رژیم نوردیک چیست و آیا کمکی به کاهش وزن می‌کند؟

جولای 1st, 2019 توسط admin پاسخ »

گفته می‌شود که رژیم نوردیک هم برای کاهش وزن مفید است و هم باعث افزایش طول عمر می‌شود. اما این ادعا تا چه حد صحت دارد و آیا رژیم نوردیک حقیقتاً یک رژیم سالم و مؤثر در کاهش وزن است؟

Nordic-Diet

رژیم نوردیک چیست؟

رژیم نوردیک نوعی برنامه غذایی است که در آن از غذاهایی که کمترین میزان فراوری روی آنها صورت گرفته و نیز ادویه‌جات و غذاهای کامل و تا حد امکان طبیعی استفاده می‌شود. این رژیم بیشتر در مناطقی مثل دانمارک،‌ نروژ،‌ سوئد، فنلاند و ایسلند رایج است.

غذاهای مجاز در رژیم نوردیک

این رژیم شامل سبزیجات و میوه‌ها و مخصوصاً انواع توت است. در این رژیم باید روزانه حداقل 5 واحد از این گروه غذایی مصرف شود. برای پروتئین و چربی، تأکید بر پر کردن بشقاب با ماهی به جای گوشت قرمز یا ماکیان است. ماهی‌های چرب شامل سالمون و ساردین از اساس این رژیم هستند.

به عنوان منبع پروتئین علاوه بر ماهی، از برخی گوشت‌های قرمز و نیز تخم‌مرغ و لبنیات کم‌چرب استفاده می‌شود که می‌توان از آنها در بعضی روزهای هفته استفاده کرد، اما نه به صورت روزانه. این نوع غذاها رو باید در حد متوسط مصرف کرد.

اگر از جمله کسانی هستید که با رژیم کتو میانه خوبی ندارید، رژیم نوردیک برای شما مناسب است زیرا در این رژیم می‌توان از غلات کامل استفاده کرد.

رژیم نوردیک به مصرف مغزها، دانه‌ها، غذاهای دریایی، حبوبات و انواع سبزیجات و گیاهان معطر تأکید دارد. همچنین به مصرف روغن کنولا تشویق می‌کند.

محدودیت‌های رژیم نوردیک

در این رژیم باید از مصرف نمک اضافه، گوشت قرمز و چربی‌های حیوانی، کره و لبنیات پرچرب، غلات تصفیه‌شده مثل نان سفید و نیز مارگارین و شکر اضافی، پرهیز کرد. شاید به همین دلیل است که افراد ساکن در کشورهای اسکاندیناوی، از نظر شاخص سلامت در وضعیت خوبی هستند.

رژیم نوردیک می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند

اما خبر خوب برای کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند این است که رژیم نوردیک می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که رژیم نوردیک می‌گیرند، موفق‌تر از کسانی هستند که از این رژیم استفاده نمی‌کنند. همچنین بر اساس تحقیقات، این رژیم به خصوص برای کسانی که به پیش‌دیابت مبتلا هستند مفید بوده و اثر بیشتری بر کاهش وزن آنها نسبت به کسانی که قند خون آنها نرمال است، دارد و کنترل قند خون نیز برای این افراد آسان‌تر است.

بر مبنای تحقیقات بر روی 55 هزار زن، استفاده از رژیم  نوردیک در طول بارداری باعث می‌شود که در سال‌های بعد از بارداری کمتر دچار اضافه‌وزن شوند.

در حالی که رژیم نوردیک برای همه افراد مفید است اما برای کسانی که به مشکلات متابولیکی مبتلا هستند و باید وزن خود رو کنترل کنند، این مفید بودن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس کسانی که به پیش‌دیابت، دیابت و سندرم متابولیک مبتلا هستند می‌توانند از این رژیم بیشترین بهره رو ببرند.

با حذف یا کاهش مصرف غذاهای ناسالم و استفاده بیشتر از پروتئین و چربی سالم (مثل ماهی و مغزها) همراه به خوراکی‌هایی که پرفیبر و مغذی هستند، مدت بیشتری سیر می‌مانید و کمتر دچار هوس غذایی می‌شوید.

مانند هر رژیم کاهش وزن دیگر، رژیم نوردیک هم زمانی به کاهش وزن کمک می‌کند که با شیوه غذایی این رژیم راحت باشید،‌ طوری که بتوانید آن رو تا همیشه ادامه بدهید.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.livestrong.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید


1 × شش =