• امروز :
 • سلامتی
 • آیا پیاده‌روی، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد؟

 • چهارشنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۸ بازدید 143 مدیریت
 • یک دلیل مهم و بسیار خوب برای اینکه کفش‌های پیاده‌روی را به پا کرده و از همین امروز به این ورزش بپردازید این است که پیاده‌روی، خطر ابتلا به برخی سرطان‌های خاص را کاهش می‌دهد. فعالیت منظم بدنی، مثل پیاده‌روی، احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه، روده بزرگ، ریه، رحم، کلیه و پروستات را کمتر می‌کند. به عنوان مثلا، بر اساس تحقیقات، زنانی که به طور منظم پیاده‌روی می‌کنند، تا 25 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

 •  

  پیاده‌روی برای کسانی هم که به سرطان مبتلا هستند، مفید است. بیمارانی که در طول دوره درمان اقدام به پیاده‌روی می‌کنند و نیز افرادی که درمان آنها به پایان رسیده و در دوره نقاهت به سر می‌برند، کمتر در معرض عوارض جانبی درمان‌های سرطان قرار می‌گیرند و تحلیل عضلانی نیز در آنها کمتر از بیمارانی است که بی‌تحرک هستند.

   

  درمان سرطان می‌تواند فرد رو با عوارض جانبی دیگری مثل تحلیل بافت عضلانی بدن، کاهش تراکم استخوان و تغییر در فعالیت قلب مواجه کند.

   

  پیاده‌روی بنا به چند دلیل، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد:

  از طریق کمک به تنظیم خورمون استروژن. وقتی که این هورمون افزایش پیدا می‌کند، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر می‌شود. اما پیاده‌روی با تنظیم این هورمون، کاهش التهاب مزمن، تقویت دستگاه ایمنی بدن و بهبود حساسیت به انسولین، خطر بروز سرطان را کم می‌کند.

   

  پیاده‌روی منظم، می‌تواند منجر به کاهش وزن نیز شود که این مورد نیز از عواملی است که خطر ابتلا به سرطان را کم می‌کند. چاقی با افزایش احتمال بروز بسیاری از سرطان‌ها مثل سرطان روده بزرگ، سرطان رحم و غیره، همراه است.

   

  پیاده‌روی چگونه به بیماران مبتلا به سرطان کمک می‌کند؟

  همانطور که گفته شد با پیاده‌روی می‌توان از تحلیل رفتن بافت عضلانی و کاهش تراکم استخوان که از عوارض درمان سرطان هستند، جلوگیری کرد. اما علاوه بر اینها، پیاده‌روی فواید روحی و روانی نیز دارد، سطح انرژی را نیز افزایش داده و خستگی را در بیماران مبتلا به سرطان، کمتر می‌کند. همچنین استرس، افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و سایر علائم شایعی که بیماران مبتلا به سرطان آنها را تجربه می‌کنند را کمتر می‌نماید.

   

  پیاده‌روی یکی از فعالیت‌های ایده‌آل برای اکثر بیماران مبتلا به سرطان است که تحت درمان با شیمی‌درمانی، اشعه‌درمانی و سایر روش‌های درمانی است زیرا هم آسان است و هم شدت آن کم است. بسیاری از پزشکان، بیماران را به پیاده‌روی تشویق می‌کنند. این کار روحیه بیماران را نیز بهبود می‌بخشد.

   

  توصیه می‌شود که بیماران در طول هفته، 150 دقیقه پیاده‌روی با شدت معمول داشته باشند. یعنی در حدود روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی. البته این میزان بستگی به مراحل درمان بیمار نیز دارد. برخی از تحقیقات حاکی از این هستند که پیاده‌روی سریع، مؤثرتر است. اما باید مراقب بود که سرعت باعث نشود که خطر آسیب ورزشی در فرد بیشتر شود. حتی 10 دقیقه پیاده‌روی با سرعت معمول هم از بی‌تحرکی بهتر است.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.