آیا شیرین‌کننده‌های مصنوعی برای کودکان مضرند؟

ژوئن 8th, 2019 به‌دست admin پاسخ »

برخی از افراد به دلیل نگرانی که از بابت مضرات شکر طبیعی دارند، از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. اما این سؤال نیز در ذهن افراد وجود دارد که آیا مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌تواند برای کودکان مضر باشد؟

kids-artificial-sweeteners

برخلاف آنچه که شایع است، شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل آسپارتام، ساخارین و سوکرالوز منجر به نواقص مادرزادی یا سرطان نمی‌شوند و مشکلات رفتاری ایجاد نمی‌کنند. زیرا آنها صدها برابر شیرین‌تر از شکر طبیعی هستند و فقط کافیست که مقدار بسیار جزئی و کمی از آنها مورد استفاده قرار گیرد تا غذا و خوراکی رو شیرین کند.

قبل از اینکه هر شیرین‌کننده‌ای وارد بازار شود باید از نظر موارد زیر مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد:

  • نحوه تهیه؟
  • در چه غذاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
  • یک فرد معمولی روزانه چه مقدار از آن رو مورد استفاده قرار می‌دهد؟
  • آیا برای سلامتی مضر است؟

بعد از اینکه تمام پرسش‌ها و مراحل فوق طی شد، نوبت به این می‌رسد که مقداری که از نظر سلامتی ایمن هست رو مشخص کنند. این محدودیت که بر میزان مصرف شیرین‌کننده مصنوعی اعمال می‌شود معمولاً چندین برابر مقداری است که یک کودک ممکن است مصرف نماید.

به عنوان مثال، یک کودک با وزن 20 کیلوگرم تنها در صورتی به محدوده قرمز مصرف شیرین‌کننده مصنوعی آسپارتام می‌رسد که روزانه 24 بسته آْسپارتام بخورد و یا دو لیوان نوشابه در روز بنوشد. مسلماً هیچ کودکی تا این حد شیرینی مصرف نمی‌کند.

البته یک گروه از کودکان هستند که نباید از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده کنند و آن هم کسانی که به فنیل‌کتون‌اوریا مبتلا هستند که به اختصار PKU نامیده می‌شود. مبتلایان به بیماری PKU توانایی متابولیزه کردن فنیل‌آلانین رو در بدن خود ندارند. فنیل‌آلانین، نوعی اسید آمینه است که در آسپارتام وجود دارد. به همین دلیل به این افراد توصیه می‌شود که از محصولات خوراکی که حاوی آسپارتام هستند، پرهیز کنند.

اگر کودک شما هر از گاهی از خوراکی‌هایی استفاده کند که حاوی شیرین‌کننده مصنوعی هستند، جای نگرانی نیست. اما قبل از یخچال و کابینت رو با خوراکی‌های محتوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی پر کنید به این فکر کنید که هر بستنی یا خوراکی دیگری که به جای شکر طبیعی حاوی شکر مصنوعی است، لزوماً مفید و مغذی نیست و ممکن است انتخاب خوبی نباشد.

سعی کنید به جای چنین خوراکی‌هایی، فرزند خود رو از همان کودکی با انواع متنوع میوه‌ها آشنا کنید تا هر زمان هوس شیرینی کردند، تمایل به خوردن میوه پیدا کنند. مثلاً می‌توانید داخل ماست ساده، قطعات میوه و توت بریزید و به کودک بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.eatright.org

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

پاسخ دهید


− 6 = یک