6 نکته درباره تغذیه که آرزو می‌کنید کاش زودتر می‌دانستید

اکتبر 1st, 2018 به‌دست admin پاسخ »

توصیه‌های تغذیه‌ای می‌آیند و می‌روند و گاهی دچار تغییراتی می‌شوند اما این 6 نکته که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم،‌ از جمله قوانین ثابت تغذیه هستند که خیلی از افراد از انها بی‌اطلاعند.

Nutrition-Advice

سالم بودن غذا به معنی مجاز به زیاده‌روی در مصرف آن غذا نیست

ما به طور ناخودآگاه در مصرف غذاهایی که فکر می‌کنیم سالم هستند، زیاده‌روی می‌کنیم. همین امر باعث می‌شود که عده‌ای از افراد با وجود اینکه برنامه غذایی سالمی دارند اما اضافه‌وزن داشته باشند. این افراد معمولاً‌ مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین سالم و کربوهیدرات با کیفیت و از همه مهمتر مقدار زیادی چربی سالم می‌خورند. حتی سالم‌ترین غذاها هم می‌توانند در صورت زیاده‌روی در مصرف، باعث چاقی شوند. پس اگر می‌خواهید دچار اضافه‌وزن نشوید، همیشه و حتی در زمان خوردن غذاهای سالم هم به مقدار مصرف خود توجه کنید.

عالی و بی‌نقص بودن ملاک نیست، پیشرفت ملاک است

سالم غذا خوردن یک فرایند مادام‌العمر است. در این مسیر قطعاً‌ و طبیعتاً‌ دست‌اندازهایی نیز وجود دارند که ما باید با برنامه‌ریزی از این دست‌اندازها عبور کنیم. همه ما در برهه‌ای دچار لغزش از مسیر می‌شویم. اما این نباید باعث شود که دست از تلاش بکشیم و خودمان رو شکست‌خورده تلقی کنیم. هر بار که از جاده منحرف شدید،‌ دوباره به مسیر برگردید. بیماری قلبی یا دیابت نوع 2، یکشبه و با یک بار و دو بار و حتی یک هفته یا یک ماه انحراف از مسیر به وجود نمی‌آیند. این مشکلات بالینی ناشی از عادات بد غذایی،‌ عدم ورزش،‌ استعمال دخانیات در درازمدت هستند. تصویری از طولانی‌ترین و سالم‌ترین زندگی که می‌توانید داشته باشید رو در ذهن خود ترسیم کنید و پیش بروید.

از حقه‌های ذهنی برای سالم غذا خوردن استفاده کنید

آیا می‌دانستید که انسان روزانه بیش از 200 تصمیم مرتبط با غذا می‌گیرد؟ اگر بخواهیم تسلیم تمام این افکار غذایی و تصمیمات شویم، به پرخوری می‌افتیم. اما اگر برای غذایی که می‌خواهیم بخوریم، برنامه‌ریزی کنیم، می‌توانیم مقدار مصرف خود رو کنترل کنیم و اراده به خرج دهیم. برای داشتن دیسیپلین باید خواب کافی داشته باشیم (کمبود خواب قدرت اراده رو ضعیف می‌کند و احتمال گرفتن تصمیمات غلط غذایی رو بیشتر می‌کند)، آشپزخانه رو مرتب نگه دارید (غذاهای سالم رو در دسترس و مرکز توجه قرار بدهید).

بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنید

اکثر ما کمتر از میزان توصیه‌شده، میوه و سبزیجات مصرف می‌کنیم. این درحالیست که باید از روزانه 1/5 تا 2 فنجان میوه و 2 تا 3 فنجان سبزیجات استفاده کنیم. منابع غذایی گیاهی به طور طبیعی حاوی فیبر زیاد بوده و سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌باشند. به علاوه با کمک این گروه از مواد غذایی می‌توان میزان مصرف انرژی، قند و چربی اشباع رو کنترل کرد. پس همیشه نیمی از بشقاب خود رو با سبزیجات پر کنید.

مکمل‌های غذایی لزوماً‌ همیشه مفید نیستند

اینگونه نیست که مکمل‌ها همیشه باعث بهبود سلامتی شوند. در مواردی حتی خطر بیماری رو هم افزایش می‌دهند.  مکمل‌های زیادی وجود دارند که وعده افزایش انرژی، سوزاندن چربی شکم، بهبود فعالیت فکری و مغزی یا حتی درمان بیماری‌های مزمن رو می‌دهند. اما با توجه به اینکه کارخانجات لزومی برای اثبات علمی ادعاهای خود نمی‌بینند، هیچ تضمینی برای مفید بودن بسیاری از مکمل‌های تبلیغاتی وجود ندارد.

توصیه می‌شود که به جای مکمل از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع  و با تکیه بر مصرف کافی میوه و سبزیجات استفاده کنید. غذای واقعی بخورید و نه غذای کارخانه‌ای یا فراوری‌شده.

رژیم کم‌کربوهیدرات نگیرید بلکه از کربوهیدرات‌های باکیفیت استفاده کنید

برخی از افراد به منظور کاهش وزن از رژیم کم‌‌کربوهیدرات پیروی می‌کنند. استفاده از این نوع رژیم‌ها نه تنها در درازمدت مشکل است بلکه باعث می‌شود که از بخش مهمی از منبع مفید انرژی که همان کربوهیدرات‌ها هستند محروم شویم. پس به جای اینکه کربوهیدرات رو حذف کنید، نوع کربوهیدرات رو تغییر داده و از انواع با کیفیت کربوهیدرات مثل میوه،‌ سبزیجات، غلات کامل و حبوبات استفاده کنید و از مصرف نوشابه و شیرینی‌جات پرهیز کنید تا هم عمر طولانی‌تری داشته باشید و هم بتوانید وزن خود رو کنترل کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× 5 = بیست