چگونه برای ورزش در گرمای تابستان به خود انگیزه بدهیم

ژوئن 16th, 2019 توسط admin پاسخ »

وقتی صحبت از ورزش در تابستان می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌رسد ورزش در لباس خیس از عرق است. اما تابستان و موضوع به این کوچکی نباید مانع از پیشرفت ورزشی ما شود. در ادامه مطلب به شما می‌گوییم که چگونه انگیزه ورزش در هوای گرم تابستان رو در خود تقویت کنید.

Sumer-Heat-Exercise

دلایلی که باعث می‌شوند ورزش کنید رو یادداشت کنید

ده دلیل اینکه چرا ورزش می‌کنید و چرا باید ورزش رو در هوای گرم نیز ادامه بدهید، یادداشت کنید. بدین ترتیب افکار مثبت شما بر افکار منفی پیروز می‌شوند و تمرکز شما بر دلایل مثبت ورزش کردن، بیشتر می‌شود.ممکن است پیدا کردن ده دلیل برای برخی از افراد سخت باشد. در اینجا چند نمونه دلیل مثال می‌زنیم:

  • تقویت قدرت ذهنی و احساس قوی بودن
  • دوش خنک بعد از ورزش حسابی می‌چسبد
  • ورزش کردن در هوای گرم مثل یوگای داغ یا بیکرم مجانی می‌ماند
  • تیپ من در لباس ورزشی تابستانی بسیار جالب‌تر و دیدنی است
  • میان‌وعده خنک بعد از ورزش، بسیار وسوسه‌انگیز است
  • با کسانی که مجبور هستند بدون دستگاه تهویه مطبوع و خنک‌کننده زندگی کنند، احساس همذات‌پنداری می‌کنم

به جای ورزش‌ همیشگی، ورزش‌های مخصوص فصول گرم سال رو انجام بدهید

تحرک معمولاً در زمستان کمتر است. اما تابستان زمان تحرک بیشتر و اجتماعی بودن است. چرا این تحرک و شرکت در اجتماعات رو با فعالیت ورزشی گره نزنیم؟ نظرتان راجع به ورزش‌های آبی مثل شنا یا ورزش‌های ساحلی مثل والیبال ساحلی چیست؟ یوگای ساحلی چطور؟ یا بسکتبال بازی کردن با همسایه‌ها، قایقرانی، باغبانی و قدم زدن در پارک و محیط طبیعی؟

آهنگ‌های مورد علاقه خود رو گلچین کنید

اکثر هنرمندان عرصه موسیقی آلبومی برای فصل تابستان منتشر می‌کنند. آهنگ‌های جدید و تابستانی مورد علاقه خود رو گلچین کرده و در هنگام ورزش به آنها گوش بدهید. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد در زمان گوش سپردن به موسیقی، مدت زمان بیشتر و با شدت بیشتری ورزش می‌کنند و انگیزه ورزشی بیشتری دارند.

بهرمندی از فواید آفتاب

تابش خورشید، هم می‌تواند باعث بی‌انگیزگی ورزشی در تابستان شود و هم می‌تواند برعکس عمل کرده و انگیزه‌بخش باشد. فکرش رو بکنید که چه مقدار ویتامین D در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب نصیب بدن‌تان می‌شود. از موضوع از این جهت مهم است که ویتامین D اثر مثبت بر روی سروتونین دارد. سروتونین هورمون شادی و احساسات خوب است.  خوشبختانه اگر از کرم‌های ضد آفتاب به درستی استفاده شود، مانع از نفوذ ویتامین D نمی‌شوند. به علاوه، امروزه کرم‌هایی تولید شده‌اند که در کنار محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش، منجر به ساخت ویتامین D در بدن می‌شوند.

آبرسانی به بدن رو فراموش نکنید

وقتی که بدن دچار کم‌آبی می‌شود، خلق و خو نیز تنگ شده و حفظ انگیزه ورزشی کار سختی می‌شود. بنابراین آبرسانی کافی به بدن، قبل و بعد از ورزش، نقش مهمی در حفظ انگیزه ایفا می‌کند. آبرسانی به بدن، مخصوصاً در دمای بالا، چندین فایده دارد:

  • سلامتی قلب: حجم خون رو در حدی نگه می‌دارد که اکسیژن به تمام سلول‌های بدن برسد
  • سلامتی کلیه: به کلیه‌ها کمک می‌کند تا مواد زائد رو از بدن دفع کنند
  • سلامتی عضلات و مفاصل: باعث انعطاف و نیز نقل و انتقال مواد مغذی به عضلات و مفاصل می‌شود

توصیه می‌شود که دو تا سه ساعت قبل از ورزش، دو تا سه لیوان آب نوشیده شود. سپس 20 تا 30 دقیقه قبل از ورزش نیز یک لیوان دیگر آب نوشیده شود. در طول ورزش نیز هر 10 تا 20 دقیقه، نصف تا یک لیوان آب بنوشید. بعد از ورزش هم در فاصله پایان ورزش تا نیم ساعت بعد از آن، یک لیوان آب نوشیده شود.

البته این مقادیر، قطعی نیستند و بستگی به وضعیت بدنی و احساس خود شما نیز دارند. اگر ورزش با شدت زیاد و در دمای بالا و مدت یک ساعت یا بیشتر انجام می‌دهید، از نوشیدنی ورزشی برای جایگزین کردن الکترولیت‌های از دست رفته در اثر تعریق، استفاده کنید.

به خودتان جایزه بدهید

اگر از یک عاشق ورزش بپرسید به شما خواهد گفت که اندروفینی که بعد از ورزش در بدن ترشح می‌شود، خودش بهترین جایزه ورزشی است. اما برخی از افراد به اندروفین قانع نیستند و انتظار جایزه بیشتری دارند. این افراد نیاز به جوایزی مثل لباس ورزشی جدید یا یک وسیله ورزشی جدید یا رفتن به سینما و … دارند تا خوشحال‌شان کند.

ورزش رو با چیزی مثبت و خوشایند، تلفیق کنید. هر بار هم نوع جایزه رو تغییر بدهید و تنوع ایجاد کنید. دقت کنید که از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید چون ممکن است زحمات ورزشی شما رو هدر بدهد. اما اگر هر از گاهی این کار رو کردید، مانعی ندارد. چیزی که از جایزه غذایی بدتر است این است که اصلاً ورزش نکنید و گرما رو بهانه قرار بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


7 × یک =