چرا مردان سریع‌تر از زنان وزن کم می‌کنند؟

می 9th, 2019 توسط admin پاسخ »

اینکه مردان سریع‌تر از زنان وزن کم می‌کنند در واقع اصلاً موضوع عجیبی نیست چون ساختار بدنی زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است. مردان از نظر قد،‌ وزن و نسبت عضله به چربی، شانس بهتری در کاهش وزن دارند.

Weight-Loss-Men-VS-Women

یک مرد و یک زن ممکن است که هر دو از یک رژیم کاهش وزن پیروی کنند وهر دو به یک اندازه ورزش کنند اما بعد از گذشت یک یا دو ماه به نظر می‌رسد که مرد وزن بیشتری رو نسبت به زن از دست داده است. ممکن است این تصور پیش بیاید که زن به اندازه  کافی تلاش نکرده است اما واقعیت در ساختار بدن آنها نهفته است و نه در تلاش و عدم تلاش آنها.

مردان سریع‌تر وزن کم می‌کنند زیرا جثه بزرگتری دارند. در حقیقت، سرعت کاهش وزن هر فرد بستگی به جثه آن فرد، قد،‌ وزن و بافت عضلانی وی دارد. با توجه به اینکه مردان معمولاً قد و وزن و بافت عضلانی بیشتری نسبت به زنان دارند پس طبیعی است که انرژی‌سوزی بیشتری هم داشته باشند زیرا بدن آنها باید برای تأمین نیازهای این بدن بزرگ‌تر، انرژی بیشتری هم بسوزاند.

به این ترتیب هر گونه تغییری که مردان در برنامه غذایی و فعالیت بدنی خود ایجاد کنند نیاز آنها به انرژی رو بیشتر می‌کند. به عبارتی، نیاز انرژی پایه مردان بیشتر از زنان است. یک زن با جثه کوچک در حالت عادی هم انرژی کمتری نسبت به مرد می‌سوزاند و وقتی هم که رژیم می‌گیرد باز به اندازه مرد خلأ انرژی که در وی ایجاد می‌شود، نخواهد بود.

اما جای نگرانی نیست زیرا گرچه زنان نمی‌توانند قد خود رو بلندتر کنند اما می‌توانند نسبت بافت عضله به چربی خود رو تغییر بدهند. یک راه بسیار مؤثر و مفید برای افزایش نسبت عضله به چربی،‌ وزنه زدن و انجام ورزش‌های قدرتی است. برخی از زنان فکر می‌کنند که اگر وزنه بزنند بدن‌شان زخمت و مردانه می‌شود.

اما باید بدانید که وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، وزنه زدن در حقیقت بهترین دوست خانم‌ها است زیرا عضله به طور طبیعی انرژی بیشتری نسبت به چربی می‌سوزاند، آن هم حتی در زمان استراحت. برای تقویت عضلات لازم نیست که حتماً وزنه‌های سنگین بزنید. کافیست  که ورزش‌هایی که با وزن خود بدن انجام می‌شوند رو به کار ببرید مثل دراز و نشست و شنا رفتن.

البته در این مورد هم باز مردان شانس بیشتری از زنان دارند و عضلات آنها سریع‌تر تقویت می‌شوند زیرا مردان هورمون مردانه تستسترون دارند. این هورمون هم در زنان و هم در مردان ترشح می‌شود اما میزان ترشح آن در مردان بسیار بیشتر از زنان است. تستسترون باعث افزایش بافت عضلانی می‌شود زیرا ساخت پروتئین عضلانی رو بیشتر می‌کند.

بازهم تکرار می‌کنیم که هیچ جای ناراحتی برای خانم‌ها نیست چون شاید مردان در چند ماه اول کاهش وزن داشته باشند اما زنان نیز کاهش وزن خواهند داشت،‌ منتها این کاهش وزن در زنان تدریجی‌تر و در مردان سریع‌تر است.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.medicaldaily.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


1 × هشت =