• امروز :
 • سلامتی
 • آیا ورزش کردن قبل از خواب مضر است؟

 • یکشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ بازدید 29 مدیریت
 • شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ورزش را در اولویت کارهای روزانه خود قرار می‌دهید اما انقدر مشغله برای شما پیش می‌آید که وقتی به خود می‌آیید که شام را هم خورده‌اید و تقریباً آماده خواب شده‌اید، اما عذاب وجدان ناشی از ورزش نکردن، دست از سر شما برنمی‌دارد. حتماً شنیده‌اید که ورزش قبل از خواب باعث اختلالات خواب می‌شود. اما بیایید با هم نگاه دقیق‌تری به این موضوع بیندازیم.

 •  

  علت اینکه گفته می‌شود ورزش قبل از خواب، خوب نیست به ترکیبات شیمیایی بدن مربوط می‌شود که در حین ورزش ترشح می‌شوند. وقتی که ورزش می‌کنیم مغز ما به غدد فوق کلیوی فرمان می‌دهد که هورمون اپی‌نفرین ترشح کنند. این خورمون باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. در نتیجه جریان خون در بدن افزایش می‌یابد تا اکسیژن‌رسانی به اندام‌های بدن با شدت بیشتری انجام شود.

   

  اپی‌نفرین، مانند کافئین، خاصیت محرک دارد و هوشیاری ما را بالا می‌برد. بالا رفتن هوشیاری گرچه برای ورزش خوب است اما برای خواب خوب نیست.

   

  و اما اخیراً تحقیقاتی انجام شده‌اند که نشان می‌دهند ورزش کردن قبل از خواب نه تنها مانع از خواب نمی‌شود بلکه می‌تواند به خواب بهتر، کمک هم بکند. در این تحقیقات مشخص شد که کسانی که به فاصله 4 ساعت قبل از خواب ورزش می‌کنند، نه تنها تغییر محسوسی در به خواب رفتن احساس نکردند بلکه حتی کیفیت خواب آنها نسبت به کسانی که قبل از خواب بی‌تحرک هستند هم بهتر است.

   

  البته یکسری عوامل هستند که باعث اثر ورزش بر روی خواب ما می‌شوند:

   

  1 -  بیوشیمی بدن فرد

  واکنش بدن هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. در برخی از افراد ترشح اپی‌نفرین مانند محرک عمل کرده و مانع از به خواب رفتن آنها می‌شود. اما در برخی دیگر از افراد، خستگی ناشی از ورزش باعث می‌شود که راحت‌تر و سریع‌تر به خواب بروند. در واقع شما باید به نجوای بدن خود گوش کنید تا بفهمید که شما جزء کدام دسته از افراد هستید و چه چیز برای بدن شما بهتر است.

   

  البته احساسات فرد هم در حین ورزش در وضعیت به خواب رفتن وی، دخیل هستند. هر قدر که فرد در حین ورزش، هیجان بیشتری داشته باشد، به خواب رفتن هم برای وی مشکل‌تر می‌‌شود.

   

  2 -  شدت فعالیت ورزشی

  تحقیقات زیادی در این زمینه صورت نگرفته است اما برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که هر قدر که شدت فعالیت ورزشی قبل از خواب بیشتر باشد فرد هم راحت‌تر به خواب رفته و کیفیت خواب بهتری دارد. برخی تحقیقات دیگر اما حاکی از این هستند که ورزش شدید قبل از خواب باعث بدخوابی می‌شود زیرا مدتی زمان می‌برد تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد.

   

  3 -  زمان‌بندی ورزشی

  شما باید ورزش خود را حداقل یک ساعت قبل از خواب به پایان رسانده باشید زیرا اگر فاصله کوتاه‌تری تا خواب، ورزش شما ادامه داشته باشد بر روی خواب شما اثرات منفی بر جای می گذارد. بهتر است که بین پایان ورزش و زمان خواب، دو ساعت فاصله بیفتد.

   

  بنابراین آیا ورزش قبل از خواب، خوب است یا بد؟

  پاسخ هم بله است و هم خیر. اگر می‌خواهید مطمئن باشید که ورزش بر خواب شما اثر منفی نمی‌گذارد بهتر است که به نکاتی دقت داشته باشید، از جمله به زمانبندی ورزش، شدت آن و بیوشیمی بدن‌تان. اگر خودتان متوجه شده‌اید که ورزش قبل از خواب مانع از خواب راحت شما می‌شود طبیعتاً بهتر است که از این کار صرفنظر کنید.

   

  اما اگر اثر منفی بر خواب خود نمی‌بینید، قبل از خواب ورزش سبک یا سرعت کم که باعث برانگیخته شدن هیجان در شما نمی‌شود را انتخاب کنید. در ضمن نکته مربوط به زمانبندی صحیح ورزش قبل از خواب را حتماً رعایت کنید.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چگونه ورزش در خانه را از یک ورزش خسته‌کننده به یک ورزش مهیج تبدیل کنیم
سلامتی
یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

با توجه به تعطیلی باشگاه‌ها در دوران قرنطینه، برخی از دوستان با اراده [...]

نوشیدنی‌هایی برای تقویت ایمنی بدن
سلامتی
شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

خیلی عوامل، از فعالیت بدنی و مصرف غذاهای مقوی گرفته تا کاهش استرس و حت [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.