• امروز :
 • سلامتی
 • آیا ایستادن به قدر کافی انرژی می‌سوزاند که به کاهش وزن کمک کند؟

 • چهارشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۹ بازدید 32 مدیریت
 • ایستادن می‌تواند با اثرات مخرب یکجانشینی طولانی‌مدت، مقابله کند. اما آیا می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟ یعنی اگر ورزش نکنیم و فقط بایستیم، آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که از این طریق، وزن کم کنیم؟

 •  

  گرچه ایستادن نسبت به نشستن، فوایدی دارد اما نمی‌تواند جای ورزش را بگیرد. به عبارتی اینکه فکر کنید با ایستادن طولانی و زیاد، می‌توانید وزن بیشتری کم کنید، یک تصور اشتباه است. هر قدر که بتوانید تحرک بیشتری به ایستادن خود بدهید، بیشتر به اینکه ایستادن شما شکل ورزش به خود بگیرد و به کاهش وزن کمک کند، نزیک می‌شوید. یعنی صرفاً نایستید بلکه مثلاً راه بروید یا دوچرخه سواری کنید.

   

  نشستن طولانی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و سایر عوامل مرگ و میر زودرس می‌شود. ایستادن به ما کمک می‌کند تا این روند یکجانشینی طولانی‌مدت را بشکنیم. فرقی هم نمی‌کند که اضافه‌وزن داشته باشید یا نداشته باشید، در هر صورت ایستادن بهتر از نشستن طولانی است زیرا باعث افزایش جریان خون و بهبود شکل بدن و نیز جلوگیری از درد مفاصل می‌شود.

   

  ایستادن در مقایسه با نشستن باعث می‌شود که در هر ساعت 9 تا 10 کالری انرژی بیشتری سوزانده شود اما هیچ‌کس انقدر روی پا نمی‌ایستد که در مجموع انرژی قابل ملاحظه و مؤثری بسوزاند. با این توصیف، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، نباید به ایستادن صرف اکتفا کنید. بلکه باید تمرینات هوازی را وارد برنامه روزانه خود کنید. اگر این میزان انرژی‌سوزی، 12% بود، می‌توانست مفید باشد اما هیچ‌کس کل روز را روی پا نمی‌ایستد. نهایتاً یک یا دو ساعت بایستند که تأثیر خاصی بر وزن ندارد.

   

  به همین  دلیل است که اگر بتوانید از فرصتی که به ایستادن اختصاص می‌دهید، استفاده کرده و روی تردمیل راه بروید، خیلی بهتر و مؤثرتر است زیرا فعالیتی بیش از ایستادن صرف است. برخی معتقدند که ایستادن باعث تشویق فرد به راه رفتن می‌شود. اگر این پیاده‌روی فقط چند دقیقه یا اطراف اتاق باشد هم خوب است و به عبارتی، از هیچ چیز بهتر است.

   

  آلارم ساعت خود را روی این تنظیم کنید که 2 تا 3 بار در هر ساعت از جای خود بلند شده و بایستید یا چه بهتر که پیاده‌روی کوتاهی انجام بدهید، حتی در حد دو دقیقه تا بر روی قند خون و چربی خون شما (گلوکز و تری‌گلیسرید خون) اثر مفید بگذارد.

   

  اگر هدف شما کاهش وزن است، پیاده‌روی یا هر ورزش دیگری مثل دوچرخه‌سواری را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. در هفته سعی کنید 200 تا 300 دقیقه پیاده‌روی کنید. این کار به کاهش وزن شما کمک می‌کند. اگر به نظرتان خیلی زیاد می‌آید، با پیاده‌روی‌های کوتاه و کم شروع کنید. بالاخره از یک جایی شروع کنید و بی‌تحرک نباشید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.