علائم اعتیاد به شکر و شیرینی‌جات

می 2nd, 2019 توسط admin پاسخ »

شکر در همه اشکال آن باعث افزایش وزن می‌شود. اما بالا رفتن وزن تنها بخشی از مشکلاتی است که شکر ایجاد می‌کند. فردی که به شکر اعتیاد دارد،‌ در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی و دیابت نوع 2 قرار می‌گیرد و حتی خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها رو هم بالا می‌برد. اعتیاد به شکر اصلاً شوخی‌بردار نیست. در ادامه مطلب به برخی از علائم این نوع اعتیاد می‌پیردازیم.

Sugar-Addiction

مخفی کردن عادت خوردن شیرینی‌جات

بعضی از افراد شیرینی‌دوست بودن خود رو از دیگران مخفی می‌کنند. علت این است که علاقه زیادی به شیرینی و شکر دارند و این موضوع از دید دیگران مخفی نمانده است. در نتیجه برای اینکه دیگران متوجه وخیم بودن این عادت آنها نشوند، تا جای ممکن سعی می‌کنند که شیرینی خوردن خود رو از دیگران پنهان کنند. هیچ‌کس بروکلی رو در کابینت جاساز و مخفی نمی‌کند اما هستند افرادی که شیرینی و شکلات رو در جایی از منزل یا کیف خود جاساز و پنهان می‌کنند. این افراد، معتادین به شیرینی هستند.

نیاز به شیرینی بیشتری دارید تا هوس شیرینی‌خوردن‌تان فروکش کند

بعد از مدتی به مقدار شیرینی که می‌خوریم عادت می‌کنیم و دیگر مانند سابق از خوردن آن سیر نمی‌شویم و بیشتر و بیشتر می‌خواهیم.

حتی وقتی که گرسنه نیستید هم شیرینی می‌خورید

علامت شماره یک اینکه شما به شیرینی معتاد شده‌اید این است که بعد از خوردن یک وعده غذایی بزرگ باز هم می‌خواهید شیرینی‌جات بخورید و حتی برای خوردن یک تکه کیک هم هنوز جا دارید.

همیشه هوس خوردن شیرینی دارید

بعد از خوردن شیرینی‌جات، قند خون ابتدا به سرعت بالا رفته و بعد به همان سرعت افت پیدا می‌کند زیرا هورمون انسولین در بدن ترشح می‌شود و قند اضافی که رو وارد سلول‌ها می‌کند تا از اثرات منفی آن در جریان خون جلوگیری کند. وقتی هم که قند خون پایین می‌آید،‌ هوس خوردن شیرینی‌جات در فرد ایجاد می‌شود و باز هم شیرینی می‌خواهد.

هوس خوردن خوراکی‌های شور دارید

هوس خوردن خوراکی‌های شور می‌تواند نشانه این باشد که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود رو دریافت نکرده است. این علامت به شکل عجیبی  در بین کسانی که اعتیاد به شیرینی دارند، رایج است. شاید به این علت که این افراد معمولاً دچار کمبود مواد مغذی کلیدی در بدن خود هستند. کسانی که مرتب هله هوله می‌خورند کمتر به تغذیه سالم و تأمین پروتئین و چربی‌های مورد نیاز بدن خود توجه می‌کنند. هوس خوردن غذاهای شور و ترش، یک راه بدن است تا به شما یادآوری کند که باید دست از هله هوله کشیده و غذاهای مقوی و دارای ارزش تغذیه‌ای بخورید.

این قضیه به صورت برعکس نیز هست. یعنی اگر در خوردن خوراکی‌های شور زیاده‌روی کنید، هوس خوردن شیرینی‌جات به سراغ شما می‌آید. پس باید تعادل رو هم در مصرف خوراکی‌های شور و هم در مصرف خوراکی‌های شیرینی رعایت کرده و از مواد غذایی غنی از مواد مغذی ضروری و مفید برای بدن استفاده کنید.

سعی می‌کنید که اعتیاد خود به شیرینی رو ترک کنید اما علائم نامتعارفی به سراغ شما می‌آیند

اعتیاد به شکر هم می‌تواند اعتیاد رفتاری باشد (مثل خوردن شیرینی بعد از غذا یا در ساعات خاصی از روز) و هم می‌تواند اعتیاد شیمیایی باشد. وقتی که سعی می‌کنید اعتیاد خود به شکر رو یکباره کنار بگذارید، بدن شما شروع به نشان دادن علائمی مثل سردرد، خستگی، هوس غذایی، درد عضلانی،‌ حالت تهوع،‌ نفخ و حتی بی‌خوابی،‌ می‌کند. در برخی موارد،‌این علائم بعد از 24 ساعت شدیدتر می‌شوند. بهترین راه برای ترک اعتیاد به شکر این است که این اعتیاد رو به تدریج ترک کنید.

از شیرینی برای تسکین دادن خود و دلجویی از خود استفاده می‌کنید

اگر بعد از اتفاقات ناراحت‌کننده زندگی خود، به سراغ شیرینی‌جات می‌روید تا ناراحتی، افسردگی، استرس و اضطراب خود رو فروبنشانید یعنی یک معتاد به شیرینی هستید. این کار نه تنها مشکل شما رو حل نمی‌کند بلکه حتی خلق و خوی شما رو هم تغییر نداده و برای سلامتی شما به شدت مضر است.

خودتان از عواقب اعتیاد خود مطلع هستید اما باز هم دست از خوردن شیرینی برنمی‌دارید

یک فرد معتاد می‌‌داند که دارد اشتباه می‌کند اما باز هم به اشتباه خود ادامه می‌دهد. اعتیاد به شیرینی نیز به همین صورت است.

وقت و بی‌وقت به دنبال شیرینی می‌گردید

اگر نیمه‌های شب هم چشم و دلتان به دنبال شیرینی و بستنی می‌دود و به هر دری می‌زنید تا مغازه‌ای پیدا کنید و برای خود بستنی بخرید یعنی باید فکری به حال اعتیاد خود  کنید.

از خوردن شیرینی احساس گناه می‌کنید

احساس گناه از خوردن هر غذایی می‌تواند نشانه اختلال تغذیه‌ای باشد. اگر از بابت عادت خوردن شیرینی‌جات احساس شرم و گناه می‌کنید باید با پزشک مشورت کنید. اینها علائم خاموش اختلالات تغذیه‌ای هستند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


8 + هشت =