• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم

 • چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ بازدید 48 مدیریت
 • بعضی از ما با این تصور که ماه رمضان، زمان مناسبی برای ورزش نیست، این بخش مهم زندگی را تعطیل می‌کنیم. اثرات مخرب دوری از ورزش به مدت یک ماه، صرفا به یک ماه محدود نمی‌شود و این بی‌تحرکی، مانند این است که ما را ماه‌ها از ورزش دور کرده باشد. اگر ورزش در ماه رمضان برای شما مشکل است به این دلیل است که نکات کلیدی را که مخصوص فعالیت بدنی در این ماه است، رعایت نمی‌کنید. در ادامه به برخی از این نکات، اشاره می‌کنیم.

 •  

  ورزش در ماه رمضان، عطش و تشنگی را افزایش می‌دهد. بنابراین بهترین راه این است که در محیطی ورزش کنید که دارای دستگاه تهویه مطبوع باشد و مانع از تعریق بیش از حد و از دست رفتن آب بدن شما شود.

   

  اگر تنفس خود را در حین ورزش تنظیم کنید، از دست رفتن آب در شما به حالت تعادل رسیده و حرارت بدن را تنظیم می‌کند. نکته مهم این است که حتماً از طریق بینی هوا را وارد ریه‌ها کنید و سپس از طریق دهان هوا را از ریه‌ها خارج نمایید.

   

  نوع ورزشی هم که انجام می‌دهید در مقدار آبی که از دست می دهید، تأثیر دارد. اگر به ورزش عادت چندانی ندارید، بهتر است که از انجام ورزش‌های شدید که نیاز به عملکرد قلبی بیشتری دارند، مثل دویدن و ورزش‌های هوازی شدید، پرهیز کنید و به جای آن به پیاده‌روی، یوگا یا ورزش‌های هوازی خفیف بپردازید.

   

  با کلیک بر روی این قسمت می‌توانید با راهکارهایی برای کاهش تشنگی در ماه رمضان آشنا شوید:

  چند راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

   

  فراموش نکنید که قرار نیست ورزش‌های شدید و طاقت‌فرسا انجام دهید و بار سنگینی را به بدن خود تحمیل کنید. فقط کافیست که در ماه رمضان تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید، حتی اگر این فعالیت بدنی در حد پیاده‌روی سبک باشد. پس در این ماه ورزش را به کلی ترک نکنید. شاید این فعالیت بدنی چشمگیر نباشد اما همین مقدار هم اهمیت زیادی دارد.

   

  اگر ورزش سبک انجام دهید بدون اینکه ذخیره انرژی شما بیش از حد مصرف شود و یا از ورزش کردن خسته شوید، می توانید به صورت دائم و هر روز به ورزش کردن ادامه دهید. به قول معروف، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. اگر به طور معمول روزانه 10 کیلوگرم وزنه بلند می‌کردید، در ماه رمضان، 8 کیلوگرم وزنه بزنید یا اگر قبلاً روزانه یک ساعت ورزش می‌کردید، مقدار آن را به 30 تا 45 دقیقه کاهش دهید. سعی کنید که از سه تا چهار حرکت برای بخش‌های عمده بدن استفاده کنید و این حرکات را تکرار کنید.

   

  هر زمان که در حین ورزش احساس خستگی کردید، از شدت ورزش خود کم کرده و دقایقی به استراحت بپردازید تا وقتی که خستگی‌تان رفع شده و احساس بهتری داشته باشید.

   

  پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را نیز بخوانید:  ورزش در ماه رمضان، مجاز یا ممنوع؟

   

  اهداف ورزشی خود را بر اساس این ماه، تعدیل کنید. به عنوان مثال، هدف خود را این قرار دهید که وزن فعلی خود را حفظ کنید و فقط در ماه رمضان اضافه وزن پیدا نکنید.

   

  می‌توانید در ماه رمضان به ورزش گروهی بپردازید. بدین ترتیب، هم انگیزه بیشتری برای ورزش خواهید داشت و هم یک برنامه ورزشی منظم در اختیارتان گذاشته می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید در کلاس‌های یوگا شرکت کنید. یوگا، هم ورزش سنگینی نیست و هم سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد.

   

  در ورزش کردن ثابت قدم باشید. ثابت قدم بودن، کلید موفقیت شما است و اثرات چشمگیری در حفظ تناسب اندام شما در ماه رمضان دارد. بر روی ورزش کم و منظم به جای ورزش همیشگی خود، تمرکز کنید. ورزشی را انجام بدهید که در این ماه توانایی انجام آن را دارید. نکته اصلی این است که سلامتی و تناسب اندام شما حفظ شده و به بدن‌تان توجه کنید.

   

  اگر دچار احساس سرگیجه یا تهوع شدید، ورزش را خاتمه دهید.

   

  برای زمان خواب و بیداری خود برنامه ریزی داشته باشید.

   

  برای استراحت در طول روز طوری برنامه ریزی کنید که در زمان‌هایی که بیشتر از هر زمان احساس خستگی دارید، استراحت نمایید.

  اگر شاغل هستید، با مدیر خود مذاکره نمایید تا در ازای ساعت نهار که شما در ماه رمضان در آن ساعت به جای نهار خوردن، کار می‌کنید، به شما یک ساعت اجازه زودتر پایان دادن به کار را بدهد. این موضوع به شما کمک می کند تا زمان کافی برای ورزش قبل از افطار داشته باشید.

   

  ماه رمضان، ماه صبر است و ورزش در این ماه نیز می‌تواند صبر شما را به محک بگذارد.

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...رژیم غذایی و تأثیر آن در درمان اندومتریوز
بلاگ
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اندومتریوز به گسترش لایه داخلی رحم به بخش خارجی آن گفته می‌شود که در ن [...]

3 ریزمغذی که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند
بلاگ
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی صحبت از افزایش متابولیسم می‌شود، به انواع و اقسام مکمل‌ها و قرص‌ه [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.