7 علامت مهم که نشان می‌دهند در ورزش زیاده‌روی کرده‌اید

دسامبر 26th, 2018 توسط admin پاسخ »

برای خیلی از افراد، پیدا کردن انگیزه قوی برای ورزش و ورزش کافی انجام دادن، سخت است. اما برای تعداد کمی از افراد قضیه برعکس است. یعنی این افراد آنقدر ورزش می‌کنند که از سوی دیگر بام می‌افتند. ورزش برای برخی از افراد حکم اعتیاد رو پیدا می‌کند. اکثر مردم فکر می‌کنند که چون ورزش،‌ مفید است پس هر چه ورزش بیشتر، بهتر! اما مانند تمام چیزهای دیگر که افراط در آنها مضر است،‌ ورزش نیز باید در حد اعتدال انجام شود. در ادامه  مطلب از 7 نشانه زیاده‌روی در ورزش با شما سخن می‌گوییم.

Over-Exercising

1 –  به جای اینکه با ورزش احساس انرژی کنید، احساس خستگی می‌کنید

اگر بعد از ورزش احساس کردید که نیاز به خواب دارید و توانایی انجام هیچ کار دیگر رو ندارید یعنی به خودتان زیادی فشار آورده‌اید یا ورزش‌تان شدید و یا طولانی بوده است.

2 –  خلق و خوی شما بدون دلیل خاصی بد شده است

اگر دچار چنین مشکلی شده‌اید احتمالاً به این علت است که ورزشی که انجام می‌دهید شما رو دچار خستگی شدید می‌کند. بدن شما بدین طریق سر شما فریاد می‌کشد تا متوجه شوید که نیاز به استراحت و کاهش شدت و مدت ورزش خود دارید.

3 –  خواب شما بسیار  زیاد شده است و یا برعکس نمی‌توانید بخوابید

اگر هر قدر هم که تلاش می‌کنید اما نمی‌توانید بخوابید یا اگر علیرغم خواب زیاد باز هم احساس خستگی می‌کنید، هر دوی اینها می‌توانند نشانه این باشند که در ورزش زیاده‌روی کرده‌اید. ورزش زیاد باعث می‌شود که بدن ورزش رو به عنوان یک عامل استرس تلقی کند و هورمون استرس، مثل کورتیزول، ترشح نماید که خوابیدن رو مشکل می‌کند. از سوی دیگر، برخی از افراد با ورزش زیاد،‌ به جای اینکه انرژی بگیرند، خسته می‌شوند و به همین دلیل بر مدت خواب آنها افزوده می‌شود.

خواب برای این است که بدن و مغز ما فرصت بازسازی خود رو پیدا کنند. پس اگر خیلی به بدن خود سخت بگیریم،‌ بدن سعی می‌کند به طریقی به ما بفهماند که باید از شدت فعالیت خود بکاهیم.

4 –  احساس سنگینی در پاها می‌کنید

اگر به نظرتان می‌رسد که پاهایتان وزنه‌های سنگینی هستند که به بدن شما وصل شده‌اند، یعنی در ورزش زیاده‌روی کرده‌اید. احساس سنگینی و خستگی شدید پاها و دست‌ها، به این دلیل می‌تواند باشد که به قدر کافی به آنها فرصت نداده‌اید که به بازسازی خود بپردازند.

5 –  مرتب بیماری می‌شوید یا بیماری‌تان خیلی طول می‌کشد

زیاده‌روی در ورزش باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. به همین دلیل زود به زود بیمار می‌شوید یا مدت زمانی که طول می‌کشد تا بهبود پیدا کنید، طولانی می‌شود.

6 –  هر بار که ورزش می‌کنید، تا چند روز بدن درد دارید

اگر بعد از هر جلسه ورزشی دچار درد می‌شوید و این درد چندین روز به طول می‌انجامد، وقت آن رسیده که مدتی به بدن خود استراحت بدهید و از شدت و مدت ورزش خود نیز بکاهید.

7 –  احساس بی‌اگیزگی و افسردگی می‌کنید

ورزش به دلیل ترشح اندروفین در بدن باعث بهتر شدن خلق و خو می‌شود اما اگر در انجام ورزش زیاده‌روی کنید، انرژی رو کاهش داده و خلق و خو رو خراب می‌کند. پس باید حتماً به خودتان استراحت بدهید تا توان و شوق از دست رفته، بازگردد.

اگر ورزشکار هستید، این علائم رو جدی بگیرید. برنامه ورزشی خود رو مجدداً بررسی کنید. زندگی آنقدر طولانی نیست که به خودتان سخت بگیرید و تمام مدت رو در خستگی و بدی خلق و خو به سر ببرید. همچنین زندگی آنقدر طولانی نیست که تمام زندگی خود رو در باشگاه ورزشی سپری کنید.

هدف این است که تعادل خوبی بین زندگی شاد و زندگی ورزشی خود برقرارکنید. پس دفعه بعد که احساس کردید که بیش از حد در ورزش از خود کار کشیده‌اید، به خودتان یک روز استراحت بدهید. به بدن خود گوش بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


هفت × 9 =