آیا مصرف دارو با ورزش تداخل دارد و خطرناک است؟

مارس 10th, 2019 به‌دست admin پاسخ »

اگر دارو مصرف می‌کنید باید نسبت به تمام اثرات خوب و بد آن مطلع باشید. از جمله مواردی که باید به آن توجه کنید، برهم کنش دارو و ورزش است. برخی از داروها رو نباید همزمان با فعالیت ورزشی مصرف کرد. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

Medications-and-Exercise

داروهای بتابلاکر

این گروه از داروها جهت پرفشاری خون، گلوکوما،‌ میگرن یا مشکلات قلبی تجویز می‌شوند. این داروها ضربان قلب رو کندتر می‌کنند. این در حالیست که ورزش ضربان قلب رو تند می‌کند. این مسأله باعث می‌شود که پیام‌های متناقضی به بدن مخابره شود. در نتیجه فرد خیلی زودتر از حالت عادی احساس خستگی می‌کند.

پس با پزشک خود مشورت کنید. شاید بتوان دارو رو تغییر داد. همچنین می‌توانید با دوز کم دارو شروع کنید و ببینید که آیا اثری بر روی ورزش شما می‌گدارد یا خیر. در هر صورت حتماً قبل از ایجاد هر تغییر، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

داروهای مسکن

دو نوع داروی مسکن وجود دارد. یکی آن دسته که درد رو تسکین می‌دهد، مثل استامینوفن. و دیگری آن گروه که علاوه بر تسکین درد، ورم و التهاب رو نیز کاهش می‌دهد، مثل ایبوپروفن.

درد نشانه وجود مشکل در بدن است. بنابراین اگر در مصرف مسکن زیاده‌روی کنیم تا درد رو متوجه مشویم،‌ در واقع داریم به علائم بدن خود مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد بی‌توجهی می‌کنیم، در حالی که مشکل همچنان باقیست. لذا اگر بدن در اثر ورزش دچار درد شود اما سعی کنیم که این درد رو با مسکن خاموش کنیم، در واقع ممکن است که باعث آسیب‌دیدگی شده و از آن غافل شویم.

یک مورد دیگر، مصرف داروهایی مثل موترین،‌ ایبوپروفن و آدویل است که باعث تجمع آب در بدن می‌شوند که برای کلیه‌ها مضر است و به سیستم قلبی ـ عروقی نیز فشار کمی وارد می‌کند.

در صورت آسیب‌دیدگی بهتر است که استراحت کنید و درد رو با مصرف مسکن به فراموشی نسپارید. اگر هم از داروی مسکن استفاده می‌کنید نباید بیش از یک هفته به طول بیانجامد. اگر نیاز به مسکن به مدت طولانی‌تری دارید از استامینوفن استفاده کنید و از مصرف داروهایی که منجر به تجمع آب در بدن می‌شوند پرهیز کنید. در هرصورت باید موضوع رو با پزشک در میان بگذارید.

داروهای ضد افسردگی

اکثر داروهای ضد افسردگی خاصیت خواب‌آور نیز دارند. لذا استفاده از آنها در زمان نزدیک به ورزش و در حالی که باید برای ورزش هوشیار باشید کار عاقلانه‌ای نیست. همچنین داروهای ضدافسردگی عارضه جانبی افزایش وزن رو به دنبال دارند.

داروهای ضد افسردگی انواع مختلفی دارند. بنابراین اگر ورزش می‌کنید با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید تا در صورت امکان داروی شما رو تغییر داده و دارویی متناسب با ورزش به شما بدهد و یا دوز دارو رو کمتر کند و یا زمان مصرف دارو رو به زمان دیگری از روز مؤکول کند.

داروهای آنتی‌هیستامین

یکی از عوارض جانبی آنتی‌هیستامین‌ها خواب‌آلودگی است. پس مشابه آنچه درباره داروهای ضدافسردگی گفته شد، می‌تواند منجر به گیجی در طول ورزش شده و احتمال صدمات ورزشی رو بیشتر کند. برای حل این مشکل هم باید از داروهایی استفاده کرد که خاصیت خواب‌آور نداشته باشند یا از انواع آنتی‌هیستامین‌های قدیمی که اثر کوتاه‌مدت‌تری دارند استفاده کنید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


× 4 = سی شش