سوالات متداول

اپلیکیشن یکا چگونه کار می کند؟

تفاوت روش شما با دیگر روش‌های کاهش وزن در چیست؟ 

متفاوت از این نظر که شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود برنامه غذایی‌تان را تنظیم کنید.

متفاوت از این نظر که تغییرات در شما دائمی هستند.

متفاوت از این نظر که وزن‌تان برنمی‌گردد.

متفاوت از این نظر که شما مجبور نیستید ذائقه خود را تغییر بدهید.

چطور ممکن است یک رژیم غذایی بدون داشتن فهرست سیاه از مواد غذایی، باعث لاغری شود؟

ما به شما اطمینان می‌دهیم که اگر غذای دلخواه‌تان را نخورید، چاق می‌شوید زیرا پس از مدت کوتاهی با ولع بیشتر، غذاهایی را که از آنها محروم شده بودید می‌خورید، بدون اینکه لذت ببرید. بنابراین با رعایت تعادل و تنوع در انتخاب مواد غذایی، هم می‌توانید از غذاهای دلخواه‌تان لذت ببرید و هم سلامتی و تناسب اندام داشته باشید.

آیا از رژیم یکا در کشورهای دیگر نیز استفاده می‌شود؟ و آیا نتیجه‌ای هم داشته است؟

بله. اگر به سایت Weight Watchers مراجعه کنید، خواهید دید که این رژیم، سال‌هاست که در بیش از سی کشور صاحب‌نظر در امر رژیم‌های غذایی، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و نتایج بسیار رضایت‌بخشی نیز به دنبال داشته است.

فرق یکا با کالری در چیست؟

تفاوت اساسی این برنامه با دیگر رژیم‌ها در محاسبه یکای مواد خوراکی (و بالطبع آن، یکاروز و یکاهفته) می‌باشد که بر مبنای کالری نیست و بر اساس درشت‌مغذی‌های اصلی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی و فیبر)، یکا تعیین می‌گردد. در نتیجه فرمول می‌تواند طوری طراحی شده باشد که از بین دو ماده خوراکی با کالری برابر، شخص به خوردن غذایی تشویق شود که مثلاً چربی کمتر و فیبر بالاتری دارد. نتیجه این رویکرد، تغدیه سالم خواهد بود.

به طور مثال، یک کف دست نان بربری، 4 یکا دارد. ولی مقدار یکای همان مقدار نان سنگک، به دلیل فیبر بالاتری که نسبت به نان بربری دارد، 2 یکا می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که در این رژیم، شما آزاد هستید که هر غذایی که دوست دارید، مصرف کنید.

اگر قرار است غذاها با سلیقه خودمان انتخاب شوند، پس چگونه لاغر می‌شویم؟

نوع امتیازدهی به مواد غذایی در برنامه یکا به گونه‌ای است که شما را به سمت مواد غذایی با ارزش غذایی بالاتر سوق می‌دهد.

منظور از آزادی عمل در انتخاب غذا در یکا چیست؟

شما در یکا کاملاً مجاز هستید که با آزادی عمل کامل، بر اساس سلیقه و ذائقه خود، غذاهای مصرفی خود را انتخاب کنید. این حق انتخاب و آزادی عمل نه تنها صدمه‌ای به کاهش وزن شما نمی‌زند بلکه از جهات بسیاری برای شما مفید نیز است زیرا برنامه کاهش وزن یکا به گونه‌ای طراحی شده است که به تدریج و بدون اعمال فشار، شما را به صورت ناخودآگاه و تدریجی به سوی انتخاب غذاهایی که ارزش غذایی بیشتری داشته و به کنترل اشتها و افزایش مدت سیری کمک می‌کنند، سوق می‌دهد.

 

یکی از حسن‌های بزرگ یکا این است که شما نیازی به اندازه‌گیری و محاسبه میزان اکثر میوه و سبزیجات مصرفی خود ندارید و استفاده از این اقلام، کاملاً آزاد و بدون محاسبه است. بنابراین، می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی و به هر میزان که دلخواه شماست از این گروه‌های غذایی ارزشمند که خاصیت سیرکنندگی بالایی نیز دارند، استفاده کنید. برای اطلاع از میوه و سبزیجاتی که یکای آنها صفر است، می‌توانید به سایت و اپلیکیشن یکا مراجعه کنید.

