دویدن، اثرات ضد پیری دارد

ژانویه 2nd, 2019 به‌دست admin پاسخ »

به طور کلی ورزش خاصیت جوانسازی دارد اما برخی از ورزش‌های خاص، نقش بیشتری در کاهش علائم پیری دارند. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

Running-Protects-DNA

محققان در یک تحقیق، 266 فرد جوان و سالم رو که افراد غیرفعالی بودند،‌ انتخاب کردند. سپس آنها رو به 4 گروه تقسیم نمودند. یک گروه فعالیت استقامتی،‌ گروه دوم تمرینات اینتروال شدید، گروه سوم تمرینات دایره‌ای و وزنه زدن،‌ انجام دادند و گروه آخر هیچ فعالیت خاصی انجام ندادند.

سه گروه اول باید سه جلسه در هفته و هر بار به مدت 45 دقیقه به ورزش می‌پرداختند. اما گروه آخر لازم نبود که اصلاً‌ هیچ ورزشی انجام بدهند. پس از گذشت 6 ماه، محققان به بررسی طول تلومورها که کلاهک انتهای کروموزوم‌ها هستند، پرداختند. این بخش‌ها از DNA در برابر تخریب محافظت می‌کنند. همچنین میزان آنزیم تلومراز رو هم که به بازسازی تلومرهای از دست‌رفته کمک می‌کند، مورد پژوهش قرار دادند.

محققان متوجه شدند که هم طول تلومرها و هم فعالیت آنها در کسانی که ورزش قدرتی و تمرینات اینتروال شدید انجام داده بودند، نسبت به کسانی که هیچ ورزشی انجام نداده بودند، 2 تا 3 برابر شده است. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که با بالا رفتن سن، تلومرها به طور طبیعی کوتاه شده و رو به زوال می‌گذارند و لذا سلول‌های ما خیلی راحت‌تر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. پس هر قدر که سرعت فرایند کوتاه شدن تلومرها رو کندترکنیم، برای ما مفیدتراست.

تلومرهای کوتاه‌شده و آسیب‌دیده، علائمی رو به سلول‌ها می‌فرستند که باعث می‌شود سلول‌ها دچار پیری شوند. بنابراین آیا اگر طول تلومرها بلند بماند، فراینند پیری متوقف می‌شود؟

هنوز نمی‌توان به این پرسش، پاسخ قطعی داد اما آنچه که از این آزمایشات نتیجه‌گیری می‌شود این است که هر قدر که تلومرها قوی‌تر باشند، رون پیری کندتر می‌شود زیرا مقاومت سلول نسبت به استرس و التهاب،‌ افزایش پیدا می‌کند. استرس و التهاب،‌ دو مورد از بزرگترین عوامل مرتبط با پیری هستند. عجیب است که در این تحقیقات هیچ ارتباطی بین تلومر و تمرینات استقامتی دیده نشد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.prevention.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


2 × = دو