• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • روزانه چه مقدار آب بنوشیم تا وزن کم کنیم؟

 • دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹ بازدید 113 مدیریت
 • همه می‌دانیم که باید آب کافی بنوشیم و حتماً نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب به گوشتان خورده است. حتماً این را هم شنیده‌اید که برای کاهش وزن باید آب نوشید. اما این مقوله باعث سردرگمی برخی از افراد شده است و نمی‌دانند که آیا با نوشیدن ۸ لیوان آب آیا نیاز بدن آنها به آب برطرف می‌شود و آیا می‌توان کمتر از این میزان آب نوشید یا خیر.

 •  

  یک فرد متوسط به چه میزان آب نیاز دارد؟

  نیاز افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. ۸ لیوان آب برای یک فرد متوسط، مقدار مناسبی در نظر گرفته می‌شود. جالب است که بدانید اکثر افراد نصف این میزان هم آب نمی‌نوشند. در مجموع شما باید میزان تشنگی خود را ملاک قرار بدهید. اگر بعد از نوشیدن ۸ لیوان آب همچنان احساس تشنگی می‌کنید لازم است که تغییراتی در میزان آب مصرفی روزانه خود ایجاد کنید.

   

  دقت داشته باشید که زیاده‌روی در نوشیدن آب هم می‌تواند به مسمومیت آب منجر شود. در این صورت، مقدار سدیم بدن به قدری پایین آمده و رقیق می‌شود که به ورم کردن مغز، تشنج و کما منجر می‌شود.

   

  اگر ورزش‌ سنگین و زیاد انجام می‌دهید

  اگر ورزشکار استقامتی هستید یا مدت طولانی در طول روز به ورزش می‌پردازید، نیاز شما به آب بیش از ۸ لیوان در روز است و باید قبل از شروع ورزش در حدود ۲ لیوان آب بنوشید. در طول ورزش نیز نصف تا یک لیوان آب نوشیدن شود و پس از ورزش نیز دو لیوان آب دیگر نوشیده شود.

   

  همچنین می‌توانید خود را قبل و بعد از ورزش وزن کنید تا ببینید که بدن شما چه میزان آب در طول ورزش از دست داده است. به اضای هر نیم کیلو کاهش وزن باید ۲ لیوان آب بنوشید.

   

  اگر دچار اضافه‌وزن هستید

  افرادی که اضافه‌وزن دارند و یا چاق هستند باید آب بیشتری بنوشند تا به کاهش وزن آنها نیز کمک کند. یک راه ساده برای تخمین میزان آب مورد نیاز این افراد این است که به اندازه نصف وزن بدن خود بر حسب واحد پوند، آب بر حسب پوند نوشیدن شود (دقت کنید که واحدها بر حسب پوند است، نه کیلوگرم).

   

  نوشیدن آب نیم ساعت قبل از خوردن غذا به احساس سیری و پرهیز از پرخوری، کمک می‌کند. جایگزین کردن آب به جای نوشیدنی‌هایی مثل نوشابه و آب میوه، نیز راهکار دیگری برای کمک به کاهش وزن است.

   

  بنابراین اگر می‌خواهید وزن کم کنید، حتماً روزانه ۸ لیوان آب بنوشید و اگر باز هم احساس تشنگی کردید، آب بیشتری بنوشید اما زیاده‌روی نکنید. یک راه دیگر برای تشخیص کم‌آبی بدن، رنگ ادرار است که اگر کمرنگ باشد حاکی از کم‌آبی بدن است و اگر تیره و کدر باشد یعنی باید آب بیشتری بنوشید.

   

  علائم کم‌آبی بدن را فراموش نکنید: تشنگی، خشکی دهان، سردرد و گیجی و خستگی.  هر قدر که میزان تعریق بدن شما زیادتر باشد، یا محیطی که در آن هستید گرمتر باشد، همچنین مصرف برخی از داروها می‌تواند عاملی برای نیاز بیشتر به آب باشد.

   

  آب را می‌توان از طریق خوردن خوراکی‌های آبدار مثل هندوانه، خیار و کرفس نیز تأمین نمود.

   

  برگرفته از:   www.eatthis.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...از خودتان در برابر کارشکنان کاهش وزن، دفاع کنید
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

یکی از بزرگترین موانع در راه کاهش وزن، برخی از دوستان و آشنایان خود ما [...]

نکاتی درباره مکمل‌های ورزشی
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

دقت داشته باشید که هر مکمل کاهش وزن یا مکمل تناسب اندام، کارآمد و مفید [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.