 

با توجه به نامحدود بودن حق انتخاب غذایی شما، تنوع غذایی در برنامه کاهش وزن یکا نامحدود بوده و هیچ‌گاه مشکل کمبود گزینه‌های انتخابی را نخواهید داشت و دچار احساس کسالت از غذاهای تکراری یا رژیمی نخواهید شد.

 

همچنین هیچ‌‌‌گونه نگرانی از بابت شرکت در مهمانی‌ها و مصرف غذاهای سرو شده در مناسبت‌ها و مهمانی‌ها را نخواهید داشت زیرا در یکا مصرف هیچ غذایی ممنوع نیست و استفاده از تمام انواع غذاها برای شما آزاد و بلامانع است.

 

شما می‌توانید با ترکیب خوراکی‌هایی که یکای آنها صفر است با خوراکی‌هایی که یکای آنها صفر نیست، وعده‌های غذایی حجیم و متنوع و لذیذی تهیه کنید که هم پاسخگوی نیاز شما به خوردن غذاهای خوشمزه هستند، هم سلامتی شما را تضمین می‌کنند و هم شما را برای ساعات متمادی سیر نگه می‌دارند.

چطور ممکن است هر غذایی که دلمان می‌خواهد بخوریم و لاغر هم بشویم؟

در برنامه یکا نیاز کالریکی بدن شما به صورت روزانه تعیین شده و بر اساس پارامترهای سلامت، یک امتیاز مشخص برای‌تان تعریف می‌شود. همچنین امتیاز هر ماده غذایی نیز بر مبنای شاخص‌های ارزش غذایی، تعیین شده و در اختیارتان قرار می‌‌گیرد. به این ترتیب برنامه یکا شما را در جریانی قرار می‌دهد که هر چه بیشتر به سمت کاهش وزن و داشتن تغذیه‌ای سالم، حرکت کنید.

با استفاده از رژیم یکا، چند کیلوگرم از وزنم در طول یک ماه، کم می‌شود؟

با توجه به وزنی که دارید، به طور متوسط، بین 2 تا 4 کیلوگرم در ماه، کاهش وزن خواهید داشت.

من چگونه می‌توانم اطلاعاتی که در پروفایل خود وارد کرده‌ام (مثل آدرس ایمیل و سایر مشخصات) را تغییر بدهم؟

بدین منظور باید وارد بخش "ویرایش پروفایل" در حساب کاربری خود شده و اطلاعات خود را تغییر بدهید.

چرا هنوز ایمیل فعال‌سازی عضویت برای من ارسال نشده است؟

ایمیل فعال‌سازی در صورتی که آدرس ایمیل خود را به درستی وارد کرده باشد، حتماً برای شما ارسال می‌شود. در صورت عدم دریافت آن، آدرس ایمیلی را که وارد سایت کرده‌اید مجدداً چک کنید تا از درستی آن مطمئن شوید. همچنین spam را در ایمیل خود بررسی کنید.

آیا خانم‌های باردار مجاز به استفاده از یکا هستند؟

خیر. در حال حاضر یکا برنامه‌ای به بانوان باردار ارائه نمی‌دهد. زیرا دوران بارداری، زمان مناسبی برای پیروی از رژیم کاهش وزن نیست. اما یکا برای دوران بعد از بارداری و دوران شیردهی برنامه ویژه‌ای برای شما دارد تا با رعایت موازین سلامتی برای شما و نوزادتان، وزن شما به وزن طبیعی بازگردد.

آیا در یکا از دارو برای کاهش وزن استفاده می‌کنید؟

خیر. ما با هر روشی که منجر به تغییرات دائمی در شما نشود و منجر به برگشت وزن در شما شود، مخالف هستیم. باید در نظر داشت که داروها می‌توانند عوارض خطرناکی برای‌تان داشته باشند.

