علل معده‌ درد در هنگام خوردن غذا چیست؟

جولای 13th, 2019 توسط admin پاسخ »

عوامل مختلفی در بروز درد در زمان بلع غذا نقش دارند. درد ممکن است در هر بخشی از بالای گردن گرفته تا بخش میانی شکم رو شامل شود. در برخی موارد ممکن است حتی با دست گذاشتن روی شکم هم فرد احساس درد کند. اگر چنین دردهایی رو تجربه می‌کنید باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است که نشانه یک مشکل جدی باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

Stomach-Pain

آشالازی

وقتی که لوله مری قادر نباشد که غذا رو به سمت معده هدایت کند فرد احساس درد می‌کند. در این حالت دریچه پایین مری که باید در زمان ورود غذا از مری به معده باز شود، بسته باقی می‌ماند. لذا غذا به بالا برمی‌گردد. علاوه بر درد معده و مشکل در بلع، علائم دیگری نیز با آشالازی در ارتباط هستند مثل استفراغ غذای هضم‌نشده،‌ درد ناحیه سینه، سوزش سر دل و کاهش وزن.

آشالازی ممکن است در اثر ویروس یا به در اثر مشکل خودایمنی به وجود بیاید. در بیماری خودایمنی، بدن سلول‌های خود رو عامل بیگانه و خارجی تصور کرده و به سلول‌های خود حمله می‌کند. در آشالازی ممکن است که بدن،‌ سلول‌های آستر مری رو به عنوان سلول‌های بیگانه تلقی کرده و به آنها حمله کند.

ازوفاژیت

در این بیماری که در آن معده یا بخش بالایی شکم در هنگام خوردن غذا دچار درد می‌شوند، بافت مری در اثر التهاب دچار آسیب می‌شود. مثلاً‌ اگر اسید معده وارد لوله مری شود، عفونتی ایجاد شود، برخی داروهای خاص و حساسیت‌ها می‌توانند باعث التهاب مری شوند.

علائم رایج ازوفاژیت شامل معده درد، سختی بلع غذا، دردناک بودن بلع غذا، درد ناحیه سینه در حین غذا خوردن، حالت تهوع، استفراغ و کاهش اشتها است. برخی عوامل احتمال ازوفاژیت رو بیشتر می‌کنند. مثلاً چاقی، استعمال دخانیات، بارداری، سابقه خانوادگی ابتلا به ازوفاژیت و خوردن برخی غذاها و فتق هیاتال.

بیماری رفلاکس معده

این بیماری که به طور مختصر GERD نامیده می‌شود در اثر بازگشت محتویات معده به مری به وجود می‌آید. وقتی که اسید معده وارد مری می‌شود، این ناحیه رو دچار تحریک می‌کند و باعث درد و ناراحتی می‌شود. علائم رایج رفلاکس معده شامل سختی در بلع،‌ درد سینه، معده‌ درد، سرفه خشک، گلو درد و احساس وجود قلنبگی در گلو است.

از عواملی که احتمال رفلاکس معده رو بیشتر می‌کنند می‌توان به این موارد اشاره کرد: چاقی، بارداری، استعمال دخانیات، فتق هیاتال، آسم،‌ دیابت، تأخیر در تخلیه معده و مصرف برخی داروهای خاص.

با اصلاح روش زندگی، یعنی پرهیز از استعمال دخانیات، پرهیز از برخی غذاها و رفلاکس رو شدیدتر می‌کنند و خوردن وعده‌های غذایی کم‌حجم و کوچک، می‌توان علائم رفلاکس رو کاهش داد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


هفت × 5 =