ما به چه مقدار آب در روز نیاز داریم؟

فوریه 18th, 2014 به‌دست admin پاسخ »

آب، مایعی هست که اصلاً انرژی و شکر ندارد و باعث چاقی نمی شود و می تواند مایعات از دست رفته بدن که طی متابولیسم، تنفس، عرق کردن و دفع ضایعات، از بدن خارج می شود، را جایگزین کند.

Healthy drinks

هیچ رقم قطعی برای اینکه بگوییم هر فردی به چه مقدار آب در روز نیاز دارد، وجود ندارد. به همین دلیل، انستیتوی داروی آمریکا، ارقامی رو به طور متوسط ارائه کرده تا به طور تقریب بدانیم که به چه مقدار آب نیاز داریم. مقدار آب تقریبی مورد نیاز برای یک مرد، 3.5 لیتر (یعنی حدود 15 فنجان) و برای یک زن، 2.5 لیتر (یعنی حدود 11 فنجان)، می باشد (فراموش نکنید که منظور از فنجان، لیوان نیست). البته این مقادیر، قطعی نیستند و فقط جنبه عمومی دارند. در بیشتر افراد، حدود 80% از این مقدار آب از طریق نوشیدن تأمین می شود و بقیه آن هم از طریق خوردن مواد غذایی وارد بدن می شود.

برای کسانی که به نوشیدن مایعات شیرین، عادت کرده اند، آب، بی مزه به نظر می رسد. پس برای اینکه مصرف نوشیدنی های ناسالم رو کاهش داده و به جای آن، آب را افزایش بدهند و برایشان بی مزه هم نباشد، توصیه می شود که روش های مزه دار کردن آب رو امتحان کنند. مثلاً:

  • می توانید آب رو همراه ورقه های مرکبات (لیمو، پرتقال، گریپ فروت) بنوشید.
  • می توانید نعنای خُرد شده به آب اضافه کنید.
  • می توانید به آب، زنجبیل پوست گرفته و ورقه شده و یا ورقه های خیار، اضافه کنید.
  • می توانید تکه های کوچک انواع توت رو به آب اضافه کنید و بنوشید.

اگر از هیچ یک از راه کارهای فوق خوشتون نمی آید، می توانید آب رو با آب میوه ها مخلوط کنید. اگر آب میوه صنعتی رو به صورت خالص مصرف کنید، درست مثل این هست که نوشابه شیرین و پُر از شکر مصرف کرده باشید. پس به جای اینکه آب میوه صنعتی رو به صورت خالص بنوشید، اون رو با آب مخلوط کنید. یعنی، مثلاً اگر یک لیوان رو به دوازده قسمت تقسیم کنیم، باید یازده قسمت آن آب و فقط یک یا دو قسمت از آن حاوی آب میوه باشد. برای طعم دهی بیشتر می توان تکه های میوه طبیعی یا طعم دهنده های گیاهی مثل نعناع رو به نوشیدنی اضافه کرد. بدین ترتیب، هم آب مورد نیاز بدن رو تأمین می کنیم و هم از چاقی ناشی از مصرف آب میوه های صنعتی و شکر، جلوگیری کرده ایم.

منبع:  www.hsph.harvard.edu

مترجم:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


یک + 1 =