از چه زمان ورزش یا فعالیت بدنی را شروع کنم؟

ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر در حال حاضر فعالیت بدنی چندانی ندارید یا ورزش نمی‌کنید، ابتدا چند هفته اول را که به عضویت یکا در آمده‌اید، صرف آشنایی با این برنامه کنید زیرا بهتر است که تمرکز شما ابتدا بر یک عادت جدید باشد و سپس قدم‌های بعدی را بردارید. چنانچه در حال حاضر فعال هستید، همچنان به فعالیت خود ادامه بدهید. این سفر و این جاده، مخصوص خود شماست و در واقع شما خودتان تشخیص می‌دهید و انتخاب می‌کنید که چه زمان برای شروع فعالیت بدنی و ورزش، آماده هستید.

چگونه فعالیت بدنی و ورزش به کاهش وزن منجر می‌شود؟

اگر ورزش و فعالیت بدنی را به رژیم غذایی سالم اضافه کنید، موفقیت شما در کاهش وزن تا 20 درصد بیش از زمانی خواهد بود که صرفاً رژیم کاهش وزن بگیرید و ورزش نکنید. فعالیت بدنی و ورزش، یکی از شاخص‌های پیشگویی است که نشان می‌دهد آیا شما در آینده دچار افزایش وزن مجدد خواهید شد یا خیر.

آیا عضویت در یکا و استفاده از برنامه یکا دارای محدودیت خاصی است؟

همانطور که در بخش قوانین سایت ذکر شده است، برای عضویت و استفاده از یکا، سن شما می‌بایست بالای 18 سال باشد. همچنین نمی‌بایست باردار باشید. ابتلا به هر نوع بیماری که در بخش قوانین و مقررات سایت به آنها اشاره شده است، اختلالات غذایی نظیر بی‌اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی و هرگونه حساسیت غذایی نیز منجر به منع استفاده شما از یکا می‌باشد. برای اطلاع از کلیه موارد منع استفاده از یکا می‌توانید به بخش قوانین و مقررات سایت یکا مراجعه کنید.

منظور از امتیاز یکا چیست؟

یکا، یک رقم ساده است که با کالری تفاوت دارد زیرا محاسبه آن بر اساس مقدار کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر موجود در غذا صورت گرفته است. مثلاً یک عدد موز متوسط و یک شیرینی کوکی، هر دو کالری یکسانی دارند. اما آیا ارزش غذایی اینها و قدرت سیرکنندگی‌شان یکسان و همانند است؟ قطعاً خیر. یکا این تفاوت‌ها را مد نظر قرار داده و بر همین اساس به غذاهای مختلف که ممکن است کالری یکسانی داشته باشند، امتیازات متفاوتی داده است.

من به دیابت مبتلا هستم. آیا می‌توانم از رژیم غذایی یکا استفاده کنم؟

خیر. استفاده از این برنامه برای افرادی که دارای بیماری می‌باشند، پیشنهاد نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً قسمت قوانین و مقررات را مطالعه کنید.

منظور از فعال بودن و داشتن فعالیت بدنی چیست؟

منظور ما از اینکه باید در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید این است که نباید صرفاً به فعالیت خود در باشگاه یا میزان کالری‌سوزی خود در یک بازه زمانی محدود در طول روز، اکتفا کنید. بلکه باید در تمام طول روز به اشکال مختلف فعالیت بدنی داشته باشید و لزوماً لازم نیست که این فعالیت‌ها به منظور ورزش انجام شوند. به عنوان مثال، می‌توانید پیاده‌روی طولانی تفریحی انجام دهید. در این صورت خواهید دید که چه اثر شگرفی بر خلق و خوی شما داشته و چگونه لذت گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه شما در حین پیاده‌روی، استرس را از شما دور می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که هر قدر که فعالیت بدنی ما بیشتر باشد احساس آرامش، شادی، اعتماد به نفس و قدرت بیشتری می‌کنیم.

