چگونه سریع‌تر بدویم و بلندتر بپریم؟

مارس 6th, 2019 به‌دست admin پاسخ »

وقتی صحبت از سرعت می‌شود، بیشتر قدرت پاها مد نظر است تا توانایی واکنش سریع و جهیدن در ارتفاع و مسافت بیشتر رو در اختیار ما قرار دهد. علاوه بر قدرت که لازمه سرعت بیشتر و پرش بلندتر است، توانایی ما در استفاده از این قدرت در کوتاه‌ترین زمان هم اهمیت دارد که اصطلاحاً به آن قابلیت انفجار می‌گویند.

Run-Faster-Jump-Higher

اندازه عضلات که تحت تأثیر ژن‌ها هستند، تنها یکی از عوامل مؤثر در قابلیت انفجار است. افرادی که قد بلندتری دارند، از عضلات بزرگتری نیز برخوردارند و به طور طبیعی از بقیه افراد در این زمینه خوش‌شانس‌تر بوده‌اند اما این همه داستان نیست.

افراد کوتاه‌قد زیادی در جهان وجود دارند که از قهرمانان جهان هستند. بنابراین گرچه داشتن عضلات بزرگ کمک‌کننده است اما نقش تعیین‌کننده و قطعی در موفقیت ورزشی ما ندارد. به همین دلیل محققان شروع به تحقیق در این زمینه نمودند و به نتایج  جالبی رسیدند.

قدرت عضلانی وقتی به دست می‌آید که ما مفاصل رو تقویت کنیم. یعنی باید مفصلی که عضله به آن متصل است، قوی باشد تا عضله بتواند وظیفه خود رو به درستی انجام بدهد. بنابراین اگر می‌خواهید ران‌های قوی‌تری داشته باشید و سایز عضلات ران رو بیشتر کنید باید حرکات ورزشی رو انجام بدهید که مفاصل پاها رو وادار به بیشترین طیف حرکتی خود کنند. یعنی مثلاً به جای اینکه اسکوآت نیمه انجام بدهید، اسکوآت کامل رو در برنامه ورزشی خود قرار بدهید.

حال این سؤال پیش می‌آید که کدامیک در سرعت دویدن و ارتفاع پرش، مهمتر است: قدرت عضلانی یا اندازه عضله؟

مطالعات زیادی در این زمینه صورت نگرفته است اما برخی از مطالعات جدید حاکی از آن هستند که رشد عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که بیشترین طیف حرکتی هر حرکت ورزشی رو انجام بدهیم. یعنی همانطور که گفته شد به جای اسکوآت نیمه، اسکوآت کامل انجام بدهیم. اما کسانی که اسکوآت یک‌چهارم انجام می‌دهند، سرعت و ارتفاع بیشتری در دویدن و پرش خود دارند.

با توجه به این یافته‌ها اگر می‌خواهید قدرت عضلانی خود رو افزایش بدهید تا بتوانید وزنه بزنید و نیز برای افزایش سایز عضلات خود باید اسکوآت کامل انجام بدهید.

اما اگر می‌خواهید سرعت دویدن و ارتفاع پرش خود رو بالا ببرید بهتر است که اسکوآت یک‌چهارم انجام بدهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  darebee.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


− چهار = 4