ایمن‌ترین درجه حرارت برای یخچال و فریزر، چه مقدار است؟

مارس 30th, 2019 به‌دست admin پاسخ »

آیا غذاهای شما زودتر از زمان معمول غیرقابل خوردن می‌شوند؟ آیا بستنی شما در یخچال ذوب شده و مثل سوپ می‌شود؟ اگر پاسخ شما به این پرسش‌های، بله است، دمای یخچال  شما نیاز به بررسی دارد. علاوه بر این باید دقت کنید که برخی از مواد غذایی رو نباید در یخچال نگهداری کنید.

Safest-Temperature-for-Fridge

بهترین دما برای یخچال

دمای یخچال شما باید 4 درجه سانتیگراد یا پایین‌تر از این باشد. دمای فریزر نیز باید صفر درجه باشد. قرار دادن دما در بهترین دمای مناسب برای یخچال و فریزر باعث می‌شود که غذاها تا مدت طولانی‌تری سالم باقی بمانند و این یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از خوردن غذای مانده و شیر، تخم‌مرغ و لبنیات تاریخ‌گذشته است.

گرچه منجمد کردن اقلامی مثل گوشت باعث می‌شود که مدت طولانی‌تر قابل ذخیره باشند اما انجماد بر روی تردی، طعم، بو، رنگ و آبدار بودن این اقلام تأثیر می‌گذارد.

اگر نمی‌خواهید خوراکی‌ها و غذاهای‌تان خراب شوند، بهتر است که کمی خلاقیت به خرج دهید و قبل از اینکه غذا غیرقابل خوردن شود آن رو به طریقی مصرف کنید. مثلاً می‌توانید گوشت باقی مانده از غذای قبل رو در سوپ بریزید یا با مخلوط کردن آن با تخم‌مرغ، غذای فریتاتا تهیه کنید.

اگر سبزیجات پخته شما مانده‌اند نیز با همین شیوه یک غذای دیگر رو با آنها مخلوط کرده و غذای جدید رو در اولین فرصت بخورید. میوه‌ها رو می‌توانید در سالاد و سبزیجات خرد‌شده بریزید.

چند قانون یخچالی

همیشه باید دمای یخچال رو چک کنید. اگر به هر دلیلی یخچال شما بیش از حد طبیعی گرم یا سرد شد، این نکات رو مد نظر قرار بدهید تا مطمئن شوید که یخچال شما مشکلی ندارد:

  • درب یخچال رو ببندید! گاهی فراموش می‌کنیم که درب یخچال رو در حین آشپزی یا باز کردن بسته‌بندی خوراکی‌ها، ببندیم.
  • غذاها رو در یخچال پخش کنید و آنها رو در یک گوشه کوپه نکنید. این کار باعث می‌شود که هوا به راحتی در بین مواد غذایی داخل یخچال یا فریزر جریان پیدا کند. پر بودن یخچال باعث گرم شدن آن می‌شود.
  • یخچال رو تمیز نگه دارید. یخچال هم مثل هر وسیله دیگر نیاز به پاکیزگی دارد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


نُه × 7 =