هر چند وقت یکبار خود را وزن کنم؟

ما به شما توصیه می‌کنیم که خود را به صورت هفتگی وزن کنید و چنانچه شما خود را به صورت روزانه وزن می‌کنید، بهتر است که بیش از یک بار در روز اقدام به این کار نکنید. اگر هدف شما کاهش وزن است، این کار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که چه رفتارهایی برای کاهش وزن شما مفید بوده‌اند و چه رفتارهایی مانع کاهش وزن شما شده‌اند. اگر هدف شما کاهش وزن نیست، وزن کردن به شما در حفظ وزن تثبیت‌شده کمک می‌کند.

منظور از سلامت عمومی بدن چیست؟

منظور از سلامت عمومی، تغذیه شما، میزان فعالیت بدنی و سلامتی ذهنی شماست. هدف ما در یکا این است که الهام‌بخش شما برای تغذیه سالم، داشتن تحرک بدنی و ذهنیت سالم، در تماس بودن با سایر افرادی که اهداف مشترکی با شما دارند، بوده و همسفر شما در جاده ارتقای سلامتی شما، باشیم.

آیا می‌توانم از طریق برنامه غذایی یکا، لاغری موضعی داشته باشم؟

خیر. بر اساس تحقیقات، در طول رژیم غذایی کاهش وزن، چربی از تمام نواحی بدن که مستعد تجمع چربی هستند، برداشته می‌شود. بنابراین هیچ یک از انواع رژیم‌های غذایی، نمی‌توانند به برداشت چربی از یک ناحیه خاصی از بدن منجر شوند. افرادی که مبتلا به چاقی موضعی هستند، علاوه بر رژیم کاهش وزن باید از سایر روش‌ها مانند انواع دستگاه‌ها (مانند LPG و ... ) و یا یک فعالیت ورزشی منظم، استفاده کنند.

آيا هر روز باید یکای مصرفی خود را وارد سایت یا اپلیکیشن کنم؟

بله. تحقیقات نشان می‌دهند که کسانی که به طور معمول آنچه را که می‌خورند، ثبت می‌کنند، به نسبت بقیه، سریع‌تر از رژیم خود نتیجه می‌گیرند. همچنین هر قدر که با دقت بیشتری به ثبت یکاهای مصرفی خود بپردازید، سیستم نیز با دقت بیشتری می‌تواند مقدار یکاهای باقیمانده‌تان را به شما اعلام کند. در ضمن،‌ بدین ترتیب کارشناسان ما نیز می‌توانند با دقت بیشتری به بررسی روند تغییرات وزنی شما بپردازند.

آیا در یکا، فهرست غذاهای مجاز و غذاهای غیرمجاز داریم؟

پرسش بسیار خوبی است. ما در یکا هیچ فهرست ممنوعه‌ای نداریم و شما در انتخاب غذاهای مصرفی خود کاملاً آزاد هستید. تنها توصیه‌ای که به شما می‌کنیم این است که سعی کنید در انتخاب خود از غذاهایی که حاوی پروتئین زیاد و قند و شکر و چربی اشباع کمتری هستند، استفاده کنید. هدف این است که دنبال کردن برنامه آنقدر برای شما جذاب و مورد پسند باشد که شما بتوانید برنامه را بدون هیچ‌گونه فشار، تا زمان رسیدن به وزن دلخواه خود دنبال کرده و از مسیری که برای رسیدن به این هدف طی می‌کنید، لذت ببرید. این خود شما هستید که انتخاب می‌کنید با مصرف کدام غذاها به هدف خود برسید.

آیا مصرف مکمل‌ها، اشتها را زیاد می‌کند؟

در شرایط عادی، مکمل‌ها باعث افزایش اشتها نمی‌شوند. مگر آنکه کسی دچار کمبود باشد. به طور مثال، کمبود ویتامین‌های گروه B، علائمی نظیر کم‌اشتهایی و بی‌اشتهایی به دنبال دارد. مکمل Zn نیز به این دلیل که پرزهای چشایی را حساس می‌کند، همراه با مکانیسم‌های ناشناخته دیگری، باعث افزایش اشتها می‌شود. البته مصرف مکمل نیز باید زیر نظر پزشک باشد.

