• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • چرا وزن من در رژیم کتو کم نمی‌شود؟

 • پنج شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ بازدید 283 مدیریت
 • برخی از افراد با پیروی از رژیم کتو، کاهش وزن پیدا می‌ کنند. اما برخی دیگر به موفقیتی دست پیدا نمی‌کنند. این افراد دچار چه اشتباهاتی می‌شوند؟ در این بخش می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم.

 •  

  مقدار غذای مصرفی شما بیش از آن چیزیست که مجاز به مصرف آن هستید

  برخی از افراد تصور می ‌کنند که چون رژیم کتو گرفته‌اند، پس مجاز به مصرف هر میزان چربی و پروتئین که می‌خواهند، هستند! مسأله این است که کالری، یکا یا هر واحد دیگری که در رژیم شما وجود دارد، در هر صورت اگر در مصرف آن زیاده‌روی شود می‌تواند وزن شما را بالا ببرد، چه از چربی و پروتئین باشد و چه از کربوهیدرات.

   

  چشم و دل شما دائم به دنبال غذاست

  اگر از قبل برای میان‌وعده‌های مصرفی خود برنامه‌ریزی داشته باشید، احتمال اینکه به پرخوری در بین وعده‌های اصلی غذایی بیفتید، کمتر می‌شود. خوردان دائم غذا، حتی اگر غذا و خوراکی سالم باشد، به اضافه‌وزن و چاقی منجر می‌شود. پس از قبل برای میان‌وعده‌ها برنامه‌ریزی کنید و نیز زمانی غذا بخورید که واقعاً گرسنه هستید.

   

  مصرف کربوهیدرات شما بیش از آن مقداریست که تصور می‌کنید

  کربوهیدرات مصرفی در رژیم کتو باید زیر 20 گرم در روز باشد. اما بسیاری از افراد بدون اینکه خود متوجه باشند، بیش از این مقدار مصرف می‌کنند زیرا بسیاری از خوراکی‌های مجاز در رژیم کتو مثل سبزیجات، توت‌ها و مغزها، همگی حاوی مقادیری کربوهیدرات هستند. تا زمانی که در بدن شما کربوهیدرات کافی وجود داشته باشد، بدن از کربوهیدرات به جای چربی به عنوان سوخت استفاده می‌کند و لذا رژیم شما دیگر از حالت رژیم کتو خارج می‌شود.

   

  از غذاهای غیرمجاز در رژیم کتو استفاده می‌کنید

  حتی یک خوراکی کربوهیدراتی کافیست تا بدن شما را از فاز کتوزیس که لازمه رژیم کتو است، خارج کرده و زحمات شما را بر باد دهد. برای کاهش وزن در رژیم کتو، بدن شما باید به مدت طولانی و مداوم در حالت کتوزیس باقی بماند.

   

  فیبر خوراکی کافی مصرف نمی‌کنید

  فیبر هضم غذا را کند کرده و فضای زیادی را در لوله‌های گوارشی اشغال می‌کند. در نتیجه مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید. هر قدر که مصرف فیبر بیشتر باشد، کاهش وزن آسان‌تر است. اما مشکل این است که فیبر نوعی کربوهیدرات است که در غلات کامل، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود و مصرف این مواد خوراکی در رژیم کتو، بسیار محدود شده است. در این مورد حتماً با متخصص تغذیه مشورت کنید.

   

  تعادل باکتری‌های روده شما برهم خورده است

  مصرف زیاد پروتئین و چربی و عدم دریافت فیبر خوراکی کافی باعث برهم خوردن تعادل باکتری‌های روده شده و همین موضوع روی کاهش وزن اثر منفی می‌گذارد. کسانی که در دستگاه گوارش آنها باکتری‌های هضم‌کننده فیبر بیشتری وجود دارند، موفقیت بیشتری در کاهش وزن نسبت به سایر افراد به دست می‌آورند.  

   

  تصویر کلی را نمی‌بینید

  کاهش وزن موفق بستگی زیادی به غذایی که می‌خوریم دارد اما این همه ماجرا نیست. اگر عادا زندگی خود را اصلاح نکنیم، کاهش وزن سخت‌تر هم می‌شود. خواب کافی، ورزش منظم و کنترل استرس از جمله عوامل مؤثر بر کاهش وزن هستند. کمبود خواب، بی‌تحرکی و تنش‌ها و استرس در زندگی در کاهش وزن اختلال ایجاد می‌کنند.

   

  برگرفته از:   www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...از خودتان در برابر کارشکنان کاهش وزن، دفاع کنید
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

یکی از بزرگترین موانع در راه کاهش وزن، برخی از دوستان و آشنایان خود ما [...]

نکاتی درباره مکمل‌های ورزشی
بلاگ
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

دقت داشته باشید که هر مکمل کاهش وزن یا مکمل تناسب اندام، کارآمد و مفید [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.