• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • غذا خوردن سریع، چه بلایی سر قلب می‌آورد؟

 • سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ بازدید 41 مدیریت
 • همیشه شنیده‌ایم که باید غذا ر آهسته بخوریم و همه می‌دانیم که از فواید آهسته غذا خوردن این است که این کار از پرخوری و سوء‌هاضمه جلوگیری می‌کند. با همه آگاهی که از فواید این موضوع داریم، باز هم مواردی پیش می‌آید که مجبور هستیم که غذا را به سرعت بخوریم. اگر هراز‌گاهی دست به چنین کاری بزنیم، مانعی ندارد اما مشکل زمانی آغاز می‌شود که تند غذا خوردن به یک عادت در ما تبدیل شود.

 •  

  یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که بین تند غذا خوردن و بروز بیماری‌های قلبی-عروقی رابطه تنگاتنگی وجود دارد. در این تحقیق  که بر روی 1083 داوطلب، متشکل از 642 مرد و 441 زن، انجام شد، افراد را به سه گروه تقسیم نمودند. یک گروه باید غذا را با سرعت زیاد، گروه دیگر با سرعت معمولی و گروه سوم به کند، مصرف می‌کردند. سپس، این افراد را به مدت 5 سال مورد بررسی قرار دادند.

   

  مهمترین نکته مورد توجه محققان، بررسی میزان بروز سندرم متابولیک در این افراد بود. سندرم متابولیک به مجموعه‌ای از مشکلات سلامتی مثل پرفشاری خون، بالا بودن قند خون، افزایش چربی ناحیه شکم و پهلوها و بالا بودن کلسترول و تری‌گلیسرید خون که همگی با هم در فرد به وجود می‌آیند، اطلاق می‌شود و خطر بروز بیماری قلبی، سکته و دیابت را در فرد افزایش می‌دهد.

   

  در طول 5 سال، 84 نفر از شرکت‌کنندگان به سندرم متابولیک مبتلا شده بودند و افرادی که غذا را با سرعت می‌خوردند، بیشترین تعداد مبتلایان را تشکیل می‌دادند. درصد ابتلا به سندرم متابولیک در کسانی که غذا را به آهستگی می‌خوردند، فقط 2/3 درصد بود. این میزان در کسانی که غذا را با سرعت معمولی مصرف می‌کردند، 6/5 درصد بود. درصد ابتلا به سندرم متابولیک در افرادی که با سرعت غذا می‌خوردند، 11/6 درصد بود. همه این افراد، در شروع آزمایش در 5 سال قبل، سندرم متابولیک نداشتند و در این 5 سال به آن مبتلا شده بودند.

   

  اما چرا تند غذا خوردن، نقش به این پررنگی در بروز سندرم متابولیک ایفا می‌کند؟

  بخش مهمی از این امر به میزان قند خون ارتباط دارد. بالا رفتن قند خون، مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد و لذا سلول‌ها در جذب قند از خون، با مشکل مواجه می‌شوند. بدن برای از بین بردن قند اضافی موجود در خون، مجبور به تولید انسولین بیشتر است. به مرور زمان، این موضوع باعث بروز دیابت نوع 2 و بیماری قلبی می‌شود.

   

  بنابراین، اگر می‌خواهید از خطر سندرم متابولیک در امان بمانید، وقت بیشتری برای جویدن غذا صرف کنید تا هم کنترل بهتری بر اشتها و وزن خود داشته باشید و هم سلامتی و جان شما حفظ شود.

   

  برگرفته از:   www.rd.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...رژیم غذایی و تأثیر آن در درمان اندومتریوز
بلاگ
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اندومتریوز به گسترش لایه داخلی رحم به بخش خارجی آن گفته می‌شود که در ن [...]

3 ریزمغذی که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند
بلاگ
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی صحبت از افزایش متابولیسم می‌شود، به انواع و اقسام مکمل‌ها و قرص‌ه [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.