وزن‌تان کم نمی‌شود، چون به این نکات توجه نمی‌کنید (قسمت دوم)

دسامبر 27th, 2018 به‌دست admin پاسخ »

پس از تلاش زیاد و پیروی از برنامه کاهش وزن، چرا برخی از افراد با شکست مواجه می‌شوند و به وزن مطلوب خود دست پیدا نمی‌کنند؟ چه فوت کوزه‌گری وجود دارد که برخی دیگر رو به هدف می‌رساند اما برخی دیگر از رسیدن به هدف باز می‌مانند؟ در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم. برای خواندن بخش اول این مطلب، بر روی اینجا ، کلیک کنید.

Weight-Reduction-Mistakes

خوردن خوراکی به عنوان جایزه ورزشی

برخی از افراد ورزش می‌کنند فقط برای اینکه بتوانند غذاهای چاق‌کننده مورد علاقه خود رو بخورند. این افراد فکر می‌کنند که مقدار انرژی که در اثر ورزش سوزانده‌اند، بیشتر از مقدار انرژی خوراکی است که می‌خورند و از همین بهانه برای پرخوری استفاده می‌کنند. به مقدار انرژی که در طول ورزش می‌سوزانید توجه کنید و آن رو با انرژی خوراکی که می‌خواهید بخورید، مقایسه کنید. همچنین به نوع و مدت ورزش خود نیز دقت کنید و آن رو یادداشت نمایید. در غیر اینصورت ورزش شما نه تنها مفید نخواهد بود بلکه به دلیل جایزه ورزشی خوراکی که به خود می‌دهید، اضافه‌وزن هم پیدا خواهید کرد.

افکار منفی و مزاحم

به خودتان خیلی سخت نگیرید. اگر فکر می‌کنید که باید عالی و بی‌نقص باشید، اگر فکر می‌کنید که باید حتماً هر روز ورزش کنید و هرگز نباید حتی یک تکه شکلات از گلوی شما پایین برود، در اشتباه بزرگی هستید. اگر دوست شما چنین افکاری داشت،‌ چگونه از او پشتیبانی می‌کردید؟ آیا غیر از این است که به او می‌گفتید که افکار منفی رو از خود دور کند؟ شما هیچ‌وقت به دوست خود نمی‌گویید که باید تا آخر عمر چاقی خود رو تحمل کند، نمی‌گویید که اراده ندارد و محکوم است. پس چرا وقتی که نوبت به خودتان می‌رسد،‌ همین رفتار دوستانه رو نسبت به خود ندارید؟ از خودتان پشتیبانی کنید. به خودتان بگویید که می‌خواهید و می‌توانید.

آب کافی نمی‌نوشید

آبرسانی کافی به بدن، کلید مهمی در موفقیت در کاهش وزن است. اما اکثر افراد از این عامل مهم و کلیدی غافل هستند. آب باعث می‌شود که احساس سیری کنیم و اشتها رو سرکوب می‌کند. به علاوه برای هضم بهتر غذا باید از کمبود آب در بدن جلوگیری کنیم. به تمام اینها این نکته رو هم اضافه کنید که وجود مقادیر کافی آب در بدن به چربی‌سوزی کمک می‌کند. توصیه می‌شود که روزانه 6 تا 8 لیوان آب نوشیده شود اما برخی از افراد به آب کمتر یا بیشتری نیاز دارند و این بستگی به رطوبت محیطی که در آن زندگی می‌کنند، وضعیت سلامت عمومی و ورزش آنها دارد.

پرخوری آخر هفته

این همه در طول هفته زحمت می‌کشید و بعد همه رو در آخر به باد می‌دهید. اگر دائماً دو قدم به جلو رفته و دو قدم به عقب برگردید،‌ وزن شما کم نخواهد شد. برای اینکه از پرخوری آخر هفته جلوگیری کنید، خودتان رو در روز جمعه وزن کنید، نه در روز شنبه. اگر در طول هفته،‌ برنامه کاهش وزن خود رو به درستی رعایت کرده باشید، نتیجه آن رو در ترازو دیده و انگیزه شما برای اینکه تلاش‌های خود رو نقش بر آب نکنید، بیشتر می‌شود. البته می‌توانید در طول هفته کمی از مقدار مجاز کمتر مصرف کنید و آن رو برای آخر هفته خود ذخیره نمایید. و یا اگر عضو یکا هستید می‌توانید در آخر هفته از یکاهفته خود استفاده کنید.

زیاده‌روی در مصرف پروتئین

گرچه پروتئین بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است اما زیاده‌روی در مصرف آن،‌ کاهش وزن رو دچار مشکل می‌کند. اگر پروتئینی که مصرف می‌کنیم رو از طریق دویدن، جهیدن، شنا کردن یا هر فعالیت بدنی دیگری بسوزانیم، مشکلی پیش نمی‌آید و در واقع خوب هم هست. اما برخی از افراد برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن خود از پودرهای پروتئینی یا شیک‌ها استفاده می‌کنند که اغلب مملو از شکر و سایر افزودنی‌ها هستند.

کمبود خواب

حتی یک شب خواب ناکافی و بی‌کیفیت باعث می‌شود که در روز بعد نسبت به مواقع دیگر،‌ احساس گرسنگی بیشتری کنید. حتماً هر شب به مدت 7 تا 8 ساعت خواب با کیفیت داشته باشید.

با عجله غذا خوردن

با توجه به اینکه مدتی زمان می‌برد تا علائم خوردن غذا از معده به مغز مخابره شود، باید سرعت غذا خوردن خود رو کاهش بدهیم. بدون ارسال این علامت،‌ مغز ما رو متوجه سیر شدن خود نمی‌کند و بیش از نیاز خود غذا خواهیم خورد. بنابراین با هر لقمه‌ای که می‌خورید، قاشق رو روی سفره بگذارید. مدت غذا خوردن خود رو به 20 دقیقه برسانید و وقتی که حس کردید که تا نیمه سیر هستید،‌ دست از غذا بکشید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


نُه × 3 =