف بپرخد، حفظ تعادل سخت می‌شود. این تمرین برای افراد مبتدی مناسب نیست. همچنین نمی‌توان آن رو در هر شرایطی انجام داد. این تمرین رو در زمان‌هایی که پیاده‌روی می‌کنید یا با سرعت حرکت می‌کنید، انجام ندهید.

برای شروع صاف بایستید و چشم‌های خود رو بدون اینکه از جای خود حرکت کنید، ببندید. به مرور، حرکت رو به این تمرین اضافه کنید و مثلاً یک پا رو در حالی که چشم‌تان بسته است از زمین بلند کنید. شاید باور نکنید اما همین حرکت ساده، یک حرکت چالشی است. و با تبحر بیشتر، کم‌کم حرکات ورزشی دیگر رو در حالی که چشم‌تان بسته است انجام بدهید. اما خیلی هوشیار باید که به خود صدمه نزنید.

با کمک این تکنیک‌ها تعادل و هماهنگی بدن ارتقا پیدا می‌کند و هسته بدن تقویت می‌شود. در نتیجه در سال‌های آتی که پا به سن می‌گذارید هم احتمال زمین خوردن و آسیب در شما کمتر می‌شود و شکل و ساختار بدن‌تان دچار افت نشده و بهتر حفظ می‌شود.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.sparkpeople.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


1 + = پنج