من اشتهای زیادی دارم و نمی‌توانم آن را کنترل کنم. باید چه کار کنم؟

ابتدا باید دلیل اشتهای زیاد شما را پیدا کنیم. پر اشتهایی می‌تواند ناشی از مشکلات جسمی یا ذهنی و روانی یا عادت‌های اشتباه باشد. به عنوان مثال، استرس، سریع غذا خوردن، ابتلا به بیماری تیروئید و ...

آیا می‌توانیم یکاروز باقیمانده را به روز بعد منتقل کنیم؟

خیر

من خیلی کم غذا می‌خورم. پس چرا لاغر نمی‌شوم؟

چون شما راه را اشتباه رفته‌اید. وقتی که شما کم غذا می‌خورید، بدن‌تان هم سوخت و ساز خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دهد و انرژی کمتری مصرف می‌کند. راه صحیح یک کاهش وزن پایدار، درست غذا خوردن و انتخاب‌های غذایی صحیح است.

منظور از "یکا هفته" در برنامه کاهش وزن یکا چیست؟

در برنامه یکا، در ابتدای هر هفته به شما یک عدد به عنوان یکای اضافی داده می‌شود تا در صورتی که یکای مصرفی روزانه شما بیش از حد مجاز شد، شما این امکان را داشته باشید که از یکا هفته خود برداشت کنید. شما می‌توانید کل یکا هفته را در یک روز مصرف کنید و یا آن را در بین هفت روز هفته تقسیم کرده و مورد استفاده روزانه قرار بدهید و یا حتی همه آن را برای آخر هفته و مهمانی‌ها نگه دارید. همچنین می‌توانید از یکا هفته خود استفاده نکنید. اما توجه داشته باشید که اگر از یکا هفته خود برداشت نکنید، به هفته بعد منتقل نمی‌شود و در ابتدای هر هفته، یکا هفته قبل از بین رفته و یکا هفته جدید در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آیا اگر از اعضای قدیمی یکا باشم می‌توانم پس از تثبیت وزن، با کمک یکا، عادات سالم را همچنان در خود حفظ کنم؟

بله. کافیست که همچنان با برنامه تثبیت وزن یکا همراه باشید. هر زمان که وزن شما دچار افزایش شود می‌توانید به برنامه کاهش وزن بازگردید.

آیا بعد از اینکه با کمک برنامه کاهش وزن یکا به وزن دلخواه خود رسیدم، باز هم می‌توانم از یکا استفاده کرده و وزن خود را ثابت نگه دارم تا از افزایش مجدد آن جلوگیری کنم؟

بله. کافیست که گزینه تثبیت وزن را در سایت یا اپلیکیشن یکا انتخاب کنید. برنامه یکا به صورت خودکار، مقدار 6 یکا را به یکاروز مجاز شما اضافه می‌کند و بدین‌ترتیب شما با کمک برنامه خواهید توانست وزن دلخواه خود را حفظ نمایید و از افزایش آن جلوگیری کنید.

آیا می‌توانیم  یکاهفته باقیمانده را به هفته بعد منتقل کنیم؟

خیر

آیا اگر ورزش کنم، می‌توانم غذای بیشتری بخورم؟

بله می‌توانید. وارد قسمت "یکای ورزشی" شوید و بررسی کنید که به ازای ورزشی که انجام داده‌اید، چند یکا غذا می‌توانید مصرف کنید. اطلاعات مربوط به یکای انواع ورزش‌ها در بخش یکای ورزشی گنجانده شده است.

آیا یکا برای من که نمی‌خواهم وزن کم کنم هم مناسب است؟

برنامه یکا با در نظر گرفتن جنسیت، سن، وزن، قد شما و ... وزن سلامت شما را محاسبه می‌نماید. چنانچه وزن فعلی شما از وزن سلامت شما کمتر باشد، استفاده از برنامه یکا را جهت کاهش وزن به شما توصیه نمی‌کنیم. اما شما می‌توانید به منظور تثبیت وزن خود و حفظ وزن سالم، به عضویت یکا درآمده و از برنامه تثبیت وزن یکا استفاده کنید. در این صورت، برنامه به طور خودکار به یکاروز مخصوص شما مقدار 6 یکا اضافه می‌نماید تا وزن سالم شما حفظ و تثبیت شود.

