• امروز :
 • سلامتی
 • آیا نوشیدن چای سیاه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 • سه شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ بازدید 52 مدیریت
 • چای و به خصوص چای سیاه یکی از نوشیدنی‌های پر مصرف ما ایرانیان است و صحبت‌های ضد و نقیضی نیز درباره نقش آن در کاهش وزن وجود دارد. حال سؤال این است که آیا چای سیاه، حقیقتاً به کاهش وزن کمک می‌کند و یا این موضوع، شایعه‌ای بیش نیست؟

 •  

  تحقیقات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که عصاره چای سیاه در این حیوانات، هم باعث کاهش بافت چربی و هم باعث تغییر در رشد باکتری‌های روده می‌شود و این تغییر در جهتی است که آنها را مشابه باکتری روده افراد لاغر می‌کند.

   

  البته متأسفانه هر چیز که در بدن موش آزمایشگاهی به اثبات می‌رسد، لزوماً در بدن انسان همان واکنش را نشان نمی‌دهد. علت هم این است که دوز عصاره چای که در موش‌ها به کار رفته بود بسیار دوز بالایی بود و شما باید روزانه 6 فنجان چای سیاه بسیار قوی بخورید تا اثرات مشابهی در بدن شما دیده شود.

   

  وقتی بحث سلامتی پیش می‌آید، مهمترین بخش چای، ترکیبات پلی‌فنول موجود در آن هستند که مقدار آنها در چای بستگی به نوع فراوری که روی چای صورت گرفته است، نوع برگ چای و مدت زمان تخمیر دارد. اگر بخواهید از چای بدون کافئین استفاده کنید (که در صورت نوشیدن 6 فنجان چای در روز، باید هم از نوع بدون کافئین استفاده کنید)، فرایند اضافی که روی چای صورت گرفته است، مقدار پلی‌فنول‌های آن را کاهش می‌دهد.

   

  بنابر آنچه که گفته شد، چای سیاه یک نوشیدنی معجزه آسا برای کاهش وزن نیست اما اگر از آن، بدون شیرین کردن به وسیله قند، استفاده کنید و در کنار آن رژیم غذایی سالمی نیز داشته باشید و به خصوص اگر چای را جایگزین نوشیدنی‌های شیرین مثل نوشابه کنید، مسلماً به کاهش وزن شما کمک خواهد شد.

   

  برگرفته از:   www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.