• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • این خوراکی را بخورید تا سرما نخورید

 • سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 535 مدیریت
 • اکثر ما در بین آشنایان خود شخصی رو داریم که به نظر می‌رسد هیچ‌وقت بیمار نمی‌شود! چگونه است که بعضی از افراد دچار سرماخوردگی نمی‌شوند؟ مثلاً چطور ممکن است که یک معلم که با ده‌ها دانش‌‌‌آموز که سرماخورده هستند، در تماس باشد اما بیمار نشود؟ در این پست می‌خواهیم درباره راهکار برخی افراد برای پرهیز از سرماخوردگی صحبت کنیم.

 •  

  برای جلوگیری از سرماخوردگی مسلماً باید از تماس با افراد بیمار یا مکان‌های عمومی اجتناب کرد و دست‌ها رو مرتب شستشو داد. همه ما اینها رو می‌دانیم و انجام می‌دهیم. اما اکنون یک داروی قدرتمند رو به شما معرفی می‌کنیم که در یک خوراکی وجود دارد اما ما معمولاً‌از آن خوراکی استفاده نمی‌کنیم. منظور از این خوراکی، سیب نیست، هر چند که سیب هم بسیار مفید است.

   

  آن خوراکی ارزشمند و جنگجوی فاتح در نبرد با سرماخوردگی که از آن صحبت می‌کنیم، ماست پروبیوتیک یا مکمل پروبیوتیک است.

   

  پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که برای سلامتی مفیدند. محققان در زمینه اثر پروبیوتیک‌ها بر جلوگیری از بیماری عفونی مثل سرخاخوردگی و آنفلوانزا، در حال انجام مطالعه هستند. اما پروبیوتیک‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

   

  باکتری‌های زنده موجود در ماست پروبیوتیک با میکروب‌های موجود در روده‌ها برهم‌کنش دارند. این 100 تریلیون میکروب ویتامین‌هایی مثل B6، B12 و K تولید می‌کنند. همچنین به مبارزه با باکتری‌هایی مضر مثل باکتری ای‌کولای و سالمونلا نیز کمک می‌نمایند و حرکات روده رو نیز تسهیل می‌کنند. پروبیوتیک‌ها فعالیت روده‌ها رو نیز تقویت می‌کنند و به این طریق منجر به دفع ویروس‌ها و باکتری‌ها از بدن می‌شوند.

   

  وقتی صحبت از قدرت پروبیوتیک‌ها می‌شود باید این نکته رو هم بدانیم که تمام انواع ماست،‌ یکسان نیستند. به همین دلیل باید به نکات زیر توجه کنید:

  • در برچسب ماست باید قید شده باشد که حاوی باکتری‌های زنده و فعال است و به عبارتی ماست پروبیوتیک است.

   

  • ماست حتماً باید در یخچال باشد تا باکتری‌های آن زنده و تازه بمانند. ماست‌هایی که خارج از یخچال هستند این خاصیت خود رو از دست می‌دهند.

   

  • از ماست‌هایی استفاده کنید که در برچسب آنها باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و باکتری بیفیتوباکتریوم قید شده باشد. این باکتری‌ها از مؤثرترین باکتری‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی هستند.

   

  • اگر ماست کوچک خریداری می‌کنید به برچسب آن دقت کنید تا در آن حداقل 6 گرم پروتئین وجود داشته باشد اما کالری آن بیش از 200 کیلوکالری نباشد و محتوای چربی آن نیز بیش از 4 گرم و قند آن نیز بیش از 30 گرم نباشد. البته این موضوع ربطی به جلوگیری از سرماخوردگی ندارد بلکه مانع از افزایش وزن شما می‌شود و در نتیجه مانع از ضعف سیستم ایمنی می‌شود.

   

  اگر به خوردن ماست علاقه ندارید، اشکالی ندارد می‌توانید از پودرهای پروبیوتیک استفاده کنید. کفیر نیز گزینه بسیار مفید و خوبی است.

   

  برگرفته از:  www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...ده مورد از سیر کننده ترین مواد غذایی
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ تیر ۱۴۰۰

چه چیزی باعث می‌شود که برخی از مواد غذایی خاصیت سیر کنندگی بالایی داشت [...]

5 نمونه از مؤثرترین ورزش‌های شکم با کمک مینی‌باند
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰

اکثر افراد از مینی باند بدنسازی برای فرمدهی به عضلات باسن استفاده می‌ک [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.