• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • نحوه صحیح نگهداری کره بادام زمینی

 • سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 4559 مدیریت
 • استفاده از کره بادام زمینی در حال رایج شدن است و بی‌جهت نیست که روز به روز افراد بیشتری به خودن این ماده غذایی ارزشمند جذب می‌شوند. علاوه بر ارزش تغذیه‌ای فوق‌العاده‌ای که کره بادام زمینی دارد، با بیماری قلبی نیز مبارزه کرده و توانایی مغزی رو تقویت می‌کند.

 • کره بادام زمینی حاوی چربی زیادی است و هر قاشق غذاخوری آن، 115 کالری انرژی دارد. بیشتر چربی موجود در آن از نوع چربی غیراشباع است که از نوع چربی سالم است. البته کمی هم چربی اشباع در آن وجود دارد که مقدار نگران‌کننده‌ای نیست.

  بادام‌زمینی منبع خوب پروتئین گیاهی نیز هست. این ماده غذایی، حاوی انواع مواد معدنی مثل منیزیم، آهن و روی، و همچنین ویتامین‌های B و ویتامین E نیز می‌باشد.

   

  بهترین نوع کره بادام زمینی آن است که تا حد امکان صد درصد طبیعی باشد. بنابراین قبل از خرید، حتماً برچسب غذایی آن رو مطالعه کنید. بسیاری از کارخانجات به کره بادام زمینی، ترکیبات اضافی مثل روغن، شکر و نمک اضافه می‌کنند تا طعم آن رو بهبود ببخشند. اما این افزودنی‌ها باعث می‌شوند که ارزش تغذیه‌ای کره بادام زمینی دچار تغییر شود.

  مثلاً اگر روی محصول، عنوان “کم چرب” قید شده باشد بدین معنی است که کارخانه از چربی آن کم کرده است و در عوض به آن شکر اضافه نموده است تا طعم خوبی پیدا کند.

   

  اما یک مشکلی در استفاده از کره بادام‌زمینی وجود دارد و آن اینکه اگر کره بادام‌زمینی غیرطبیعی تهیه کنید، از مشاهده اینکه روغن و بادام زمینی از هم جدا شده‌اند، احساس خوبی نخواهید داشت. اما یک روش خاص وجود دارد که مانع از جدا شدن اجزای کره بادام‌ زمینی از هم می‌شود.

   

  راه حل، خیلی ساده‌تر از آن چیزیست که حتی فکرش رو هم بکنید. کافیست که ظرف کره بادام زمینی رو به شکل سر و ته در کابینت بگذارید. یک راهکار دیگر این است که ظرف حاوی کره بادام زمینی رو در یخچال نگه دارید. این کار باعث می‌شود که روغن آن جامد شده و از خمیر بادام زمینی جدا نشود.

   

  برگرفته از:  www.rd.com

  گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...ده مورد از سیر کننده ترین مواد غذایی
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ تیر ۱۴۰۰

چه چیزی باعث می‌شود که برخی از مواد غذایی خاصیت سیر کنندگی بالایی داشت [...]

5 نمونه از مؤثرترین ورزش‌های شکم با کمک مینی‌باند
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰

اکثر افراد از مینی باند بدنسازی برای فرمدهی به عضلات باسن استفاده می‌ک [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.