رژیم گیاهخواری مطلق برای کاهش وزن

سپتامبر 13th, 2018 توسط admin پاسخ »

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شوند افراد به گیاهخواری مطلق روی بیاورند. از حقوق حیوانات گرفته تا بهبود سلامتی. برخی هم به منظور کاهش وزن، رژیم گیاهخواری مطلق می‌گیرند. اما آیا گیاهخواری به کاهش وزن کمک می‌کند؟

Vegan-Diet

منظور از گیاهخواری مطلق، عدم مصرف گوشت، لبنیات و تخم‌مرغ و حتی عسل و ژلاتین است. گرچه در این نوع رژیم از میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی، حبوبات و غلات کامل و چربی‌های سالم مثل روغن زیتون و آووکادو استفاده می‌شود اما این مشکل رو نیز دارد که افراد مجاز به مصرف انواع خوراکی‌های شیرین، نان و پاستای سفید و حتی چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌کرده هستند.

کسانی که رژیم گیاهخواری مطلق می‌گیرند، کلسترول کمتر، BMI کمتر و فشار خون کمتری دارندد و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و انواع سرطان در آنها کمتر است. عدم مصرف گوشت و لبنیات، منجر به  کاهش مصرف چربی‌های ناسالم اشباع می‌شود. در نتیجه خطر بیماری قلبی و سکته کمتر می‌شود. از طرفی، رژیم گیاهخواری مطلق حاوی مقادیر زیادی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و آنتی‌اکسیدان‌ها است که با بیماری‌ها مبارزه می‌کنند.

اما پیروی از رژیم گیاهخواری مطلق به صورت خودکار باعث سلامتی بیشتر نمی‌ شود. شاید یکی از رایج‌ترین اشتباهات کسانی که رژیم گیاهخواری مطلق می‌گیرند این باشد که فکر می‌کنند هر چیز که گیاهی است، حتماً سالم هم هست. ولی آیا سیب‌زمینی سرخ‌کرده که گیاهی است، خوراکی سالمی است؟

آیا رژیم گیاهخواری مطلق در کاهش وزن نقش دارد؟ اگر از خوراکی‌های گیاهی کم‌انرژی و سالم استفاده کنیم، بله. در غیراینصورت، نه تنها باعث کاهش وزن نمی‌شود بلکه وزن رو هم می‌تواند افزایش بدهد. به عبارتی حتی اگر بهترین رژیم دنیا رو هم بگیریم اما مراقب میزان انرژی دریافتی خود نباشیم، چاق می‌شویم.

یکی از راحت‌ترین راهکارها برای کاهش انرژی دریافتی، استفاده از کربوهیدرات تصفیه‌شده کمتر و پروتئین بدون چربی بیشتر است. این نوع رژیم گرسنگی رو به تعویق می‌اندازد. البته وقتی که گوشت رو از رژیم غذایی حذف کنیم، تأمین پروتئین کار سختی می‌شود زیرا منابع غذایی پروتئین، محدود می‌شوند.

برای کاهش وزن از طریق گیاهخواری مطلق باید از میوه‌های سرشار از فیبر، سبزیجات برگدار، مغزها و دانه‌ها، حبوبات و بقولات، غلات کامل، آووکادو، توفو، استفاده کرده و از مصرف جانشین‌های گوشت فراوری‌شده، دسرهای گیاهی، نان سفید و پاستای سفید، و میان‌وعده‌های گیاهی فراوری‌شده پرهیز کنید.

نیمی از بشقاب خود رو با سبزیجات پر کنید و بعد بقیه خوراکی‌ها رو داخل بشقاب بگذارید. پروتئین رو فراموش نکنید. در رژیم گیاهخواری، خیلی از افراد انقدر بر روی سبزیجات و غلات متمرکز می‌شوند که پروتئین رو فراموش می‌کنند. می‌توانید از حبوبات و نخود به عنوان منبع پروتئین استفاده کنید.

مراقب مقدار مصرف غذایی خود باشید و با این تصور که رژیم گیاهخوار چاق‌ کننده نیست، در خوردن زیاده‌روی نکنید. از خوردن مقادیر زیاد کربوهیدرات‌های ساده مثل نان سفید پرهیز کنید. به جای کربوهیدرات ساده از کربوهیدرات‌های پیچیده و غلات کامل مثل برنج وحشی، جودوسر و کینوآ استفاده کنید. همچنین می‌توانید کربوهیدرات پیچیده رو از طریق منابع پروتئینی گیاهی مثل عدس، حبوبات و نخود تأمین کنید.

خوردن چربی‌های سالم رو فراموش نکنید. آووکادو، زیتون و مغزها از منابع غنی چربی‌های سالم غیراشباع تک‌ زنجیره هستند.

دقت داشته باشید که هر خوراکی که گیاهی است لزوماً برای کنترل وزن مفید نیست. خیلی از دسرهای گیاهی حتی برای سلامتی هم مفید نیستند زیرا گرچه در تهیه آنها از کره و تخم‌مرغ استفاده نشده اما به جای آن، روغن و شکر زیادی دارند.

از خوردن غذاهای فراوری‌شده اجتناب کنید. حتی اگر برچسب گیاهی داشته باشند باز هم دلیل بر این نیست که سالم باشند. برچسب خوراکی‌ها رو بررسی کنید. هر قدر که تعداد ترکیبات ناآشنایی که در تهیه آنها به کار رفته بیشتر باشد، پرهیز از آنها، ضروری‌تر است.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


هفت − 5 =