آیا کمبود ویتامین باعث چاقی می‌شود؟

سپتامبر 6th, 2018 توسط admin پاسخ »

ویتامین‌ها فقط در جلوگیری از بیماری کاربرد ندارند بلکه می‌توانند با چاقی هم مبارزه کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که رابطه پیچیده‌ای بین میزان وزن ما و مقدار ویتامین‌ها و مواد معدنی که مصرف می‌کنیم، وجود دارد و کمبود برخی از مواد مغذی مثل ویتامین A می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.

Vitamin-and-Weight

محققان با انجام تحقیق بر روی هجده هزار فرد در طول 7 سال به این نتیجه رسیدند که کسانی که چاق هستند در مقایسه با کسانی که وزن طبیعی دارند، 5 تا 12 درصد، کمتر از درشت‌مغذی‌ها استفاده می‌کنند. همچنین بر اساس تحقیقات، افراد چاق در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند، تا 20 درصد بیشتر، به کمبود ویتامین A و C و منیزیم مبتلا هستند دچار هستند. علاوه بر این، این افراد کمتر از دیگران از کلسیم، ویتامین D و ویتامین E استفاده می‌کنند.

شاید علت این مسأله این باشد که کسانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بیشتر است، معمولاً از غذاهایی استفاده می‌کنند که ارزش غذایی کمتری داشته و مواد مغذی مفید آنها کمتر است. همچنین این امکان وجود دارد که دریافت کم مواد مغذی به چاقی منجر شود.

مثلاً ویتامین A در تنظیم سلول‌های  چربی و ترشح هورمون‌هایی که این سلول‌ها ترشح می‌کنند، نقش دارد و در نتیجه می‌تواند به حفظ وزن سالم، کمک کند. ویتامین D نیز در ترشح هورمون لپتین نقش دارد. این هورمون، گرسنگی و نیز میزان ذخیره چربی در سلول‌های بدن رو کنترل می‌کند. بدین ترتیب، کمبود ویتامین A و ویتامین D، بر روی وزن ما اثر می‌گذارد.

اگر از بابت عدم دریافت کافی این مواد مغذی نگران هستید باید بدانید که تقریباً 40 درصد از افراد بزرگسال، بدون در نظر گرفته وزنی که دارند، به قدر کافی ویتامین A، C، D، E، کلسیم و منیزیم دریافت نمی‌کنند. در اینجا چند مثال برای شما می‌آوریم تا با پیروی از آنها بتوانید تمام نیازهای روزانه خود به مواد مغذی رو تأمین کنید:

  • برای دریافت ویتامین A از نصف فنجان اسفناج پخته یا یک عدد سیب‌زمینی شیرین متوسط استفاده کنید.
  • برای دریافت ویتامین D از یک  عدد تخم‌مرغ و 90 گرم ماهی سالمون و یک لیوان شیر کم‌چرب استفاده کنید.
  • برای دریافت ویتامین E از نصف فنجان بادام یا نصف فنجان تخم آفتابگردان استفاده کنید.
  • برای دریافت منیزیم از نصف فنجان تخم کدو و 60 گرم شکلات تیره استفاده کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


+ هفت = 16