4 راه برای از بین بردن توقف وزن

نوامبر 12th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

توقف وزن ممکن است که  برای همه ما پیش آمده باشد. کلی زحمت می‌کشیم، رژیم می‌گیریم، ورزش می‌کنیم و تا مدتی هم به خوبی وزن کم می‌کنیم اما ناگهان به جایی می‌رسیم که علیرغم همه تلاش‌ها وزن ما دیگر کم نمی‌شود. آیا این توقف وزن، طبیعی است؟ و در صورت مواجه شدن با این مرحله از کاهش وزن، چه باید کرد تا وزن از توقف خارج شده و کم شود؟

Beat-a-Weight-Loss-Plateau

بله. توقف وزن برای اکثر افراد پیش می‌آید و به نوعی، طبیعی است. علت هم در اکثر موارد این است که فرد دیگر مانند سابق به برنامه کاهش وزن خود دل نمی‌دهد و دیگر مانند اوایل و شروع رژیم، تلاش به خرج نمی‌دهد.

در شروع برنامه، همه ما سرشار از انگیزه و هیجان و اشتیاق هستیم تا تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم. اما حول و حوش هفته هشتم، آن اشتیاق و دیسیپلین اولیه شروع به فروکش کردن می‌کند. دیگر برای فرد سخت است که همان میزان هیجان و اشتیاق رو که نیروی محرک وی برای پیگیری منظم و هر روزه ورزش و درست غذا خوردن بوده است رو حفظ کند.

اگر به این مرحله رسیدید، از خودتان بپرسید که آیا واقعاً همه آنچه که در توان دارید رو به کار می‌گیرید؟ آیا از ورزش فرار نمی‌کنید؟ آیا کمی بیش از آنچه که مجاز هستید، غذا نمی‌خورید؟ یا شاید اصلاً وزن هدفی که برای خود در نظر گرفته‌اید، خیلی کم است و مناسب قد و نوع بدن شما نیست.

حال چگونه می‌توان اشتیاق رو بازگرداند؟ در اینجا چند ایده به شما می‌دهیم تا در بازگشت به مسیر کمک‌تان کنند:

1 -  هدف خود رو بازنگری کنید

برای خودتان بنویسید که کاهش وزن برای شما حقیقتاً چه معنی دارد و چه اثرات مثبتی در زندگی شما خواهد داشت. نوشتن باعث می‌شود که اهداف خود رو هر روز به خود یادآوری کنید.

2 -  برنامه ورزشی خود رو تغییر بدهید

ورزش‌های جدید رو امتحان کنید. مدت و شدت و نوع ورزشی که انجام می‌دهید رو تغییر بدهید.

3 -  اهداف کوتاه‌مدت برای خود تعیین کنید

مثلاً برای یک مسابقه ورزشی تمرین کنید. به این ترتیب هم انگیزه پیدا می‌کنید و هم زمان رسیدن به هدف، نزدیک و مشخص است.

4 -  یکاهای مصرفی خود رو بررسی کنید

دقت کنید که یکای مصرفی‌تان از مقدار مجاز روزانه‌ای که برای شما تعیین شده است، بیشتر یا کمتر نباشد. شاید حتی کمتر از حد مجاز غذا می‌خورید و همین امر باعث شده است که بدن شما وارد فاز قحطی شده و متابولیسم شما رو کاهش دهد. وقتی که بدن وارد فاز قحطی می‌شود، وزن دچار توقف شده و کمتر نمی‌شود.

با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، خواهید توانست بر مشکل توقف وزن فایق آیید. اما مهمترین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که عددی که ترازو نشان می‌دهد، معیار موفقیت یا شکست شما نیست زیرا فقط یک عدد است که تحت تأثیر عوامل زودگذر متعددی قرار دارد. در پایان آنچه که از همه چیز مهم‌تر است، سلامتی شماست.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


شش + = 9