مواقعی که نباید غذا را در ظرف آهنی پخت

مارس 12th, 2019 توسط admin پاسخ »

خیلی از افراد از ظروف آهنی برای پخت و پز استفاده می‌کنند. با وجود اینکه استفاده از ظروف آهنی در بسیاری از موارد خوب است اما گاهی در مورد برخی از مواد غذایی گزینه مناسبی برای پخت و پز و حرارت نیست. در ادامه مطلب، این غذاها رو به شما معرفی می‌کنیم.

Cooking-in-Cast-Iron

غذاهای بودار

سیر، فلفل، برخی ماهی‌ها و پنیر بودار از جمله مواد غذایی هستند که بوی آنها در ظرف آهنی شما باقی می‌ماند و دفعات بعد که از آن ظرف برای پخت غذا استفاده می‌کنید، آن بو وارد غذای بعدی می‌شود. برای از بین بردن بو می‌توانید ظرف رو به مدت 10 دقیقه در دمای 400 درجه فارنهایت قرار بدهید اما به طور کلی بهتر است که از پخت این نوع غذاها در ظروف آهنی پرهیز کنید.

تخم‌مرغ و سایر مواد غذایی که به ظرف می‌چسبند

اگر ظر ف دارای روکش باشد معمولاً مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر ظرف شما نو باشد حتی روکش آن نیز نمی‌تواند از چسبیدن غذا به ظرف جلوگیری کند. برای پخت تخم‌مرغ و غذاهای چسبناک از ظروف نچسب استفاده کنید.

ماهی‌های نازک

پخت ماهی‌های ظریف و نازک مثل ماهی تیلاپیا در ظروف آهنی باعث از بین رفتن آن می‌شود. بهتر است که برای پخت این نوع ماهی‌ها از ظروف نچسب استفاده کنید. اما در مورد ماهی‌های گوشتی مثل ماهی سالمون که در برابر حرارت مقاوم هستند می‌توانید از ظرف آهنی استفاده کنید.

مواد غذایی اسیدی

برخی از افراد معتقدند که مواد غذایی اسیدی مثل گوجه‌فرنگی و لیمو با آهن وارد واکنش شده و منجر به از بین رفتن روکش ظرف می‌شوند. اما برخی دیگر این رو یک شایعه می‌دانند. در هر صورت اگر پخت غذای اسیدی در ظرف آهنی شما باعث شد که رنگ ظرف تغییر کند می‌توانید این مشکل رو با جوش شیرین حل کنید.

یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که این نکات برای ظروف آهنی قدیمی هستند. اگر از ظروف جدید که روکش لعابی دارند استفاده کنید، لازم نیست که نگران پخت و پز در آن باشید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


دو × 1 =