• امروز :
 • بلاگ
 • اهمت وزن کردن غذاها

 • دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹ بازدید 41 مدیریت
 • ترازو یکی از ابزارهای مفید برای کمک به برنامه کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخواه است. داشتن یک ترازو برای وزن کردن غذاها و خوراکی‌های مصرفی خود، ایده مفیدی است. بسیاری از ما در تخمین زدن مقدار غذای مصرفی خود دچار اشتباه شده و آن را کمتر از آنچه که واقعا بوده است، در نظر می‌گیریم. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، ترازو کمک بزرگی به شما خواهد کرد. بیایید با هم نگاهی به فواید ترازوی آشپزخانه بیندازیم.

 •  

  1 -  اطلاع دقیق از میزان مصرف غذا

  این کار به شما کمک می‌کند که حدس و گمان را درباره میزان غذایی که مصرف می کنید، کنار زده و شما به طور دقیق از میزان مصرف خود آگاهی پیدا کنید.

   

  2 -  آموزش تخمین چشمی اندازه غذاها

  اگر تازه وارد مسیر کاهش وزن شده باشید، ترازو به شما کمک می‌کند که به مرور با اندازه‌های غذایی آشنایی پیدا کنید و زمانی خواهد رسید که به صورت چشمی هم می‌توانید تشخیص بدهید که هر خوراکی، چه مقدار یا چند واحد است.

   

  این موضوع، به خصوص در برخورد با خوراکی‌هایی که در حجم کم، محتوای انرژی زیادی دارند، مثل مغزها، کره مغزها و روغن‌های پخت، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در واقع ترازو به شما کمک می‌کند تا تخمین چشمی خوراکی‌ها را هم تمرین کنید تا هر زمان که به ترازو دسترسی ندارید نیز بتوانید مقدار غذای مصرفی خود را اندازه‌گیری کنید.

   

  3 -  مشوقی برای خوردن سبزیجات برگدار بیشتر

  ترازو به ما نشان می‌دهد که چقدر سبزیجات برگدار، سبک و کم ‌وزن هستند. وقتی که اسفناج را وزن می‌کنیم و می‌بینیم که چقدر برخلاف حجم بالایی که دارد، وزن آن کم است، تشویق می‌شویم به اینکه مقدار بیشتری اسفناج را وارد برنامه غذایی خود کنیم تا با حجم بالایی که دارد، معده را پر کرده و به سیری ما کمک کند.

   

  4 -  افزایش مهارت آشپزی

  ترازو در آشپزی نیز به کمک ما می‌آید تا غذا را دقیقا مطابق با دستور پخت آن، تهیه کنیم و از بابت طعم دلپذیر و مقبول و نیز مواد مغذی موجود در آن مطمئن‌‌تر باشیم.

   

  ترازوی آشپزخانه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

   

  بهتر است که ترازو این امکان را داشته باشد که مقیاس‌ها را هم در واحد گرم و هم واحد اونس نشان بدهد.

   

  باید مساحت سطح آن به قدری باشد که بتوانید انواع خوراکی‌ها را با هر سایزی که دارند روی آن وزن کنید.

   

  سبک و قابل حمل باشد.

   

  نحوه استفاده درست از ترازوی آشپزخانه

  ابتدا ترازو را روی یک سطح صاف بگذارید و به آن چند ثانیه فرصت بدهید تا قبل از گذاشتن خوراکی بر روی آن، عدد آن کاملا صفر شود. بهتر است که خوراکی‌ها را قبل از پخت وزن کنید. اما اگر فراموش کردید، نگران نباشید و بعد از پخت اقدام به وزن کردن بنمایید. سعی کنید که برای دفعه بعد، وزن کردن قبل از پخت را فراموش نکنید.

   

  دقت داشته باشید که وزن کردن اقلام خوراکی نباید به یک وسواس در شما تبدیل شود و نباید شما را درگیر وزن کردن جزء به جزء خوراکی‌ها کند. اگر احساس کردید که درگیر وسواس این کار شده‌اید، ترازو را کنار بگذارید و از روش‌های دیگر، مثل روش اندازه‌گیری با بشقاب، برای تخمین خوراکی‌های مصرفی خود استفاده کنید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...عدم مصرف پروتئین بعد از ورزش، تا چه میزان مضر است؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

حتما می‌دانید که باید بعد از پایان ورزش، پروتئین مصرف کنید تا عضلات شم [...]

5 روش برای از بین بردن بوی زحم ماهی
بلاگ
سه شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

بوی زحم ماهی برخی از افراد را از پخت و خوردن آن منصرف می‌کند. اما قبل [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.