فواید ورزش تای‌چی

اکتبر 24th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

وقتی صحبت از فعالیت ورزشی با شدت کم و فواید زیاد می‌شود، هیچ ورزشی بهتر از تای‌چی نیست. تمرکز این ورزش رزمی چینی بر روی حرکات جاری برای به حداکثر رساندن فواید جسمی – ذهنی ورزش است. تای‌چی هم برای ورزشکاران حرفه‌ای و هم برای مبتدی‌ها مفید است. در ادامه مطلب به چند نمونه از فواید ورزش تای‌چی می‌پردازیم.

taichi

تعادل بهتر بدن

انتقال وزن از یک پا به پای دیگر از ارکان مهم و مفید ورزش تای‌چی است. تمرینات رزمی میزان افتادن و عدم تعادل افراد رو تا 43 درصد کاهش  می‌دهد. حتی اگر در سنی نیستید که احتمال زمین افتادن‌تان زیاد باشد باز هم این خاصیت مفید تای‌چی به شما کمک می‌کند تا در سایر فعالیت‌ها مثل یوگا و بوکس هم تعادل خود رو بهتر حفظ کنید.

کمک به سلامتی سیستم قلبی – عروقی

ورزش تای‌چی، شاخصه‌های سلامتی سیستم قلبی – عروقی، مثل فشار خون و ضربان قلب در زمان استراحت رو بهبود می‌بخشد. در صورتی که می‌خواهید این ورزش جنبه تمرین هوازی به خود بگیرد می‌توانید حرکات رو با سرعت بیشتری انجام بدهید.

افزایش آگاهی و کاهش اصطراب

ورزش تای‌چی دقیقاً برعکس ورزش‌هایی مثل الپتیکال که می‌توان هم ورزش کرد و هم برنامه تلویزیونی مورد علاقه رو تماشا کرد، نیاز به تمرکز روی بدن و گوش فرا دادن به واکنش‌های بدن است. این یعنی باید در زمان حال باشید و ذهن‌تان منحرف نشود. اینکه آیا فرم صحیح بدن رو رعایت می‌کنید و پاها چگونه روی زمین قرار گرفته‌اند و … همگی نیاز به تمرکز دارند. این تمرکز بر روی بدن باعث می‌شود که تحمل بیشتری نسبت به درد پیدا کنید،‌ اعتماد به نفس شما بالا برود و کمتر دچار اضطراب شوید.

بهبود کیفیت خواب

طبیعت آگاهی‌دهنده تای‌چی باعث می‌شود که خواب بهتری هم داشته باشید.

کاهش وزن

کاهش استرس و افزایش ظرفیت هوازی فرد در اثر انجام تای‌چی به وی در کاهش وزن نیز کمک می‌کنند. تای‌چی علاوه بر اینکه انرژی می‌سوزاند، استرس رو که بخش مهمی از برنامه کاهش وزن است،‌ کاهش می‌دهد. کسانی که استرس کمتری دارند، در کاهش وزن موفق‌تر هستند.

کنترل درد

علت این است که بین ذهن و جسم رابطه وجود دارد. هرگاه بتوانیم ذهن خود رو کنترل کنیم،‌ می‌توانیم جسم رو نیز تحت کنترل خود دربیاوریم. در فرهنگ تای‌چی و شرقی، ذهن و بدن در واقع یکی هستند و شانه به شانه هم عمل می‌کنند.

تقویت مغز

حجم مغز در افراد مسنی که تای‌چی انجام می‌دهند، افزایش پیدا می‌کند. این باعث می‌شود که حافظه و قدرت شناختی آنها تقویت شود. تای‌چی، التهاب رو کاهش می‌دهد. التهاب از عوامل تخریب سلول‌های عصبی مغز است. همچنین فاکتور رشد رو افزایش می‌دهد و لذا منجر به تولید تعداد بیشتری سلول عصبی مرتبط با حافظه می‌شود.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


9 − چهار =