اثر شگفت‌انگیز ورزش بر روی قدرت بینایی

اکتبر 31st, 2018 به‌دست admin پاسخ »

همه می‌دانیم که ورزش باعث افزایش طول عمر شده، از اضطراب، استرس و افسردگی جلوگیری می‌‌کند و حتی برای بهبود توان جنسی افراد نیز مفید است. اما این همه فواید ورزش نیست. شاید ندانید که ورزش بر روی سلامتی چشم‌ها و اندازه مغز نیز اثر مفید دارد.

Exercise-Impact-On-Eyesight

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش‌های هوازی، 2 تا 5 مرتبه در هفته نه تنها باعث بهبود حافظه می‌شوند بلکه به حفظ سلامتی مغز در طی فرایند بالا رفتن سن نیز کمک می‌ کنند. وقتی که ورزش می‌کنیم، نوعی ماده شیمیایی به نام عامل نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (BNDF) در بدن ترشح می‌شود. این عامل با کاهش زوال مغزی از صدمات مغزی ناشی از بالا رفتن سن جلوگیری می‌کند.

ورزش هوازی، سرعت زوال مغزی و کوچک شدن اندازه مغز رو کند می‌کند. به عبارتی، ورزش مانند یک برنامه محافظتی برای مغز عمل می‌کند. آیا این هم یک دلیل خوب دیگر برای این نیست که تلویزیون رو خاموش کرده و به پیاده‌روی و طبیعت‌گردی بپردازید؟

مغز با گذشت زمان شروع به پیر شدن می‌کند و اندازه آن به طور متوسط در هر دهه از عمر بعد از 40 سالگی به میزان 5 درصد کاهش می‌یابد. مطالعات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ورزش، اندازه هیپوکامپ مغز رو حفظ می‌کند. این قسمت، بخشی از  مغز است که سلامتی آن در حافظه نقش حیاتی دارد.

علاوه بر فوایدی که ورزش برای مغز دارد، تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش‌ متوسط تا شدید، خطر بروز آب سیاه رو هم کمتر می‌کند. آب سیاه بیماری خطرناکی است که در صورت عدم درمان در 73 درصد موارد می‌تواند به نابینایی منجر شود.

بر طبق تحقیقات، کسانی که تحرک و سرعت بیشتری در زندگی خود دارند، در مقایسه با کسانی که کمتر راه می‌روند یا سرعت فعالیت‌شان کم است، کمتر به آب سیاه مبتلا می‌شوند.

پس تا اینجا فهمیدیم که ورزش برای سلامتی جسم، ذهن و سلامت عمومی ما بسیار مفید است. اما اگر به ورزش علاقه نداشته باشیم یا حتی از ورزش بیزار باشیم، چطور؟ شاید باور نکنید اما عاشق ورزش شدن اصلاً کار سختی نیست.

لازم نیست که حتماً ورزش‌های سنگین یا طولانی انجام بدهید تا از فواید ورزش بهرمند شوید. توصیه می‌شود که افراد بزرگسال، سنین بین 18 تا 64 سال، حداقل 150 دقیقه، 3 تا 5 روز در هفته ورزش هوازی با شدت متوسط انجام بدهند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


4 − = سه