چنانچه پرسشی در خصوص اطلاعات غذاها و ورزش‌ها داشته باشم که در سایت قید نشده است، چگونه می‌توانم پرسشم را مطرح کنم؟

شما می‌توانید از طریق ایمیل و یا از طریق بخش‌ "درخواست محاسبه یکا" در حساب کاربری خود، پرسش‌های خود در زمینه یکای انواع غذاها و ورزش‌ها که در سایت قید نشده‌اند را مطرح کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به پرسش‌های شما پاسخ خواهند داد.

آیا اگر از یکای ورزشی به عنوان جایزه استفاده کرده و غذای بیشتری بخورم، به کاهش وزن من لطمه وارد می‌شود؟

ما در یکا اهمیت ویژه‌ای برای فعالیت بدنی قائل هستیم زیرا انرژی شما را افزایش داده و باعث سرزندگی و شادابی بیشتر شما خواهد شد. همچنین فعالیت بدنی برای حفظ وزن تثبیت‌شده شما، ضروری است. به علاوه ما می‌خواهیم برنامه یکا با برنامه‌های زندگی شما همراستا و قابل تطبیق باشد. بنابراین اگر استفاده از یکای ورزشی با کاهش وزن شما سازگار است از آن استفاده کنید. اما اگر آن را مانعی برای کاهش وزن خود می‌بینید، بهتر است که از آن استفاده نکنید. یکای ورزشی از این جهت در برنامه کاهش وزن یکا گنجانده شده است تا برنامه منعطف بوده و به شما آزادی عمل بیشتری داده شود.

آيا می‌توانیم به هر اندازه که می‌خواهیم در هر وعده غذایی از غذاهای با یکای صفر،‌ بخوریم؟

در این رژیم، مواد غذایی خاصی دارای یکای صفر هستند تا عادات غذایی شما را سالم‌تر کنند. ولی استفاده از آنها باید به حد معمول باشد.

آیا یکای حاصل از ورزش را باید در همان روز،  استفاده نمود؟

شما می‌توانید یکای حاصل از ورزش را در طول هفته‌ای که در آن هستید، استفاده کنید.

آیا یکای ورزشی باقیمانده در آخر هفته را می‌توان به هفته بعد منتقل کرد؟

خیر

چرا در یکا نیازی به محاسبه امتیاز اکثر میوه‌ها و سبزیجات نیست؟

زیرا این گروه‌های غذایی حاوی مقادیر متنابهی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند و ما به منظور تشویق شما برای گنجاندن مقادیر بیشتری میوه و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه‌تان، امتیاز اکثر آنها را صفر در نظر گرفته‌ایم تا شما آزادانه از این گروه‌های غذایی ارزشمند و مفید استفاده کنید. جالب است که بدانید قند موجود در میوه‌ها و بیشتر سبزیجات، اثرات مفید بر روی سلامتی دارد.

چگونه غذاها یا ورزش‌هایی که وارد حساب کاربری خود کرده‌ام را حذف یا تصحیح کنم؟

بدین منظور می‌بایست وارد حساب کاربری خود شده و از طریق یکی از قسمت‌های "یکای من" ، "غذاهای من" و "ورزش‌های من" اقدام به حذف یا تصحیح غذاها و ورزش‌های خود نمایید.

آیا اگر ایده جدید یا پیشنهادی داشته باشم، می‌توانم با شما در میان بگذارم و چگونه؟

بله حتماً. ما از دریافت ایده‌ها، پیشنهادات و انتقادات سازند ه شما استقبال می‌کنیم. شما می‌توانید از طریق ایمیل یکا و نیز اینستاگرام یکا با ما در ارتباط باشید. همچنین اگر عضو یکا باشید می‌توانید با ورود به صفحه کاربری خود، ایده‌های خود را از طریق این بخش با ما در میان بگذارید.

یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.