• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • عوارض مخرب مصرف فست فود بر تضعیف سیستم ایمنی بدن

 • سه شنبه، ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 40 مدیریت
 • فست‌فود علاوه بر اینکه باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود، بر روی سیستم ایمنی بدن نیز اثرات مخربی دارد. از آنجایی که این روزها بحث تقویت سیستم ایمنی بدن، بیش از هر زمان دیگر مطرح است، بیایید با هم نگاهی بر مضرات فست فود و رابطه آن با تضعیف سیستم ایمنی بدن بیندازیم.

 •  

  عوارض فست فود بر روی تضعیف سیستم ایمنی بدن

  بدن به فست فود واکنشی مشابه با عفونت باکتریایی نشان می‌دهد

  بر اساس تحقیقات رژیم‌های پرچرب و پر قند و کم‌ فیبر، یعنی همان ویژگی‌هایی که فست‌فودها دارند، باعث می‌شوند که بدن همان واکنشی را که به عفونت و باکتری‌های خطرناک نشان می‌دهد به فست فود نیز نشان بدهد زیرا فست‌فود باعث التهاب شدید در بدن و در نتیجه تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. این موضوع یکی از اساسی‌ترین عوارض فست فود بر بدن است.

   

  فست‌فود به مرور زمان باعث تهاجمی‌تر شدن دستگاه ایمنی بدن می‌شود

  از دیگر عوارض فست فود این است که هر قدر مدت طولانی‌تری فست‌فود مصرف کنیم، دستگاه ایمنی بدن ما نیز حالت تهاجمی‌تری پیدا می‌کند. شاید به نظرتان برسد که این مساله، خوب است و باعث قدرت بیشتر دستگاه ایمنی می‌شود. اما اینگونه نیست. وقتی که می‌گوییم دستگاه ایمنی حالت تهاجمی بیشتری پیدا می‌کند یعنی می‌تواند نسبت به کوچکترین مساله‌ای واکنش‌های شدید نشان داده و مشکل‌ساز شود.

   

  درمورد فواید ماست و تأثیر آن بر روی سیستم ایمنی بدن اینجا را کلیک کنید.

   

  حتی با توقف مصرف فست‌فود، دستگاه ایمنی نمی‌تواند خود را تنظیم کند

  از دیگر مضرات فست فود ایجاد تغییرات طولانی‌مدت در بدن است. تحقیقات نشان می‌دهند که حتی وقتی که به رژیم کم چرب روی بیاوریم و خوردن فست‌فود را متوقف کنیم، باز هم سطح التهابی که در بدن ایجاد شده است به قدری بالا است که رفتار دستگاه ایمنی به این زودی‌ها به حالت طبیعی باز نمی‌گردد. دستگاه ایمنی بدن دارای حافظه است. به همین دلیل تا مدتی بعد از عفونت بدن، دستگاه ایمنی همچنان در حالا آماده‌باش به سر می‌برد تا عفونت را به کلی از بین برده و مانع از عفونت جدید شود. در نتیجه در واکنش به ترک فست‌فود نیز این حافظه همچنان فعال است و تا مدت‌ها در حال واکنش نشان دادن می‌باشد.

   

  واکنش دستگاه ایمنی به فست‌فود، با بروز دیابت و بیماری قلبی در ارتباط است

  تغییرات درازمدتی که در اثر مصرف فست‌فود در بدن ایجاد می‌شود، به بروز مشکلات قلبی عروقی و دیابت منجر می‌شوند. بنابراین گرچه همیشه درمورد مضرات فست فود و تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شنویم، اما اکنون می‌دانیم که بر روی بدن اثرات بسیار مخربی دارد.

   

  فست فود و تضعیف سیستم ایمنی بدن

  فست‌فود سرشار از قند و شکر و کربوهیدرات تصفیه‌شده است. زیاده‌روی در مصرف کربوهیدرات تصفیه‌شده به تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌انجامد. پس دفعه دیگر که خواستید به مضرات فست فود توجه نکنید، به این فکر کنید که نه تنها باعث بالا رفتن وزن بدن شما می‌شود، بلکه میزان شکست بدن شما در برابر هجوم باکتری‌ها و ویروس‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

  Button Project - yeka.ir سلامت غذات رو با یکا چک کن

   

  مصرف فست‌فود شاید باعث خوشحالی شما شود اما قطعا خوشحالی دستگاه ایمنی بدن شما را در پی نخواهد داشت.

   

  برگرفته از:   www.eatthis.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...رژیم غذایی و تأثیر آن در درمان اندومتریوز
بلاگ
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اندومتریوز به گسترش لایه داخلی رحم به بخش خارجی آن گفته می‌شود که در ن [...]

3 ریزمغذی که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند
بلاگ
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی صحبت از افزایش متابولیسم می‌شود، به انواع و اقسام مکمل‌ها و قرص‌ه [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.