• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • این خوراکی سالم، آکنه ایجاد می‌کند

 • شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 28 مدیریت
 • پودر پروتئین، از جمله ترکیبات مورد توجه متخصصان است زیرا نه تنها در عضله‌سازی نقش دارد بلکه به کاهش سایز دور کمر نیز کمک می‌کند. همچنین، می‌توان از آن به عنوان یک میان‌وعده بسیار خوب پس از ورزش استفاده کرد. اما مصرف پودر پروتئین، بدون عارضه جانبی هم نیست. از زیاده‌روی در مصرف آن که بگذریم، یک مشکل دیگر نیز در اثر مصرف پودر پروتئین در برخی از افراد دیده می‌شود که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

 •  

  شیک‌ها و اسموتی‌های حاوی پروتئین وی (whey)، احتمال بروز آکنه را بیشتر می‌کنند. زنانی که از پروتئین وی را در نوشیدنی‌های خود می‌ریزند، دچار آکنه بیشتری نسبت به کسانی که از پودر وی استفاده نمی‌کنند، می‌شوند. آزمایشات نشان می‌دهند که آکنه پوست افرادی که پروتئین وی را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند، بهبود پیدا می‌کند.

   

  البته هنوز به درستی مشخص نیست که چه رابطه‌ای بین پروتئین وی و آکنه وجود دارد اما محققان این احتمال را می‌دهند که پروتئین وی، تولید انسولین را افزایش داده و همین امر منجر به بیرون ریختن آکنه در پوست می‌شود. برخی دیگر نیز معتقدند که بین آکنه و لبنیات رابطه وجود دارد و پروتئین وی نیز بخشی از شیر است و از آن استخراج می‌شود.

   

  تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است، کم و کوچک هستند و باید بررسی‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد. اما اگر با مشکل آکنه روبرو هستید و شیک‌های حاوی پروتئین وی هم مصرف می‌کنید، شاید بهتر باشد که به جای پروتئین وی از پودر پروتئین نخود فرنگی یا پودر پروتئین شاهدانه استفاده کنید. این نوع پودرهای پروتئینی همان خاصیت پروتئین وی را دارند و به پوست آسیبی نمی‌رسانند.

   

  برگرفته از:   www.rd.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...رژیم غذایی و تأثیر آن در درمان اندومتریوز
بلاگ
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اندومتریوز به گسترش لایه داخلی رحم به بخش خارجی آن گفته می‌شود که در ن [...]

3 ریزمغذی که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند
بلاگ
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی صحبت از افزایش متابولیسم می‌شود، به انواع و اقسام مکمل‌ها و قرص‌ه [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.