• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • چه زمانی‌هایی افزایش وزن و اشتها برای شما خوب است؟

 • دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ بازدید 34 مدیریت
 • افزایش وزن و اشتها معمولا به چشم یک اتفاق منفی و ناخوشایند دیده می‌شود. علت این موضوع، تصور ناخوشایندی است که نسبت به چربی بدن داریم و آن را مغایر با بدن سالم یا بدن ورزشکاری می‌دانیم. اما موقعی نیز وجود دارند که افزایش وزن سالم نه تنها اتفاق بدی نیست بلکه بسیار هم مثبت و خوب است و بر روی سلامتی نیز اثرات مفید دارد. بیایید نگاهی به مواردی که بهتر است وزن افزایش پیدا کند، بیندازیم.

 •  

  چه زمانی به افزایش وزن سریع و سالم فکر کنیم؟

   وقتی که شاخص توده بدن (BMI) و درصد چربی بدن، خیلی پایین است 

   

  وقتی که نسبت قد به وزن شما حاکی از این باشد که شاخص توده بدن شما (BMI) پایین‌تر از حد طبیعی است و یا حتی بدون در نظر گرفتن BMI اگر درصد چربی بدن شما پایین‌تر از حد طبیعی باشد، لازم است که به افزایش وزن فکر کنید زیرا هر دوی این موارد می‌تواند شما را در معرض خطر اختلالات هورمونی، کمبودهای تغذیه‌ای، آسیب‌دیدگی و خستگی مفرط قرار بدهد.

   

  سعی کنید میزان مواد غذایی دریافتی روزانه خود را به مرور افزایش بدهید. مثلا یک پودینگ اضافه در میان‌وعده بخورید و یا از مغزها و آجیل بیشتری استفاده کنید و یا به عنوان میوه روزانه از آووکادو استفاده کنید.

   

  تغییرات وزنی بعد از مسافرت و تعطیلات

   

  معمولا در زمان مسافرت، کمتر به سراغ ورزش می‌رویم و میزان مصرف مواد غذایی نیز در ما افزایش پیدا می‌کند. پس طبیعی است که کمی دچار افزایش وزن و اشتها بشویم. این افزایش وزن را می‌توان با بازگشت به عادات سابق، برطرف کرد. بنابراین اگر بعد از سفر و علیرغم اینکه در طول سفر پرخوری کرده‌اید، وزن شما بالا نمی‌رود، ناشی از این است که در حال حاضر با این تصور که پرخوری سفر را جبران کنید، به کم‌خوری بیش از حد روی آورده‌اید.

   

  این در واقع یک علامت است که به شما نشان می‌دهد نباید خود را دچار محرومیت غذایی شدید کنید و باید غذای بیشتری بخورید. شاید حتی لازم باشد برای افزایش وزن و اشتها سالم از متخصص تغذیه کمک بگیرید.

   

  افزایش وزن و اشتها در زمان بارداری

   

  تحقیقات نشان می‌دهند که متأسفانه یک‌سوم از زنان باردار ترجیح می‌دهند که در طول باداری از افزایش وزن و اشها خود جلوگیری کنند یا وزن کم کنند! این در حالیست که افزایش وزن در بارداری، حتی برای فعال‌ترین زنان، یک امر طبیعی و ضروری است تا به رشد جسمی و ذهنی جنین کمک شود.

   

  عدم وزن‌گیری کافی در دوران بارداری، خطر سقط جنین، تولد نوزاد با وزن بسیار کم و تولد نوزاد زودرس را بیشتر می‌کند. برای برخورداری از یک بارداری سالم، به هیچ‌وجه نباید در دوران بارداری رژیم کاهش وزن و رژیم لاغری بگیرید. جداول راهنمایی وجود دارند که به شما نشان می‌دهند برای زایمان سالم و تولد نوزادی سالم، چه میزان وزن‌گیری در هر ماه داشته باشید. در این مورد باید حتما زیر نظر پزشک باشید و اجازه بدهید که افزایش وزن سالم شما روند طبیعی خود را طی کند و از بالا رفتن وزن خود جلوگیری نکنید.

   

  خواندن این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم: افزایش وزن تحت تأثیر چه عوامل غیرقابل کنترلی قرار دارد؟

   

  افزایش وزن سریع قبل از مسابقات ورزشی

   

  این مورد در خصوص ورزشکاران حرفه‌ای و ورزش‌های قهرمانی است. شاید فکر کنید که برای نتیجه بهتر ورزشی باید وزن کم کنید. اما افزایش وزن سریع نیم تا یک کیلوگرم وزن در صبح روز مسابقه حتی می‌تواند نتیجه مسابقه را به نفع شما تمام کند و نشانه این است که شما در بهترین شرایط فعالیت ورزشی قرار دارید.

   

  تجربه نشان می‌دهد که پر کردن ذخایر کربوهیدراتی بدن قبل از مسابقه ورزشی، نقش بسیار مهمی در نتیجه مسابقه دارد (48 ساعت مصرف 10 تا 12 گرم کربوهیدرات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن). همچنین فراموش نکنید که مصرف کربوهیدرات بیشتر با احتباس آب بیشتر در بدن همراه است و این افزایش وزن سریع موقت ناشی از افزایش تجمع آب در بدن است. به ازای هر گرم کربوهیدراتی که مصرف می‌کنیم، بدن ما به 4 گرم آب برای متابولیزه کردن کربوهیدرات، نیاز دارد.

   

  وقتی که در روز مسابقه شاهد افزایش وزن سریع ناشی از مصرف کربوهیدرات هستید بدین معنی است که بدن شما حاوی مقادیر خوبی از آب اضافی و در نتیجه کربوهیدرات کافی برای انجام فعالیت ورزشی است و شما در طول مسابقه به منبع خوب و کافی انرژی دسترسی دارید. همانطور که گفته شد این وزن آب، موقتی بوده و در روز بعد با دفع آب از بدن، ناپدید می‌شود.

   

  خواندن این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم: عواملی که منجر به احتباس آب در بدن و بالا رفتن موقت وزن می‌شوند

   

  کلام آخر

   

  تحت هر شرایطی، عددی که ترازو به شما نشان می‌دهد، فقط یکی از شاخص‌های اندازه‌گیری وزن سالم است و نه تمام شاخص‌های موجود برای اندازه‌گیری وزن سلامت. بنابراین نباید نسبت به آن حساسیت پیدا کرده و وسواس داشته باشید. همچنین لازم است که تفاوت بین افزایش وزن و اشتها موقت را با افزایش وزن طولانی‌مدت، بدانید. یک مورد بسیار مهم دیگر اینکه وزن سلامتی با وزن مانکنی فرق دارد. اگر وزن شما بالا باشد اما از نظر قدرت، استقامت، وضعیت قلب و ریه‌ها و عروق و کیفیت خواب، در شرایط خوبی باشید، یعنی وزن شما مناسب و سالم است.

   

  Button Project - yeka.ir با یکا به وزن ایده‌آلت برس

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...ده مورد از سیر کننده ترین مواد غذایی
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ تیر ۱۴۰۰

چه چیزی باعث می‌شود که برخی از مواد غذایی خاصیت سیر کنندگی بالایی داشت [...]

5 نمونه از مؤثرترین ورزش‌های شکم با کمک مینی‌باند
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰

اکثر افراد از مینی باند بدنسازی برای فرمدهی به عضلات باسن استفاده می‌ک [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.