• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • فواید ماست و تأثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا

 • سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 87 مدیریت
 • از فواید ماست می‌توان بسیار گفت؛ از کلسیم و پروبیوتیک‌ها گرفته تا مقدار زیاد پروتئین موجود در آن. اما یک نکته که باعث می‌شود برخی از افراد در مورد ماست با احتیاط برخورد کنند این است که معتقدند ماست نیز مانند سایر محصولات لبنی حیوانی، خاصیت التهاب‌زایی در بدن دارد. به باور این گروه، ماست می‌تواند اثری معکوس بر تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد و می‌تواند به بروز عفونت و بیماری و اختلالات در بدن منجر شود. این نگرانی تا چه میزان درست است و آیا اصلا صحت دارد؟

 •  

  می‌دانیم که ماست به عنوان یک ماده غذایی، می‌تواند بسیار مغذی باشد و مخصوصا در ذائقه ایرانی‌ها هم طرفداران بسیاری دارد. از گذشته، همیشه این باور وجود داشت که لبنیات و ماست بر روی تقویت سیستم ایمنی بدن تأثیر دارند. بااین‌حال، نظرات مخالفی هم درخصوص فواید ماست و تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد.

   

  تحقیقات جدید نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌های تخمیری موجود در شیر می‌توانند در برابر عفونت‌ عوامل خارجی از ما محافظت کرده و به تقویت سیستم ایمنی بدن ما کمک کنند.

   

  ماست و تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا

   

  برخی معتقدند که محصولات لبنی که از شیر حیوانات تهیه می‌شوند در بروز بیماری‌های التهابی مثل آرتریت و آکنه پوست و حتی افسردگی، نقش دارند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌های موجود در ماست، در واقع التهاب را در بدن کاهش داده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند و از جمله مواردی که ماست می‌تواند بدن را در برابر آن مقاوم‌تر کند، بیماری کووید 19 یا کرونا است.

   

  بر اساس این مطالعات، دانشمندان دریافتند که مولکول‌های پروبیوتیک موجود در کفیر، به میزان چشمگیری باعث کاهش سطح التهاب در بدن می‌شود. همچنین این مولکول‌ها مانند عوامل ضد التهاب در برابر بیماری‌های ویروسی عمل می‌کنند.

   

  برای آنکه غذاهای پرکلسیم را بشناسید، اینجا را کلیک کنید.

   

  این موضوع شامل "طوفان سیتوکین" در بدن نیز می‌شود. طوفان سیتوکین، واکنش ایمنی بدن است و اینطور که مشخص شده است، عامل اصلی مرگ در بیماریان مبتلا به کووید 19 می‌باشد.

   

  البته باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. همچنین، مسلما افرادی هم وجود دارند که به لبنیات حساسیت دارند. اما سایر افراد می‌توانند بدون نگرانی از فواید ماست لذت ببرند.

   

  برگرفته از:   www.eatthis.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...ده مورد از سیر کننده ترین مواد غذایی
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ تیر ۱۴۰۰

چه چیزی باعث می‌شود که برخی از مواد غذایی خاصیت سیر کنندگی بالایی داشت [...]

5 نمونه از مؤثرترین ورزش‌های شکم با کمک مینی‌باند
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰

اکثر افراد از مینی باند بدنسازی برای فرمدهی به عضلات باسن استفاده می‌ک [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.