• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • ورزش در ماه رمضان ؛ مجاز یا ممنوع؟

 • چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 48 مدیریت
 • تصور اینکه بتوان در ماه رمضان ورزش کرد برای بعضی از افراد، در وهله اول، عجیب است و به نظر غیر ممکن می رسد. اما اگر انجام حرکات ورزشی را به صورت بخشی از امور روزمره خود تبدیل کنید، در ماه رمضان هم می توانید به آن ادامه دهید و حتی نتایج بسیار رضایت‌بخشی از انجام ورزش در ماه رمضان ، دریافت خواهید کرد.

 • افرادی که سه روز در هفته در یازده ماه از سال ورزش می‌کنند اما در ماه رمضان ورزشی انجام نمی‌دهند، در معرض بروز تغییرات بدنی و قدرتی و نیز تغییر سازگاری قلبی- عروقی قرار دارند. بنابراین، ورزش در ماه رمضان را نباید به طور کامل ترک کرد و باید بدانید که ورزش و روزه داری مخالف هم نیستند.

   

  اگر ورزشکار هستید باید توجه داشته باشید که توقف ورزش به مدت یک ماه همانند این است که چهار ماه ورزش نکرده باشید. اگر هم ورزشکار نیستید باز هم بهتر است که در ماه رمضان ورزش‌های سبک انجام بدهید.

   

  درماه‌های غیر از رمضان، بهترین زمان برای انجام حرکات ورزشی، صبح زود است تا انرژی روزانه شما تنظیم شود. ورزش صبح زود همچنین به شما کمک می‌کند که خواب راحت‌تری در طول شب داشته باشید. اگر با شکم پر در زمان شب ورزش کنید، خواب راحتی نخواهید داشت اما زمان ورزش در ماه رمضان با ماه های دیگر سال تفاوت دارد.

   

  بدن در ماه رمضان در حالتی شبیه به خواب زمستانی به سر می‌برد و تا جایی که می‌تواند غذا مصرف و ذخیره می‌نماید تا سوخت کافی برای گرسنگی طولانی مدت را در اختیار داشته باشد. لازم نیست که در این ماه ورزش کردن را ترک کنید. فقط کافیست که زمان‌بندی صحیحی برای ورزش کردن داشته باشید و ورزش های مناسب رمضان را بشناسید.

   

  زمان مناسب ورزش در ماه رمضان چه موقع است؟

   

  ورزش در ماه رمضان باید یک ساعت و نیم بعد از صرف یک وعده افطار سبک، انجام شود. نکته مهم این است که نباید با شکم خالی و یا با شکم کاملاً پر ورزش کنید. می توانید 15 تا 30 دقیقه قبل از ورزش از غذاهای سبک مثل میوه استفاده کنید.

   

  Button Project - yeka.ir آموزش حرکت چرخش کمر روسی

   

  پس یک ساعت و نیم بین افطار و ورزش وقفه بیندازید تا بدن شما فرصت کافی برای موازنه شدن، هضم و جایگزینی آب را داشته باشد. همچنین، پیاده روی در روزه داری مجاز است. پس ورزش‌های سبک انجام بدهید و از انجام ورزش در حد و اندازه سایر ماه‌های سال، پرهیز کنید. در پست‌های بعدی نکات ورزشی، بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

   

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...رژیم غذایی و تأثیر آن در درمان اندومتریوز
بلاگ
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اندومتریوز به گسترش لایه داخلی رحم به بخش خارجی آن گفته می‌شود که در ن [...]

3 ریزمغذی که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند
بلاگ
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی صحبت از افزایش متابولیسم می‌شود، به انواع و اقسام مکمل‌ها و قرص‌ه [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.